4 veci, v ktorých Bitcoin ovplyvnil tradičné peniaze

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už za relatívne krátku dobu svojej existencie sa Bitcoinu podarilo preraziť do sveta financií. Hlavnými vlastnosťami peňazí sú deliteľnosť, zameniteľnosť, prenosnosť a trvanlivosť. Nielen že táto prvá vytvorená kryptomena všetky tieto vlastnosti spĺňa – ona ich dokonca vylepšuje. Poďme sa spoločne v tomto článku pozrieť, akými štyrmi spôsobmi ovplyvnil Bitcoin peniaze, aké poznáme dnes.

Revolúcia vo finančníctve

Za celú históriu finančníctva – od barteru až po internetové bankovníctvo – predstavuje Bitcoin najväčšiu zmenu princípu fungovania peňazí, pričom veľkú rolu v tom hrá jeho decentralizovanosť. Za 10 rokov existencie si vybudoval trh s veľkosťou niekoľkých miliárd amerických dolárov a priniesol nové postupy a nápady do sveta financií a technológií. A to sa iba začína začleňovať do spoločnosti…

Toto sú teda 4 prípady, v ktorých Bitcoin ovplyvnil tradičné peniaze:

Digitálna odolnosť

Keďže je Bitcoin digitálnou menou, odolnosť je relatívna. Naviac je skladovanie úspor v kryptomenách o mnoho výhodnejšie ako napríklad skladovanie zlata alebo peňazí v banke.

Bitcoin je navrhnutý tak, že iba človek, ktorý pozná tzv. „private key” má prístup k Bitcoinom nachádzajúcim sa na verejnej adrese, s ktorými si môže robiť čokoľvek.

Na rozdiel od niekoľkých kufrov plných bankoviek nebo zlatej tehly si môže užívateľ uschovávať svoje Bitcoiny na danej adrese – a to ich ľubovoľné množstvo. Naviac vás uschovanie biliónu českých korún v BTC vyjde na rovnaké peniaze, ako uloženie milióntiny Bitcoinu.

Užívateľ má na výber množstvo spôsobov, ako Bitcoin skladovať. Najbezpečnejšie je uschovanie na hardwarovom úložisku, ale niekedy je jednoduchšie zapamätať si 15 slov, vďaka ktorým sa na svoju internetovú peňaženku dostanete kedykoľvek.

Prenosnosť

Ak by vám v minulosti niekto povedal, že môžete bez problémov, bez dohľadu tretej osoby posielať niekomu ľubovoľné množstvo peňazí, neverili by ste mu. Kryptomeny ponúkajú nielen to, ale zároveň aj možnosť vziať si so sebou pri cestovaní mimo Shengenský priestor viac ako 8 000 EUR, keďže kľúč vám nikto z hlavy nevymaže a pomocou neho a internetového pripojenia sa na svoju peňaženku kedykoľvek pripojíte.

Vysoká deliteľnosť

Zlatá tehla alebo jednokorunová minca – to sa už nedá reálne rozdeliť na menšie jednotky. To pri Bitcoine neplatí.

Tzv. „satoshi” je najmenšia jednotka Bitcoinu zaznamenaná v Blockchaine. Presnejšie ide o jednu sto milióntinu tejto mince (teda o 0,00000001 BTC).

Takéto malé čiastky otvárajú nové možnosti. Napríklad ak vezmeme do úvahy nový spôsob spoplatnenia online médií, kedy kliknutie bude mať skutočnú hodnotu v peniazoch.

Decentralizovanosť

Toto je asi najdôležitejší koncept, ktorý svetu kryptomeny priniesli. Rovnako ako existuje internet pre ukladanie dát, existujú kryptomeny pre ukladanie hodnoty. Naviac táto blockchainová technológia môže úplne zmeniť naše životy – blockchainové projekty sa totiž zaoberajú rôznymi (a často aj prospešnými) nápadmi.

Chvíľu to potrvá

Ako každá nová technológia, Bitcoin potrebuje nejaký čas na prípravu, kým bude schopný fungovať ako platobná metóda na každodennej báze. Hlavné zmeny musia nastať v cene transakcií, ich rýchlosti a miere súkromia. Čo sa týka ale následnej adopcie, tak pokiaľ sa pozrieme na nasledujúci obrázok, vidíme, že začlenenie daného návyku alebo technológie trvá čím ďalej kratšie. Obzvlášť pokiaľ vezmeme do úvahy, že kľúčová časť adopcie kryptomien – teda Internet – je už nevyhnutnou súčasťou našich životov a je takmer všade.

Záver

Bitcoin obohatil tradičné peniaze v mnohých ohľadoch a vplyv na nich určite bude mať aj do budúcna. Pokiaľ sa podarí aj adopcia Lightning network, je veľmi pravdepodobné, že onedlho si už aj každodenný nákup v supermarkete budete kupovať za Bitcoin.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.