Otvorenie burzy Bakkt mešká, ale nemusíme sa báť – Tu sú dôvody

Novinky Otvorenie burzy mešká
Otvorenie burzy mešká. Zdroj: Shutterstock.com/24K-Production
BITmarkets BITmarkets

O Bakkte píšeme už viac než pol roka. Ide o projekt, ktorý navždy zmení svet kryptomien a pravdepodobne odštartuje masívny rast. Bakkt je kryptoburza, ktorú vytvorila spoločnosť ICE – inštitúcia, ktorá sprostredkováva obchodovanie akcií, komodít a forexových párov po celom svete, má obrovské množstvo zákazníkov, peňazí a politických konexií.

Môže vás zaujímať: ICE razantne rozširuje ponuku kryptomien

Pár slov o burze Bakkt

ICE verí v žiarivú budúcnosť kryptomien – Bakkt bude jej vlajková loď v tomto sektore. Táto burza nebude slúžiť iba na obchodovanie. Umožní tiež tokenizáciu firiem a ďalšie využitia blockchainu, o ktorých sa nám pred rokom ešte ani nesnívalo.

Bakkt má dohodnutú spoluprácu so Starbucksom, Googlom, PayPalom a v tíme má top ľudí z Coinbasu, WorldPay a ICE.

Bohužiaľ, tento projekt narazil na ľadovec. Zastaralé americké zákony Bakktu neumožňujú prejsť schvaľovacím procesom CFTC. Bakkt však nespí na vavrínoch. V januári tento projekt vyzbieral 182 miliónov dolárov a kúpil časť firmy Rosenthal Collins Group na zlepšenie administratívnych procesov.

Všetky novinky o burze Bakkt nájdete v tomto odkaze.

V čom je problém?

Spusteniu Bakktu momentálne bráni už iba byrokracia a zastaralý americký zákon. Práve preto nemôže získať povolenie k činnosti od regulátora – CFTC. To však neznamená, že sa CFTC snaží zamedziť spusteniu burzy. Regulátor netvorí zákony, iba dohliada na ich dodržiavanie. Tvorbu zákonov má na starosti kongres.

V tomto prípade má Bakkt podľa CFTC dodržiavať pravidlá pre komodity, podľa ktorých má pre traderov zadovážiť a uskladniť fyzické produkty. Zákon pritom myslí na komodity ako zlato, meď alebo kukurica.

Tieto pravidlá chránia traderov pred manipuláciami a krádežou. Napríklad v prípade, že by burza skladovala zlato s nižšou kvalitou, resp. menšie množstvo kukurice, než je povinná. V prípade kryptomien to však, logicky, nedáva zmysel.

Páčia sa vám naše články? Podporiť nás môžete tým, že nás začnete sledovať na facebooku. Navyše sa budete môcť pripojiť k zaujímavým konverzáciám, ktoré tam neustále prebiehajú.

Aké možnosti ostávajú burze Bakkt?

Tento zákon je zlý, zastaralý, nefunguje, a preto sa musí zmeniť. Burza Bakkt má v tomto prípade celkom dobrú šancu, keďže jej materská firma ICE má veľmi dobré politické konexie. Bohužiaľ, proces návrhu a schvaľovania zákonov je relatívne náročný a zdĺhavý.

Druhou možnosťou je získať licenciu BitLicense od štátu New York. Ak by sa to podarilo, Bakkt by mohol začať fungovať a spĺňal by všetky regulácie. Bohužiaľ, získať BitLicense vôbec nie je jednoduché a tiež je to veľmi zdĺhavý proces.

Spustenie Bakktu je teda stále minimálne niekoľko mesiacov ďaleko. Ale čo už, na dobré veci sa čaká.

Čo čítať ďalej?

[NÁVOD] Ako obchodovať Bitcoin Futures na CME