Ethereum 2.0 môže spôsobiť revolúciu
Ethereum 2.0 môže spôsobiť revolúciu. Zdroj: Shutterstock, Shizume

Ethereum 2.0 sa nezadržateľne blíži a prinesie so sebou mnoho vylepšení, ktoré si svet kryptomien vyslovene žiada. Ako však tieto faktory pomôžu komunite?

Ethereum 2.0 a jeho prínos

Blockchain ETH bude s najočakávanejšou aktualizáciou obohatený o mnoho dôležitých funkcií. Komunita volá najmä po razantných zmenách v oblasti rýchlosti blockchainu a výške transakčných nákladov. A práve Ethereum 2.0 má svetu kryptomien priniesť tieto zásadné zmeny.

Ethereum 2.0 bude zložené z týchto troch kľúčových funkcií:

  • Proof-of-stake
  • Sharding
  • eWASM

Prečítaj si tiež: TOP faktor, ktorý môže negatívne ovplyvniť cenu BTC v roku 2022

Proof-of-stake

Funkcia, ktorá vyrieši otázku v oblasti energetických problémov, keďže súčasný mechanizmus proof-of-work vyžaduje obrovské množstvo energie na výpočet zložitých rovníc pre ťažbu ETH. Takže v podstate ide o energeticky efektívnejšiu alternatívu pre vývojárov blockchainu. Očakáva sa, že po tejto aktualizácii bude spotreba len 0,05 % celkovej energie ETH. V prípade úspechu sa Ethereum môže stať uhlíkovo najúspornejším blockchainom.

Sharding

Táto funkcia zabezpečuje škálovateľnosť siete tak, že ju rozdeľuje na rôzne oblasti alebo shardy pre vykonávania viacerých transakcií súčasne. Nemalo by tak dochádzať k preťaženiu siete. ETH dokáže aktuálne spracovať 15 až 45 transakcií. V porovnaní s konkurenciou sú to veľmi slabé čísla. Najmä blockchain Solana dýcha Ethereu na chrbát, preto musia vývojári v tejto oblasti zabrať.

eWASM

Ethereum virtual machine (EVM) – ide o sieť vytvorenú vo všetkých uzloch so schopnosťou inteligentných zmlúv. Umožňuje vytváranie hier, transakcií či poskytovania online služieb. Kódy EVM predstavujú zložitú maticu kódov, ktorá je zložitá aj pre skúsených programátorov. Nová aktualizácia tejto siete umožní spúšťať kódy aplikácií ETH vo webových prehliadačoch.

Záver

Nebude žiadnym prekvapením, ak by sa trhová hodnota ETH po tejto aktualizácii extrémne zvýšila. Ethereum 2.0 môže pre svet kryptomien znamenať absolútny obrat a revolúciu. Necháme sa prekvapiť.