Počítačové vojny (2. diel)

BitmarketsKvakomat mobil

Svet počítačov je úžasné miesto, má však aj svoje problémy, spory a vojny. Tie najstaršie siahajú do dôb, kedy prvé osobné počítače ešte len vznikali, a majú ich na svedomí dvaja počítačoví velikáni. Sú to Steve Jobs a Bill Gates. V druhom diele si predstavíme pohľad Billa Gatesa, ktorý v počítačových vojnách stojí na strane otvorených, vzájomne kompatibilných systémov. V závere vás čaká zhrnutie výsledku stretu dvoch protichodných smerov, a takisto sa dočítate, ako vyzerajú počítačové vojny dnes.

Ak ste nečítali prvý diel, nájdete ho tu.

Bill Gates – otvorené systémy

Opačný pohľad na vec zastával Jobsov rival Bill Gates. Za Gatesov úspech je z časti zodpovedný aj fakt, že zákazníci síce možno majú radi, keď nemusia vôbec nič riešiť, keď jednoducho stlačia jedno tlačidlo, spustia si svoj (dokonale biely) prístroj, a je to. Že možno preferujú zjednodušené nastavenie a ovládanie, ale čo určite nemajú radi, je, keď sa im niečo vnucuje, a keď sa im berie možnosť vlastnej slobodnej voľby. Navyše je pre mnohých z nás zásadný pomer ceny a výkonu.

Pripomeňme si, že Jobs zastával uzatvorený centralizovaný prístup. V ňom zašiel až tak ďaleko, že sa dokonca pokúsil cenzurovať obsah a „ochrániť” tak používateľov Apple produktov pred pornom a pred ďalšími neprístupnosťami, ktoré plánoval zakázať.

Druhý (Gatesov) prístup spočíva v otvorenosti a v kompatibilite produktov rôznych firiem so softvérom Microsoftu, a všeobecne vzaté, aj medzi sebou. Síce neponúka tú jedinečnú, trochu uniformnú a jednotvárnu dokonalosť, ale dáva každému možnosť robiť to, čo si Steve uzurpoval len pre seba.

Vďaka pestrej ponuke vzájomne kompatibilných počítačových komponentov a softvéru si dnes môže ktokoľvek zostaviť vlastný počítač. A to úplne podľa svojich predstáv v rámci dostupnosti jednotlivých dielov na trhu.

Bill Gates sa neusiloval o dokonalý produkt, ktorý by mal celý vo svojej réžii. Namiesto toho sa rozhodol vytvoriť operačný systém, ktorý bude fungovať v počítačoch iných firiem. Nezaujímalo ho, či budú tieto počítače vo všetkých smeroch dokonalé, či podľa jeho predstáv. Jednoducho vytvoril softvér, a keď zaň zaplatíte, môžete si s ním robiť v zásade čo chcete a nainštalovať si ho prakticky do akéhokoľvek PC, okrem Apple, podobne, ako aj Linux.

Gates sa vďaka tomuto prístupu stal najbohatším človekom sveta, zatiaľ čo Jobsa niektorí dokonca ani nepoznajú, a keď už, tak ho častokrát považujú za blázna, ktorý predával „predražené biele haraburdy idiotom,” ako som sa niekde dočítal. Jobs sa však usiloval o viac, než sú len peniaze. Chcel vyrobiť dokonalosť, pod ktorú by sa mohol podpísať, a značná časť jeho priaznivcov verí, že sa mu to podarilo.

Mohlo by vás zaujímať: [Osobnosť] Bill Gates – Ako sa stať multimiliardárom v 3 krokoch

Výsledok vojny?

