Bitcoin je extrémne odolný a bezpečný
Bitcoin je extrémne odolný a bezpečný. Zdroj: Shutterstock, 3Dsculptor

Je možné hacknúť Bitcoin? Podľa britských výskumníkov áno. Je to však zložité a potrebovali by ste k tomu extrémne výkonné kvantové počítače, ktoré zatiaľ nikto nevyvinul.

Bitcoin a jeho bezpečnosť

Mark Webber, kvantový fyzik z Univerzity v Sussexe, prišiel s veľmi zaujímavým zistením. Podľa neho prelomenie šifrovania BTC by bolo možné jedine prostredníctvom futuristických super počítačov. V prípade Bitcoinu sa teda zatiaľ nemusíme obávať o jeho bezpečnosť. V súčasnosti na trhu nie sú zariadenia, ktoré by dosahovali výkon potrebný na hacknutie Bitcoinu.

Prečítaj si tiež: Aký je najhorší scenár pre cenový pokles na Bitcoine a S&P500?

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Kvantové počítače totiž namiesto klasických bitov využívajú qubity. Tak dokážu spracovať nekonečne viac údajov v porovnaní s bežnými počítačmi. Webber spoločne s jeho kolegami odhadujú, že kvantový počítač by musel mať minimálne 13 miliónov qubitov, aby dokázal prelomiť šifrovanie Bitcoinu za 24 hodín. Aktuálne nie, ale v budúcnosti určite prídu na trh počítače, ktoré budú mať až 300 miliónov qubitov. A to by už Bitcoin nedokázal zvládnuť.

„Naša odhadovaná požiadavka 30 až 300 miliónov fyzických qubitov naznačuje, že Bitcoin zatiaľ môžeme považovať za bezpečný pred akýmkoľvek kvantovým útokom.“

Problém, ktorý BTC môže mať v budúcnosti, by sa dal podľa Webbera vyriešiť hard forkom, ktorý by mu zabezpečil odolnosť voči kvantovaniu. Bitcoin aktuálne využíva hashovací algoritmus SHA256, ktorý bol vyvinutý Národnou bezpečnostnou agentúrou NSA.

Čo dodať na záver? Bitcoin v januári dovŕšil 13 rokov svojej existencie a za tento čas sa môže pochváliť neuveriteľnou odolnosťou. Nikto ho nedokázal prelomiť. Dokonca aj zosnulý bezpečnostný expert Dan Kaminsky sa priznal, že sa v roku 2013 pokúsil nabúrať BTC, no neúspešne.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance