Keď sa dnes povie ťažba, všetci si pravdepodobne predstavia ASIC-y alebo 6-kartové rigy v stojanoch, kde všetko spokojne bzučí. Takto to ale nebolo vždy. Respektíve bzučanie síce áno, ale takéto moderné zostavy nie. Odborníci na mining z Crypto Kingdom nás vzali na výlet do histórie.
„Litecoin sme ťažili na GPU”
V 2013 sme na ťažbu na grafických kartách používali iba AMD. S NVDIAmi boli celkom veľké problémy, a aj keď sa nakoniec podarilo ťažbu rozbehnúť, výkon bol veľmi zlý. My sme ťažili na HD 7850, 7870 a HD 7970 s tým, že na strednú triedu (7850 a 7870) boli asi o 2 týždne skôr odladené ťažobné programy, boli viac stabilné a zároveň toľko nehriali. Základnú dosku sme osadili 2 kartami a pustili priamo ťažbu Litecoinu. Rovnako tak prvý deň existencie Dogecoinu bol veľmi zaujímavý.
Väčší počet grafických kariet na jednej základnej doske bol možný vďaka raiserom. V roku 2013 sme videli jedny z prvých verzií a takmer všade sme na ne čítali len samé sťažnosti – ako to nefunguje, ako sa karty sekajú a robia ďalšie problémy. Preto sme prvé zostavy stavali bez nich.
Rozprávková návratnosť a prvý ASIC-y
Následne na trh prišli Radeon R9 270X, ktoré mali prakticky identický výkon ako HD 7870, len stáli cca o 50 Eur viac a mali inú krabicu. V tejto dobe sa návratnosť pohybovala okolo 10 – 21 dní, pretože coiny poskočili za noc pokojne o 300 – 500 %.
Tiež nám dorazil prvý ASIC – Bitmain Antminer S1 na Bitcoin. Doba dodania bola približne 40 dní a celkom nás prekvapilo, že vnútri sme našli prach. Dva ďalšie nasledovali hneď ďalší deň. Antminery S1 sa nám vrátili za 20 dní. Problém bol, že 80 % zisku vzniklo v prvých 6 dňoch a zvyšných 20 % trvalo 14 dní. Keby sme ich zapojili o týždeň neskôr, nikdy by sa nám peniaze do nich vložené, nevrátili.
Od februára 2014 začali ceny krypta klesať, a to sa nezmenilo ďalší rok a pol. S poklesom altcoinov klesala aj výťažnosť. Ku koncu roka 2014 sa pomaly nedalo ani hovoriť o ziskovosti. V 2015 prišlo Ethereum a ťažba sa zase vyplácala.
Ťažba dnes je situovaná predovšetkým do väčších fariem, kde vďaka vysokému príkonu možno dosiahnuť na lepšiu cenu elektrickej energie, je efektívne riešená vzduchotechnika a funguje tu automatizovaná správa s minimom zásahov ľudského technika.
Ťažíme od roku 2013 a po 6 rokoch nám vychádza priemerné zhodnotenie viac ako 6 % mesačného čistého zisku pre klienta, a to úplne bez akejkoľvek špekulácie. Na novších strojoch sú tieto čísla ešte o niečo lepšie! Chcete ťažiť s nami a vytvoriť si krásny pasívny príjem?
Čo čítať ďalej?
Bitcoin zase prekonáva Nasdaq 100 a S&P 500! – Oplatí sa tento rok investovať do kryptomien?
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil samslav84.