Centrálna banka Ruska skúma CBDC – a čo anonymita transakcií?

BITmarkets BITmarkets

Centrálna banka Ruska preskúmala potenciálne prínosy a nevýhody digitálnych mien centrálnych bánk (CBDC).

V dokumente, s nazvanom “Či existuje budúcnosť pre digitálne meny centrálnej banky” predstavila, Centrálna banka Ruskej federácie rad potenciálnych prínosov pri zavedení CBDC. Ide napríklad o ich schopnosť znižovať transakčné náklady v ekonomike a poskytovať aktíva, ktoré sú menej rizikové a likvidačnejšie.

Bank of Russia však skonštatovala, že potenciál CBDC pre minimalizáciu transakčných nákladov je možné využiť iba v prípade, že technické riešenie CBDC ponúkne lepší nástroj z hľadiska jednoduchosti platby a úspor v porovnaní s fiat peniazmi či debetnými kartami.

S CBDC zabudnite na anonymitu

Centrálna banka vyhodnotila výhody CBDC ako dostatočné. Naznačila však, že chybičkou na kráse môže byť nedostatok anonymity. CBDC nemôže poskytovať rovnakú úroveň anonymity, ako dnes hotovosť.

“CBDC totiž nemôže poskytnúť rovnakú úroveň anonymity ako hotovosť. To je určite výhoda pre regulačné orgány, ale môže to byť považované za nevýhodu užívateľov, nielen tých, ktorí sa podieľajú na podozrivých aktivitách, ale aj tých, ktorí majú obavy o súkromie.”

– čítame v dokumente.

Ruská centrálna banka tiež uviedla, že CBDC sú schopné konkurovať komerčným bankovým vkladom v kontexte nízkej inflácie a miernych úrokových sadzieb. CBDC sa môže stať plným peňažným ekvivalentom len v prípade likvidity a jednoduchosti použitia, napísala banka.

Záver

Sú CBDC, na ktoré všetci čakajú spásou? Vždy sa hovorilo Cash je Cash …

Čo čítať ďalej?

Ako sa ťažilo v roku 2013? – Návratnosť 20 dní, ale aj nespoľahlivé raisery

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.