Porovnanie spotreby a výkonu GPU pre mining

Flockers PCKvakomat mobil

Koncom roka 2018 prešiel mining kryptomien pomerne dosť veľkou krízou. Odmeny z ťažby sa dostali na svoje historické minimá, a z tohto dôvodu boli niektorí mineri dokonca prinútení vypnúť miningové centrá. Rentabilita ťažby sa dostala v tom čase takmer na nulu.

Zatiaľ čo niektorí mineri naozaj rezignovali a vypínali stroje, niektoré miningové spoločnosti to naopak prinútilo k zvýšenému úsiliu v podobe výskumu a vývoja technického zariadenia. Starostlivosť o vlastný „strojový park” sa v tomto období všetkým týmto spoločnostiam s novo nadchádzajúcim úsvitom ťažby kryptomien rozhodne vyplatí.

Tip redakcie: Čínske mining farmy pomaly končia – na vine sú prísne kontroly

Antminery vs. RIGy

Vzhľadom k tomu, že mineri, ktorí používajú vo svojich centrách ASIC čipy na báze dobre známych Antminerov, nemajú v podstate možnosť, ako výkon týchto zariadení navýšiť, prevádzkovatelia klasických RIGov osadených GPU sú na tom podstatne lepšie. Môžu hľadať riešenie nielen vo variabilite použitia RIGov po stránke výberu vhodných algoritmov, ale aj v technických úpravách alebo vo výbere jednotlivých komponentov. Podstatným stavebným článkom sú v tomto prípade grafické karty.

Poďme sa pozrieť, aké skúsenosti s použitím grafických kariet má jedna z popredných firiem v oblasti miningu, MR Chain s.r.o., ktorá vo vzniknutej kríze svoje zariadenia nevypínala, ale snažila sa naopak zvyšovať ich výkon.

Grafická karta je základ

Pri výbere grafickej karty, ďalej len GPU (Graphic processing unit), do ťažobného rigu musíme brať do úvahy nielen výkon, čiže hash rate danej karty, ale aj spotrebu a v neposlednom rade aj jej cenu. Cenové rozdiely jednotlivých GPU sú naozaj enormné a neplatí, že to najdrahšie je pre mining to najlepšie. Najlepšie možné riešenie je pre každého, kto chce začať s ťažením kryptomien pomocou GPU, veľmi individuálne a pri výbere budeme teda pracovať s niekoľkými faktormi.

Prvým z nich je hash rate. Hash rate zjednodušene znamená údaj, ako rýchlo GPU zvládne výpočet k vyriešeniu bloku, a ako rýchlo je možné za vyriešený blok získať odmenu v podobe kryptomeny. Ďalším dôležitým faktorom je spotreba elektrickej energie GPU. Preto je potrebné vopred poznať cenu elektrickej energie (cena za kilowatthodinu) v mieste, kde bude rig pripojený. A v neposlednom rade tu máme počiatočnú cenu GPU. Je dobré vedieť, akú veľkú investíciu chceme do rigu vložiť a ako rýchlo očakávame jej návratnosť, tzv. ROI (Return On Investment).

Posledná vec na ktorú sa zameriame, je kvalita a typ chladenia GPU. Je veľký rozdiel, či chceme mať rig v obytnej miestnosti alebo napríklad v špecializovanom dátovom centre. V tom prvom prípade je potrebné počítať s nie práve malou teplotou, ktorú rig bude vyžarovať a tiež s hlukom, ktorý sa dá vyriešiť účinným, avšak dosť drahým vodným chladením. Z týchto dvoch dôvodov je lepšie vybrať pre rig „kľudnejšie”” miesto, ako je napríklad garáž alebo využiť službu takzvaného housingu, kde sa vám o rig dokonale postarajú v klimatizovanom dátovom centre.

Porovnanie grafických karet

Základné informácie teda vieme a môžeme začať s prieskumom trhu. Vyberať možno z dvoch výrobcov grafických čipov, a tým je buď AMD alebo Nvidia. Vzhľadom k tomu, že chceme, aby GPU mala dobrý hash rate s čo najnižšou možnou spotrebou energie a rozumnú cenu vzhľadom k rentabilite, budeme tu porovnávať modely „strednej kategórie”.

Mohlo by vás zaujímať: Viete, koľko zarobila Nvidia na predajoch spojených s kryptomenami? Viac, než si myslíte

AMD Sapphire Nitro+ RX580 8GB

Výkon GPU (Ethash): 31 Mh/s
Spotreba: 130 W
Orientačná cena: 225 EUR

AMD POWERCOLOR RX560 4GB

Výkon GPU (Ethash): 14 Mh/s
Spotreba: 65 W
Orientačná cena: 130 EUR

AMD Sapphire Radeon RX VEGA 64 8GB

Výkon GPU (Ethash): 44 Mh/s
Spotreba: 290 W
Orientačná cena: 450 EUR

Nvidia eVGA GTX 1060 6GB

Výkon (Ethash): 24 Mh/s
Spotreba: 85 W
Orientačná cena: 220 EUR

Nvidia MSI GeForce GTX 1080ti 11Gb Gaming X

Výkon (Ethash): 50 Mh/s
Spotreba: 200 W
Orientačná cena: 1 130 EUR

Nvidia eVGA RTX 2080ti 11Gb XC Ultra Gaming

Výkon: 55 Mh/s
Spotreba: 172 W
Orientačná cena: 1 450 EUR

Záver

Ako už bolo povedané v úvode, voľba vhodnej grafickej karty je veľmi individuálna. Hlavný rozdiel bude, či zvolíme grafický čip od AMD alebo od Nvidia. Každý z nich je vhodnejší pre iný algoritmus a tým teda aj pre ťažbu rozdielnych skupín kryptomien. My sme v našom teste porovnávali algoritmus Ethash. Zo skúseností spoločnosti MR Chain je na poli AMD kariet jasný víťaz, ktorou je karta Sapphire Nitro + RX 580 8GB. Má výborné chladiče, dlhú životnosť vetrákov a dobrý pomer cena/výkon. AMD karty sú všeobecne ťažšie na nastavenie, pretože na dosiahnutie maximálneho výkonu je potrebné zmeniť časovanie pamäte v Biose karty. Keď však využijete housingové služby napr. spoločnosti MR Chain s.r.o., také veci nemusíte vôbec riešiť a o všetko sa za vás postarajú ich technici.

Čo čítať ďalej?

4 veci, v ktorých Bitcoin ovplyvnil tradičné peniaze

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil MR Chain Team.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Catslap PC banerOkazio mobil