Pranie špinavých peňazí za posledný rok neuveriteľne vzrástlo! – Čo ukazujú štatistiky?

Novinky Pranie špinavých peňazí za posledný rok neuveriteľne vzrástlo
Pranie špinavých peňazí za posledný rok neuveriteľne vzrástlo,zdroj: www.shutterstock.com/Kovalevich28
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nová správa analytickej spoločnosti Chainalysis odhalila, že v roku 2021 bolo prostredníctvom kryptomien prepratých 8,6 miliardy dolárov. Znamená to, že oproti roku 2020 pranie špinavých peňazí predstavuje nárast o 25 %, avšak stále „zaostáva” pod hranicou z roku 2019.

V tom roku sa pomocou kryptomien prepralo takmer 11 miliárd dolárov. Od roku 2017 Chainalysis odhaduje, že celkovo bolo prepratých takmer 35 miliárd dolárov v kryptomenách. Je snáď všetkým jasné, že tieto odhady nie sú ani zďaleka úplné, a tieto čísla môžu pokojne dosahovať stovky miliárd USD.

Mohlo by ťa zaujímať: TOP kryptomeny s veľkým potenciálom, ktoré sa teraz po poklese oplatí kúpiť!

Pranie špinavých peňazí pomocou kryptomien rastie

Chainalysis taktiež poukazuje na to, že približne 33,4 miliardy dolárov v kryptomenách prepratých od roku 2017 je oveľa nižšie v porovnaní s fiat menami. V „bežných” menách odhady prevyšujú 2 bilióny dolárov! Tie sa, mimochodom, prepierajú odjakživa a stále ich nikto nezakázal. Spoľahlivé posúdenie množstva prepratých fiat peňazí (hotovosti) je podstatne ťažšie odhaliť ako kryptomeny. Hotovosť sa predsa používa v „offline” zločinoch, ktoré sú takmer nevystopovateľné, a digitálne aktíva svoju stopu predsa len zanechávajú.

Samotná správa uvádza:

„Najväčší rozdiel medzi fiat peniazmi a praním špinavých peňazí pomocou kryptomien je v tom, že vďaka transparentnosti blockchainov môžeme verejne monitorovať pohyby. Je teda riskantné, keď zločinci presúvajú kryptomeny medzi peňaženkami a rôznymi službami v snahe premeniť svoje odmeny na hotovosť.”

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Čo ukazujú čísla?

Prvýkrát od roku 2018 predstavovali centralizované burzy menej ako polovicu (47 %) „prepratej hodnoty”. To signalizuje zmenu v správaní kyberzločincov. Protokoly DeFi taktiež zaznamenali nárast užitočnosti pre nelegálne činnosti takmer o neskutočných 2 000 %.

Taktiež hackeri, ako napríklad tí zo Severnej Kórey, ktorí ukradli cca. 400 miliónov dolárov, preferovali ísť cez DeFi. Chainalysis ešte uviedla, že „vysokorizikové burzy zaznamenali podstatné zvýšenie hodnoty získanej z nelegálnych adries.”

Altcoiny zaznamenali najväčšiu koncentráciu, keďže 68 % prepratých prostriedkov smerovalo na 20 najväčších depozitných adries používaných na nezákonnú činnosť. Ethereum tvorí 63 %, stablecoiny 57 % a Bitcoin len 19 %.

Čítaj ďalej: Za 13 rokov ho nikto nedokázal hacknúť – Bitcoin má extrémnu odolnosť