Ovplyvní Bakkt futures pozitívne cenu BTC?

3

Už niekoľko mesiacov sa nádeje krypto investorov obracajú na spustenie novej platformy Bakkt. Tá je výnimočná hneď v niekoľkých ohľadoch. Jej tvorcom totiž nie je nikto iný, ako ICE, čo je spoločnosť prevádzkujúca najväčšiu burzu na svete, NYSE (New York Stock Exchange). ICE tiež bude na Bakkte obchodovať fyzicky doručované futures. Čo to znamená a ako to môže ovplyvniť cenu?

Fyzické futures

Futures na BTC už existujú, a to v podobe CBOE a CME. Tie sa však zásadne líšia od toho, s čím prichádza platforma na digitálny obchod Bakkt. Zatiaľ, čo CME a CBOE majú futures, kde sú kontrakty vyrovnávané fiat peniazmi, Bakkt prichádza s fyzickým vyrovnaním týchto kontraktov.

V podstate to znamená, že pokiaľ budete obchodovať s týmito futures, tak vám do peňaženky na burze nebudú pristávať doláre, ale reálne Bitcoiny. Vzhľadom na finančné možnosti spoločností je veľmi pravdepodobné, že kontrakty vyrovnané fiatom budú mať naozaj minimálny vplyv na cenu kvôli neschopnosti obchodovať s väčším množstvom.

Kelly Loeffler, CEO platformy Bakkt, sa vyjadril v zmysle, že futures sú vhodné pre budovanie infraštruktúry digitálnych majetkov. Avšak, fyzicky vyrovnané kontrakty prinesú podľa jeho názoru podstatne väčšiu zmenu a umožnia obchodníkom zvyknúť si na prácu s kryptomenami. To je tiež podľa jeho vyjadrenia počiatočný cieľ platformy, keď si obchodníci majú zvyknúť na prácu s digitálnymi majetkami v bezpečnom prostredí.

Odložené spustenie

Bakkt pôvodne oznámil spustenie svojej platformy na 12. decembra, keď takisto malo dôjsť k spusteniu prvých futures kontraktov. Zdalo sa, že Bakkt totiž nepotrebuje povolenie regulačného úradu CTFC. Tento súhlas nebol potrebný, pretože materská spoločnosť ICE má možnosť regulovať svoje vlastné futures trhy.

Avšak, nakoniec došlo k odloženiu štartu celej platformy a ten sa presunul na 24. januára. Pravdepodobným dôvodom tohto odloženia je vyjednávanie ICE a CTFC, pretože aj napriek možnosti vlastnej regulácie má CTFC stále hlavné slovo vo všetkých futures kontraktoch.

K tomuto se vyjadril právnik, Jake Chervinsky, ktorý patrí medzi významných komentátorov finančných inštitúcií a ich prístupu k BTC.

„Hoci si ICE môže dovoliť certifikovať vlastné futures kontrakty, to neznamená, že Bakkt môže totálne ignorovať hlavného regulátora. Pokiaľ CTFC nebude chcieť, aby sa obchodovalo s futures kontraktmi BTC, tak sa jednoducho s nimi obchodovať nebude.

Za zdržanie tak pravdepodobne nesie zodpovednosť ďalšie vyjednávanie s regulačným úradom. Síce je pravdepodobné, že zapojenie inštitucionálnych investorov prinesie dlhodobý rast, nedá sa očakávať radikálny nárast ceny 24. januára, pretože obchodníci si budú musieť na platformu najprv zvyknúť. Zapojenie tak významnej inštitúcie, akou je ICE jasne napovedá, že inštitucionálni investori vstupujú na trh kryptomien, a to je z dlhodobého hľadiska rozhodne dobré pre ich cenu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil A. Kracík.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
3 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Libor

Inak povedané : Futures bez fyzickej dodávky sú určené hlavne traderov na špekulatívne obchodovanie zamerané na pohyb kurzu. Futures s fyzickou dodávkou aktíva sú hlavne pre tích, čo si chcú zaistiť kurzové riziko daného aktíva do budúcnosti. V prípade napr. predaja ropy ropnou spoločnosťou je to ideálne. Ale v prípade Bitcoinu ? Nevidím v tom žiadny praktický význam aby sa BTC mal takto zaisťovať. Načo ? BTC nie je predsa úžitková komodita.

Libor

Alebo v prípade exportéra, ktorý si potrebuje zaistiť prípadné kurzové straty z titulu tržieb v inej mene v inej krajine. Ale načo by to bolo komu dobré v prípade BTC ?

Chose

Vôbec nič stohto btc nepotrebuje . BtC potrebuje masovú adopciu všetkým ľuďom aby sa stým platilo všade aby v tom dostávali ľudia výplaty .je tu decentralizovana celosvetová mena ,veď o tom predsa USA eú a cojaviem aký globalisti basnily, tak už to majú a nie riešiť manipulatívne futures . Od kedy to tu je btc ide dole ,pomocou podobných špekulácií aj zlato a striebro držia na uzde .oproti inflácii už malo kilo zlata dávno stát 1mega. Tyto hajzli vkuse len niečo manipulujú