Pokus o vrátenie etherea na PoW totálne zlyhal – Nová verzia stratila takmer celú hodnotu

Analýzy Ethereum ma problém
Ethereum ma problém. shutterstock.com/K.unshu/jira pliankharom
Memex PC bannerBest Wallet mobil

Ethereum sa minulosti muselo kvôli dramatickým zmenám 2 krát rozdeľovať, čím sa rozdelili aj názory komunity. V prvom prípade po DAO hacku na pôvodnej ethereum classic verzií zostala iba malá časť nadšencov. Väčšina prešla na novú verziu, ktorej zostal názov ethereum. V druhom prípade po Merge aktualizácií na PoS verziu prešla už väčšina. Vznikol ale aj nový altcoin ethereumPoW, ktorý je na tom veľmi zle.

Komunita etherea nemá záujem o Proof of work

Dôkazom je pokles ceny forknutej kryptomeny o viac ako 95 %. Zatiaľ, čo známejšia verzia Proof of stake etherea má hodnotu okolo 1 500 dolárov a posledné týždne skôr rastie, ethereumPoW nekontrolovateľne padá. Cena je iba na 4 dolároch. Podotýkame, že počet mincí oboch verzií je približne rovnaký.

Graf kryptomeny ETHW

Graf kryptomeny ETHW. Zdroj: coinmarketcap.com

Pôvodne sa očakávalo, že časť komunity zostane na starej verzií. Hlavne baníci. V skutočnosti ale záujem o nákup nie je žiadny. A pravdepodobne všetky nové vyťažené mince skončia na burze predajom. Preto cena tak rýchlo klesá.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

EthereumPoW nie je jediný nepodarok

Aj bitcoin sa už pokúšali organizácie alebo osoby niekoľko krát forknúť a priniesť takzvanú lepšiu verziu. Príkladom sú bitcoin diamond, bitcoin cash a bitcoin satoshi vision. Všetky forky skončili neúspechom a ich hodnota je neporovnateľná s bitcoinom. Dokonca bitcoin satoshi vision už ani neexistuje. Nahradil ho úplne nový altcoin eCash.

Nová verzia tiež nie je dokonalá

Ani v prípade ethereum Proof of stake verzie sa nemôžeme baviť o úplne najvydarenejšom update. Druhá najznámejšia kryptomena sa stala výrazne centralizovanou a sieť ovládlo niekoľko entít. Ako môžeme vidieť na obrázku nižšie, až 30 % dominanciu má Lido. Nasleduje Coinbase, Kraken a Binance.

Rozloženie minci Etherea

Rozloženie mincí etherea. Zdroj: etherscan.io

Prečo je dominancia tak nebezpečná? O ethereu je známe, že sa jedná o komunitný projekt, kde o budúcnosti rozhodujú demokraticky všetci držitelia mincí podľa pomeru vlastníctva. Možno ani pred prechodom na PoW nebola sieť až tak demokratická, ako sa očakávalo. Ale bolo vylúčené, aby ju ovládali v prípade spojenia 4 entity alebo veľkí hráči na trhu.

Prečítaj si aj: Bitcoin alebo altcoiny – Ktoré kryptomeny sa oplatí držať?

Wallstreetpepe PC banerMemex mobil banner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.