Bielorusko má vysoký potencial stať sa kryptocentrom
Bielorusko má vysoký potencial stať sa kryptocentrom, ,zdroj: www.shutterstock.com/AhmedZaggoudi

Zákonodarcovia v Bielorusku nemajú v úmysle zavádzať prísnejšie pravidlá alebo dokonca zákaz pre tamojší kryptomenový priemysel. A to aj napriek tomu, že susedné Rusko, ktoré je v mnohých oblastiach krajine blízkym partnerom, uvažuje o plošnom zákaze mnohých aktivít súvisiacich s kryptomenami. Bielorusko však napreduje a má vysoký potenciál stať sa novým centrom kryptomien!

Mohlo by ťa zaujímať: Putin okomentoval situáciu s kryptomenami v Ruskej federácii!

Ťažba kryptomien je v krajine vítaná

Predstavitelia Bieloruska na čele s dlhoročným prezidentom Aleksandrom Lukašenkom neplánujú sprísniť regulačný rámec krajiny pre kryptomenový sektor. Naopak, skôr to vyzerá, že krajina na východe Európy sa bude snažiť, aby sa z nej stalo menšie kryptocentrum.

„Reštriktívne zmeny existujúceho regulačného modelu sa v súčasnosti neočakávajú,“ uviedol predstaviteľ bieloruského Hi-Tech Parku (HTP) pre Bloomberg. HTP sa často považuje za „bieloruské Silicon Valley“. Spravuje tam totižto špeciálny právny režim vytvorený na uľahčenie rozvoja IT priemyslu v krajine vrátane kryptopriemyslu.

V Minske boli legalizované kryptomeny a s nimi spojené aktivity ako ťažba či výmena v marci 2018, a to za priamej účasti prezidenta Lukašenka. Následne prezident zaviedol daňové úľavy a ďalšie stimuly pre spoločnosti pracujúce s digitálnymi aktívami. Taktiež prizval občanov, aby sa namiesto podradnej práce v zahraničí začali zaoberať ťažbou kryptomien.

Bielorusko má na to stať sa kryptocentrom východnej Európy!

V apríli 2019 bieloruský líder navrhol, že v jadrovej elektrárni v Grodne by mohli byť postavené bitcoinové farmy a v auguste minulého roka vyzval Bielorusov, aby využívali prebytočnú energiu na niečo užitočné. To všetko napriek náznakom možného sprísnenia regulácii v marci.

Používanie kryptomien na platby je v Bielorusku momentálne zakázané, avšak subjekty, ktoré sú registrované ako „obyvatelia“ Hi-Tech Parku, môžu vydávať mince a tokeny a obchodovať s nimi. V novembri 2020 spustila najväčšia banková inštitúcia v krajine, Belarusbank, službu, ktorá používateľom umožňuje nakupovať a predávať digitálne meny.

Index adopcie kryptomien od spoločnosti Chainalysis zaraďuje Bielorusko na tretie miesto vo východnej Európe po Rusku a Ukrajine, a to najmä vďaka silnej aktivite typu peer-to-peer v krajine. Bielorusi momentálne taktiež nie sú povinní hlásiť svoje kryptomenové transakcie daňovým úradom.

Čítaj ďalej: MMF nalieha na Salvádor, aby odstránil Bitcoin ako zákonné platidlo