Ako sa ťažilo v roku 2013? – Návratnosť 20 dní, ale aj nespoľahlivé raisery

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Keď sa dnes povie ťažba, všetci si pravdepodobne predstavia ASIC-y alebo 6-kartové rigy v stojanoch, kde všetko spokojne bzučí. Takto to ale nebolo vždy. Respektíve bzučanie síce áno, ale takéto moderné zostavy nie. Odborníci na mining z Crypto Kingdom nás vzali na výlet do histórie.

„Litecoin sme ťažili na GPU”

V 2013 sme na ťažbu na grafických kartách používali iba AMD. S NVDIAmi boli celkom veľké problémy, a aj keď sa nakoniec podarilo ťažbu rozbehnúť, výkon bol veľmi zlý. My sme ťažili na HD 7850, 7870 a HD 7970 s tým, že na strednú triedu (7850 a 7870) boli asi o 2 týždne skôr odladené ťažobné programy, boli viac stabilné a zároveň toľko nehriali. Základnú dosku sme osadili 2 kartami a pustili priamo ťažbu Litecoinu. Rovnako tak prvý deň existencie Dogecoinu bol veľmi zaujímavý.

Väčší počet grafických kariet na jednej základnej doske bol možný vďaka raiserom. V roku 2013 sme videli jedny z prvých verzií a takmer všade sme na ne čítali len samé sťažnosti – ako to nefunguje, ako sa karty sekajú a robia ďalšie problémy. Preto sme prvé zostavy stavali bez nich.

mining 1Stojany, ako ich poznáme dnes, vznikali až neskôr. Obstarávaciu cenu sme tlačili dole, takže sme mali stroje voľne osadené bez skríň. Nižšie nájdete fotku testovacieho stroja pri prechode na ltcrabbit softvér a pool. Išlo o podobné riešenie, ako je dnes Hive OS. To znamená, že sme si stiahli image linuxu (BAMT, ZMOS, Pimp…), nainštalovali a nabehla ťažba. Ako fee si tvorcovia tohto softvéru účtovali prvých 15 minút kompletnej ťažby. To nebol problém kým neprišlo leto, stroje sa začali prehrievať a často sa reštartovali. Potom tých 15 minút bolo nepríjemných.

mining 2

Už iba dva dni môžete využiť 20% zľavu na signály od Crypto Kingdom a analýzy od Trading11 v jednom produkte! Využite túto ponuku a zvýšte vaše zisky z obchodovania. 

Rozprávková návratnosť a prvý ASIC-y

Následne na trh prišli Radeon R9 270X, ktoré mali prakticky identický výkon ako HD 7870, len stáli cca o 50 Eur viac a mali inú krabicu. V tejto dobe sa návratnosť pohybovala okolo 10 – 21 dní, pretože coiny poskočili za noc pokojne o 300 – 500 %.

Tiež nám dorazil prvý ASIC – Bitmain Antminer S1 na Bitcoin. Doba dodania bola približne 40 dní a celkom nás prekvapilo, že vnútri sme našli prach. Dva ďalšie nasledovali hneď ďalší deň. Antminery S1 sa nám vrátili za 20 dní. Problém bol, že 80 % zisku vzniklo v prvých 6 dňoch a zvyšných 20 % trvalo 14 dní. Keby sme ich zapojili o týždeň neskôr, nikdy by sa nám peniaze do nich vložené, nevrátili.

Od februára 2014 začali ceny krypta klesať, a to sa nezmenilo ďalší rok a pol. S poklesom altcoinov klesala aj výťažnosť. Ku koncu roka 2014 sa pomaly nedalo ani hovoriť o ziskovosti. V 2015 prišlo Ethereum a ťažba sa zase vyplácala.

Ťažba dnes je situovaná predovšetkým do väčších fariem, kde vďaka vysokému príkonu možno dosiahnuť na lepšiu cenu elektrickej energie, je efektívne riešená vzduchotechnika a funguje tu automatizovaná správa s minimom zásahov ľudského technika.

Ťažíme od roku 2013 a po 6 rokoch nám vychádza priemerné zhodnotenie viac ako 6 % mesačného čistého zisku pre klienta, a to úplne bez akejkoľvek špekulácie. Na novších strojoch sú tieto čísla ešte o niečo lepšie! Chcete ťažiť s nami a vytvoriť si krásny pasívny príjem?

Čo čítať ďalej?

Bitcoin zase prekonáva Nasdaq 100 a S&P 500! – Oplatí sa tento rok investovať do kryptomien?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil samslav84.