Podpredsedníčka Fedu: „Stablecoiny predstavujú významné riziko pre finančný systém”

Novinky Je budúcnosť stablecoinov v ohrození?
Je budúcnosť stablecoinov v ohrození? Zdroj: Shutterstock, David Sandron
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Podpredsedníčka Fedu sa vyjadrila na adresu stablecoinov. Tie po krachu UST vyvolávajú stále viac otázok a obáv. Sú pre finančný systém bezpečné?

Aká je budúcnosť stablecoinov?

Fed sa čoraz viac začína zaoberať otázkou, čo urobiť so sektorom kryptomien a najmä, ako sa zachovať v prípade stablecoinov. Podpredsedníčka Fedu Lael Brainardová vypovedala k tejto problematike pred Výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.

Aká je podľa nej výhoda štandardných mien?

„Poskytujú verejnosti prístup k bezpečným peniazom centrálnej banky, ktoré je možné vymeniť bez obáv o likviditu alebo úverové riziko.”

Problémom však je, že podiel hotovostných platieb v USA za posledných 5 rokov klesol o viac ako 10 %.

Prečítaj si tiež: „Tether potrebuje väčšiu transparentnosť, inak skončí ako Terra” – tvrdí známy analytik

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čo s týmto problémom? Na stole je návrh o digitálnej obdobe emisie fyzickej meny Fedu.

„Dôvera v peniaze komerčných bánk je založená na poistení vkladov, prístupe bánk k likvidite centrálnej banky a na bankovej regulácii a dohľade.

Stablecoiny podľa jej slov nedisponujú touto ochranou, a to je značný problém:

Takéto nové formy peňazí môžu stratiť svoju sľubovanú hodnotu v porovnaní s fiat menou, čo môže poškodiť spotrebiteľov alebo vo veľkom rozsahu vytvoriť širšie riziká pre finančnú stabilitu. Prevaha súkromných peňazí tohto typu by mohla priniesť riziká v oblasti ochrany spotrebiteľa a finančnej stability.

Podľa Brainardovej sa v konečnom dôsledku tak či tak dopracujeme k zavedeniu jednotnej formy peňazí, ktoré budú podporované národnými vládami.

A ako vníma plán vzniku digitálnych mien centrálnych bánk?

Za určitých okolností v budúcnosti by CBDC mohli koexistovať so stablecoinmi a peniazmi komerčných bánk a byť ich doplnkom tým, že by poskytovali bezpečnú zodpovednosť centrálnej banky v digitálnom finančnom ekosystéme, podobne ako v súčasnosti koexistuje hotovosť s peniazmi komerčných bánk.

Samozrejme, je nutné zvážiť riziká aj v prípade vzniku CBDC. Na záver je nutné dodať, že nedávny krach ekosystému Terra výrazne zvýšil obavy o budúcnosť kryptomien a najmä stablecoinov.

Čítaj ďalej: Ekosystém Cardano má v percentuálnom vyjadrení 4-krát viac aktívnych používateľov ako Ethereum

txbOkazio mobil