Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu?

Ekonomika Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu?
Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Piotr Latacha
BitmarketsBitmarkets

Recesia je termín, ktorý v poslednej dobe zapĺňa mediálny priestor čoraz častejšie. Niektoré média na hrozbu recesie upozorňovali v predstihu, ako napríklad aj my tu na Kryptomagazine. Postupne rétoriku recesie prevzali banky, analyticko-investičné spoločnosti a následne mainstreamové média, ktoré začali bubnovať na poplach. Recesia je ekonomický a spoločenský jav, ktorý sa vníma predovšetkým negatívne, no keď sa pozrieme na recesie v minulosti, naskytne sa nám obraz, ktorý je menej dramatický, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Recesia ako príležitosť

Nikto nepozná načasovanie recesie, no vždy máme istotu, že skôr či neskôr príde. Jedným z identifikačných znakov je extrémny nárast cien akcií, a v našom prípade aj kryptomien. Kto študoval históriu predchádzajúcich recesií, vie, že recesia je ozdravný proces a nakoniec z nej ekonomika vychádza silnejšia. Samozrejme, stále v bubline, ale predsa len rastie. Vždy je však sprevádzaná apokalyptickými scenármi a tvrdeniami, že tentokrát už nastal skutočne koniec. Raz sa to môže stať, no treba pamätať na to, že sa to deje pravidelne.

Na ilustráciu vplyvu recesií sa pozrime na zisky a straty indexu S&P 500 počas jednotlivých poklesov. V rokoch 1973 – 1974 index stratil 37 %. Následne v rokoch 1975 – 1976 narástol o 70 %. Už tu môžeme vidieť, že pokles z predchádzajúcich rokov bol anulovaný nasledujúcimi rokmi. V roku 1981, keď FED vyhlásil veľkú recesiu, S&P 500 klesol o 5 %. V rokoch 1982 – 1983 narástol index o 48 %.

Graf: S&P 500. 1M.

Graf: S&P 500. 1M. Zdroj: Tradingview

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny

V roku 1990 sa S&P 500 prepadne o 3 percentá pre vojnu z Perzskom zálive. Táto strata bola ničím v porovnaní s rastom v nasledujúcich rokoch. V 1991 až 1992 narástol index o 40 %. V rokoch 2000 až 2002 si index odčítal stratu 37 % (prasknutie bubliny Dot Com). Do dvoch rokov, teda do roku 2004, urobil S&P 500 zisk 42 %. Pred recesiou v roku 2008 dosiahol index v 2. štvrťroku 2007 cenu za akciu 91,47 dolára. Recesia strhla cenu indexu až na minimum 39,61 dolára, teda -57 % od ATH. Museli prejsť 4 roky, aby sa index opäť dostal k bývalému ATH v roku 2011.

Čo čakať

Z predchádzajúcich cyklov recesií môžeme vidieť, že priemerne trvalo indexu S&P 500 asi 3 až 4 roky, kým sa opäť zotavil a prekonal svoje maximum. Medzitým stratil aj viac ako 50 % svojej hodnoty. V súčasnosti index stratil 24,41 %, čo nie je ani hodnota, ktorú stratil počas vypuknutia pandémie COVID-19 v roku 2020. Vtedy index stratil takmer 35 %. Makroekonomické fundamenty teraz nasvedčujú, že viacero štátom hrozí recesia a index má priestor pre ďalšie poklesy, ako ukázalo porovnanie s minulosťou.

Ako je recesia fázou nasledujúcou za etapou rastu, zároveň aj predstavuje predfázu ďalšieho rastu. Predchádzajúce recesie nás zatiaľ naučili jedno: nič neklesá večne a dosiaľ sa trhy vždy zotavili. Samozrejme, minulosť neslúži ako kompas budúcnosti, ak však máme zachovať pragmatický a racionálny prístup k trhu, obavy, že tentokrát to všetko praskne, nie sú na mieste.

Trhy sa môžu ocitnúť v klesajúcom trende na niekoľko rokov, no za ten čas opäť budú investori aktívne dokupovať. Preto je recesia vždy príležitosťou, ktorá sa opakuje v istých intervaloch. Bolestivou a stresujúcou, no v konečnom výsledku, ako ukazujú dáta, ziskovou.

Čítaj ďalej: Inflácia ničí európsky trh. Centrálna banka varuje pred veľkou korekciou

Flockers PCOkazio mobil