Nové Tesla batérie 3x prežijú samotné auto a ponúkajú množstvo revolučných využití

BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť Tesla pred mesiacom predstavila svoju novú technológiu batérií. Okrem iného tvrdí, že by mali v elektrických vozidlách vydržať milión míľ (1,6 km). To je 2-4x viac, než čo zvládnu súčasné technológie. Šéf výskumného oddelenia Tesly Jeff Dahn ich študoval posledné dva roky a tvrdí, že v skutočnosti je to oveľa lepšie. Vytipoval štyri spôsoby, ako táto technológia zmení pravidlá svet.

Podľa Jeffovho výskumu nové batérie vydržia 10-15 000 cyklov. To však platí iba v najhoršom možnom prípade, keď je batéria plne opakovane plne nabitá a potom sa vypije na nulu (100% discharge). Ak sa majiteľ o svoju batériu lepšie stará a nedovolí jej vybiť sa o viac než 25 percent (25% discharge), degradácia sa prakticky nedá postrehnúť. Pri jazdení krátkych trás sa teda majitelia Tesly degradácie vôbec nemusia báť.

Môže vás zaujímať: Tesla Battery Day v 16. minútach

Jeff Dahn vytipoval štyri spôsoby, ako Tesla svojou technológiou mení pravidlá hry

  1. Vehicle to Grid (V2G)
  2. Skladovanie energie v sieti
  3. Recyklovanie batérií
  4. Ideálne prípady využitia

Vehicle to Grid – zarábajte na tom, že vlastníte elektrické auto

Najzaujímavejším využitím je V2G. Ide o koncept, v ktorom majitelia elektrických vozidiel v podstate poskytnú kapacitu svojej batérie do siete. V čase najmenšej spotreby ju nabijú a v špičke energiu pošlú späť. Rozdiel v cene nočnej a dennej elektriky je v niektorých mestách naozaj citeľný a dovoľuje majiteľom Tesly zarábať.

O kvalite áut od Tesly kolujú legendy. Tomuto zákazníkovi po dvoch hodinách jazdy odpadla strecha. Pozrite si video.

Skladovanie energie v sieti

Ide v podstate o rovnaký princíp, ale vo veľkom a bez áut. Tesla už dnes ponúka stavbu polí batérií na vyvažovanie elektrických sietí. Nová generácia batérií však degraduje podstatne pomalšie, resp. takmer vôbec. Dáva teda zmysel nabíjať a vybíjať ich častejšie. V budúcnosti vznikne množstvo firiem, ktoré budú zarábať na tom, že vlastnia veľké polia batérií.

Recyklácia batérií

Nové batérie ďaleko prežijú samotné autá. Auto pôjde do kovošrotu a batéria poputuje do ďalšieho, či do energetického poľa.

Ideálne využitia batérií

Ide o prípady, v ktorých sa nikdy nepresiahne 25% discharge a batérie tak nebudú takmer vôbec degradovať. Či už ide o parníky ktoré jazdia krátke trasy alebo robotaxíky…

Konkurenční výrobcovia elektrických vozidiel sa na Teslu pomaly doťahujú. Prototyp od Lucid Air má dojazd viac než 800 km!

Elektromobil od Lucid Air je rýchlejší ako Tesla a zvládne 837 km na jedno nabitie!

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: