Nie je fork ako fork alebo – kde sú tie nové Constantinople Ethery?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V posledný februárový deň úspešne prebehol Constantinople hard-fork na Ethereum blockchaine. Takže… kde môžem obchodovať tie nové Constantinople tokeny? Ktoré burzy ich zalistujú a akú budú mať hodnotu? A ako ich získam?

Takéto otázky sa už tretí deň objavujú na našich stránkach a v diskusných skupinách. Je teda namieste vysvetliť, že nie je fork ako fork.

Fork hneď neznamená, že bude vznikať nová kryptomena. Často ide iba o vylepšenie starého, existujúceho coinu, ktoré si vyžaduje zmeny pravidiel konsenzu.

Mineri, ktorí ťažia Bitcoin, Ethereum alebo iné kryptomeny potvrdzujú transakcie a vykonávajú smart kontrakty na základe istých pravidiel. Pravidlá sú pevné a dobre známe, aby sa všetci mineri vedeli zhodnúť. My potom pri používaní kryptomien máme istotu, že všetko funguje tak, ako má.

Fork = zmena pravidiel konsenzu

Tieto pravidlá sa môžu zmeniť z rôznych dôvodov. Poďme si to vysvetliť na jednoduchom príklade zväčšenia maximálnej veľkosti jedného bloku transakcií Bitcoinu. Pred rokom a pol bol tento limit natvrdo nastavený na 1 MB, čo obmedzuje maximálny počet transakcií, ktoré môže Bitcoin sieť spracovať.

Povedzme, že Bitcoin blockchain je úplne zahltený a komunita sa rozhodne zväčšiť maximálnu veľkosť bloku na 2 MB. To sa nazýva fork.

Skvelé! Všetci mineri práve prešli na nové pravidlá a vytvárajú bloky s veľkosťou až 2 MB! Fork prešiel hladko, ale žiadna nová kryptomena nevznikla. Samotný Bitcoin sa však zmenil.

A takto nejak to bolo aj v prípade Ethereum Constantinople hard-forku. Ako sme spomínali v každom jednom článku o tejto téme, ide o vylepšenie Ethereum mainnetu. Nevzniká pritom nová kryptomena. Nečakajte tak na žiadne nové Constantinople tokeny.

Zistite o forkoch viac: Čo je to fork a ako ho vnímať?

Pozor na scam forky!

Je však vhodné dodať, že tieto “zlepšovacie forky” veľkých kryptomien často doprevádza niekoľko ďalších forkov. Napríklad, relatívne nedávno pri zmene mining algoritmu Monera vznikli 4 nové kryptomeny.

Tieto projekty väčšinou nemajú dlhú životnosť a ide iba o pokus priživiť sa na dobrom mene hlavného coinu. Nevenujte im pozornosť. Zbytočne budete strácať čas. Ešte od vás náhodou niekto vyláka privátny kľúč a okradne vás, ako v tomto prípade. Ak sa objaví nejaký skutočne zaujímavý fork, napíšeme o ňom na kryptomagazine. Sledujte nás na facebooku, nech vám to neujde!

Čo ďalej?

Staňte sa súčasťou nášho teamu!

[OFICIÁLNE] Kryptomagazin hľadá nových redaktorov! – Ponúkame príjemnú, dobre platenú prácu popri škole/zamestnaní