Bitcoin dosahuje kritické objemy.
Bitcoin dosahuje kritické objemy. Zdroj: Shutterstock.com/Gsign76/ Wit Olszewski

Objemy sú hneď po cene aktíva najdôležitejším indikátorom, ktorý môže slúžiť ako prostriedok na rozhodovanie obchodníkov. Najnovšia správa spoločnosti Glassnode poukazuje na to, že celkový prenesený objem na bitcoinovej sieti je na kriticky nízkej úrovni. Znamená to pre Bitcoin formovanie dna?

Napriek nedávnemu krátkodobému nárastu aktivity adries v bitcoinovej sieti sa celková hodnota spracovaná sieťou prudko prepadáva. Na grafe nižšie môžeme vidieť, že denný objem prevodov klesol až na kritických 5,8 miliardy dolárov za deň. Pre porovnanie, sieť zaznamenala extrémy nad 120 miliárd dolárov denne ešte v treťom kvartáli 2021 a druhom kvartáli 2022.

Bitcoin: denný objem prevodov
Bitcoin: denný objem prevodov. Zdroj: Glassnode

Podobné úrovne metrika dosiahla v minulosti v roku 2020 a na prelome rokov 2018 a 2019. Tieto fázy boli spojené s dlhodobou korekciou a konsolidáciou ceny. Z tohto faktu môžeme usúdiť, že rast denného objemu prevodov priamo odzrkadľuje dlhodobý rastúci trend spotovej ceny Bitcoinu.

Krach burzy FTX, o ktorom sme vás pravidelne informovali, spôsobil prepad objemu prevodov predovšetkým pri transakciách s veľkosťou nad 10 miliónov dolárov, ktoré sa od tejto udalosti prepadli z dominancie 42,8 % na 19 %. Tento zostup znamená, že z trhu odišli mnohí inštitucionálni investori, ktorí mohli byť prepojení s práve s touto dnes už skrachovanou burzou.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Môže Bitcoin spadnúť na nové dno?

Zároveň ale metrika môže poukazovať aj na pozitívny budúci pohyb ceny. V minulosti, keď denný objem prevodov zaznamenal podobné úrovne, pre cenu to predstavovalo vyčerpanie predávajúcich a trend sa z dlhodobého hľadiska otočil na rastúci. Tento proces je ale dlhý a metrika sa na tieto úrovne dostala iba nedávno.

Čo môžeme z metriky vyčítať? Bitcoin pravdepodobne formuje dlhodobé dno korekcie, po ktorom by mal nastať nový bullrun. Kým nakupujúci naberú na sile, potrvá to minimálne niekoľko mesiacov, a preto trh stále bojuje s rizikom ďalšieho nižšieho minima. Navyše, tieto fázy boli sprevádzané aj finálnymi kapituláciami, čo znamená, že Bitcoin stále môže klesnúť na nové dno. To, či je v súčasnosti správny čas na nákup Bitcoinu, sa môžete dočítať v článku Je príliš neskoro na kúpu Bitcoinu (BTC)?

Onchain analýza slúži ako podporný nástroj obchodovania s cieľom predpovedať dlhodobý pohyb ceny, no nemožno sa rozhodovať iba na základe jedinej metriky. Preto je podobné analýzy potrebné dopĺňať o ďalšie indikátory.

Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny opäť prekvapujú – zaznamenali najväčší rast za posledné mesiace