Remíza a vzájomné prímerie. Ako už sme spomínali, obaja sokovia sa vzájomne rešpektovali. Ani dnes nie je v ich záujme súperiť v snahe navzájom sa zničiť, keď to, čo svet naozaj potrebuje, je mier. To platí aj pre svet počítačov. Obe koncepcie – otvorená i uzavretá – existujú a zaslúžia si svoje miesto v počítačovom svete. Je úžasné, že máme možnosť voľby medzi dokonalo integrovanými kvalitnými, obvykle bielymi produktami, a počítačovými zostavami, ktoré si môžeme postaviť sami a ľubovoľne si ich vytuningovať podľa svojich preferencií.

Počítačové vojny medzi dvoma hlavnými prúdmi plynule prešli do akéhosi vzájomného sa prelínania a čiastočného splynutia jednotlivých odlišností a štýlov. Stále však oba smery existujú veľa seba, a to je dobrá správa. Avšak, je tu jedno ale. Akási forma počítačových vojen sa akoby presunula na ich používateľov. Časť z nich si na internet chodí vyliať svoju negativitu.

Jobsovi sme na našom Kryptomagazíne venovali samostatný článok, prečítať si ho môžete tu: [Osobnosť] Steve Jobs • Umelec schopný meniť realitu, alebo len obrovský blázon?

Počítačové vojny dneška – lavína tlučhubov

So vznikom internetu došlo k tomu, že niekto začal beztrestne osočovať druhých, bez toho, aby za svoje činy musel niesť zodpovednosť. Počítače nám otvorili úžasné možnosti komunikácie, zábavy i práce, ale musíme sa naučiť niesť zodpovednosť za svoje správanie sa na internete. Snáď by sme sa mohli naučiť vzájomne sa rešpektovať, ako to dokázali tie najväčšie počítačové osobnosti, ktorých odkaz je navždy skrytý v našich elektronických miláčikoch.

Problémom dneška je, ako to docieliť so zachovaním slobodného internetového prostredia.
Najväčšími otázkami su:

  • Ako zamedziť krádežiam, hrubosti, kyberšikane a ďalšiemu porušovanie právnych a morálnych noriem?
  • Ako pritom nepošliapať slobodu a nezničiť úžasne otvorené internetové prostredie, ktoré dnes máme?
  • Ako zachovať súkromie používateľov, udržať naše dáta v bezpečí a zabrániť tomu, aby sa zbieranie a ukladanie dát o nás zvrhlo na niečo obludné?

Niekto by mal jasne určiť pravidlá, na ktorých sa všetci dohodneme, a vďaka ktorým bude možné dosiahnuť tieto ciele. Čiastočne je to však o nás samých, ktorí internet používame. Skúsme teda aspoň začať u seba a prestať sa vzájomne napadať, urážať či porušovať práva druhých. Ktovie, možno to potom za nás nebudú musieť robiť politici, v snahe ochrániť nás, podobne, ako chcel Jobs ochrániť „jabĺčkarov” svojou cenzúrou.

Záver

Satoshi Nakamoto vytvoril blockchain Bitcoinu ako open-source platformu, ktorú si môže ktokoľvek zdarma skopírovať, prispôsobiť a vytvoriť si vlastnú kryptomenu. Táto otvorenosť ľudí z kryptokomunity jasne definuje ako prívržencov otvorených systémov a otvoreného zdieľania dát. To je o dôvod naviac, prečo by sme sa mali usilovať o zachovanie slobodného internetu.

Nech nám odkazy Billa a Steva pomôžu nájsť rovnováhu nielen medzi uzavretosťou a otvorenosťou počítačových systémov, ale aj medzi slobodou a zodpovednosťou. Dúfajme, že sa nám aj vďaka tomu podarí zachovať slobodu a mier, teda aspoň mier v počítačových vojnách. Mier vo veciach reálnych, teda svetový mier, je už iná téma, napríklad pre tých, ktorí nám vládnu. Dala by sa tu však nájsť určitá paralela, súhlasíte? (Pozn. čes. red.: Spočíva v otvorenosti západu a v uzavretosti východu, popr. medzi centralizovanou vládou a skutočnou demokraciou.)

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.