bitcoin skaredy ujo

Blockchain a kryptomeny prinášajú do tohto sveta naozaj veľa. Veľké množstvo systémov a sektorov, ktoré sú tu niekoľko desaťročí, môže byť práve blockchainom nahradených alebo aspoň čiastočne obmedzených. Finančný sektor je určite jedným z nich. Preto nikoho neprekvapuje, že práve banky a bankári sa o kryptomenách často vyjadrujú vo veľmi negatívnom zmysle.

Kryptomeny nemajú „intrinsic value“

Intrinsic value by sa z angličtiny dalo preložiť ako vnútorná alebo reálna hodnota investície, ktorá sa často vzťahuje na firmy a spoločnosti. V jednoduchosti povedané má určovať to, ako sa spoločnosti darí a či sa v prípade záujmu oplatí do danej spoločnosti investovať.

A práve v tomto bode niekoľko ekonómov, bankárov a výhercov Nobelovej ceny vidí veľký problém kryptomien. Podľa nich totiž práve chýbajúca reálna hodnota a extrémna volatilita sú veľkými problémami pre kryptomeny.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Bruce Flatt, CEO Brookfield spoločnosti, sa ešte v decembri 2017 vyjadril o Bitcoine nasledovne:

Bitcoin nemá žiadnu intrinsic value. Sám neviem, čo to (Bitcoin) vôbec je. Ale ak zoberiem intrinsic value, akú definujeme my, tak viem, že Bitcoin ju nemá. Ak sa niekto iný rozhodne špekulovať s cenou tohto aktíva, je to na ňom. Pre nás takáto investícia nie je vhodná.“

Čo má intrinsic value?

Tommy Lee sa práve pri tejto problematike kryptomien zastavil a sám sa pýta, čo vlastne má tú „intrinsic value.“ Tento Wall Street stragét a v našom magazíne často spomínaná postava si rovnako myslí, že žiadne aktívum na svete nemá intrinsic value. Aj napriek tomu sa mnohé aktíva takéhoto typu bežne obchodujú na rôznych burzách a nikto ich hodnotu nespochybňuje.

Lee si napríklad myslí, že ani zlato nemá žiadnu reálnu hodnotu. Napríklad práve preto, že ak by sa našla nová obrovská zásoba zlata, cena by sa veľmi zmenila. Sám sa pritom pýta nasledovnú otázku:

„Čo ak je v zemi milión násobne viac zlata ako v skutočnosti bolo vyťažené?“

Mohlo by vás zaujímať: Bitcoin je nové zlato

Záver

Odpovede na túto otázku by sa asi veľmi odlišovali. Preto necháme len na vás, aby ste si skúsili danú otázku zodpovedať. Čo ak by zlato nebolo ani zďaleka také vzácne, ako sa dnes zdá? Malo by stále takú istú hodnotu? A ak nie, prečo sa nespochybňuje táto hodnota pri zlate, ale iba pri kryptomenách?

Zdroj:
cointelegraph.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Vnútorná hodnota niečoho je to, čo mi prináša istý úžitok bez toho aby som to musel predať, teda vymeniť za niečo iné. Napríklad ak obchodujem s múkou, to jest lacnejšie kúpiť a drahšie predať, tak budem s ňou len obchodovať, ale tu múku nikdy nepoužijem na pečenie chleba. Ale ak ju nepredám, ostane mu len jej vnútorná hodnota – upečený chlieb. Ak vlastním cenný papier – securities, tak mám právny nárok na dividendy a nemusím ho nikdy predať na burze cenných papierov aby som mal z neho nejaký úžitok. Tento úžitok z nepredaja je intrisic value. Platidlo ako sú fiat… Čítať ďalej