NASDAQ Composite takmer na historickom maxime! Je čas predávať?

0

Akciové trhy aj naďalej neprestávajú posilňovať, pretože hodnoty akciových indexov S & P 500 a Nasdaq rastú na hodnote. A to aj napriek tomu, že sa nič nemení na fakte, že nové makroekonomické dáta nie sú vôbec priaznivé. Osobne sa asi začínam zmierovať s tým, že hodnota indexu Nasdaq (futures) atakuje minimálne ATH z februára. Trh je už vážne blízko, a ak by sa to zrazu zosypalo, tak je to hádam najväčší bull trap ever. Čo sa týka S & P 500, tak od februárového ATH sme ešte veľmi ďaleko, ale aj tu to na konečnú tiež asi nevyzerá. Tá zotrvačnosť síce významne oslabila, ale aj tak kurz pomaličky vytvára nové, vyššie, lokálne high.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

analýza nasdaq

Ako som hovoril, tak na trhu s futures na Nasdaq indexe tá zotrvačnosť síce významne zoslabla, ale rovnako sa darí tvoriť jedno vyššie lokálne high za druhým. Z toho môžeme vyvodzovať, že býkom sa povedie pushnúť cenu až na kurzové hodnoty ATH z februára tohto roka, čo v súčasnej situácii celkom bizarné, ale ok. Všetci sú teraz hrozne greedy, pretože retail bol celú dekádu kŕmený rečami, že kríza je najideálnejšia príležitosť na investíciu. To je len čiastočná pravda, pretože nakupovať hneď po prvom veľkom drope nemusí byť práve rozumné.

Po prvom veľkom drope môže nastať dead cat bounce, čo väčšinu retailu prinúti uveriť, že je pokles ukončený. Oni znova zainvestujú a potom zrazu ďalší drop. Toto sa jednoducho stáva po dlhých bull trendoch. Keby som sa mal ešte vrátiť k tej technickej stránke veci, tak kurz je relatívne dlho mimo bearish štruktúry rising wedge. Trh sa počas dneška snažil z patternu vymaniť, ale nakoniec to nevyšlo. Cena je ešte celkom blízko pri hornej hrane, takže to býci nemusia hneď vzdať a možno uvidíme ďalšie pokusy.

Indikátory

Na RSI indikátore sa dala skonštruovať rezistenčná priamka, ktorú krivka indikátora už nejakú tú dobu rešpektuje. Aby mohol kurz vyššie, tak hodnoty indikátora musia jednoducho povyrásť nad túto trendovku. Na MACD práve došlo k bearish crossu, takže to vyzerá, že nakoniec dôjde k odrazu kurzu od hornej hrany patternu.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe S&P 500 (Futures)

analýza S&P 500

Trh so S & P 500 urobil vyššie, lokálne high, ale vidno, že tomu celkom dochádza para. Cena sa dokázala vymaniť z toho klesajúceho kanála, a ak sa nad ním aj udrží, tak pravdepodobne pôjdeme vyššie. Nechcem dopredu predvídať, ale na kolaps to práve nevyzerá. Avšak najbližšia relevantná S/R hladina je na cenovom leveli 3 040 bodov. Ak medvede neprevezmú iniciatívu, tak do konca budúceho týždňa bude kurz tu.

Podotýkam, že na oboch trhoch vidno obrovský kontrast. Je zrejmé, že technologické odvetvie láka investorov oveľa viac a preto je index Nasdaq tak popredu. Človek je zvyknutý, že štruktúry na oboch trhoch sú na prvý pohľad identické a líšia sa len v drobnostiach, čo však momentálne ani trochu neplatí.

Indikátory

Rovnaká pesnička ako pri predchádzajúcom trhu, lebo aj tu sa dala skonštruovať rezistenčná priamka, ktorú krivka indikátora rešpektuje. Aby mohol trh postúpiť významne ďalej, tak si býci musia presadiť jej prerazenie. Na MACD prebehol bearish cross, takže môžeme očakávať menší výpredaj.

Aktuálna situácia na 4H TF Europe 50 (Futures)

Analýza EU50

Poďme sa ešte pozrieť na úplne posledného „pána na holenie“ vo forme akciového indexu Europe 50. Tu je ten kontrast možno najviac poznateľný a určite si to zaslúži vašu pozornosť. Kým Nasdaq možno čoskoro atakuje ATH hodnoty z februára, tak európske indexy sa tvrdo trepú v nižších hladinách. Nemecký index DAX je na tom o trochu lepšie, ale aj tak to nie je žiadna sláva. Záujem o európsky akciový trh je jednoducho celkom biedny.

Záver

Spočiatku som si to tak neuvedomoval, ale z mainstreamových médií som zistil, že retailoví investori brali ten posledný veľký prepad na akciách ako veľkú príležitosť. Vzhľadom k tomu, že drvivá väčšinu retailu nevie, čo robí, tak si nejako neuvedomujú, že kríza na finančných trhoch rozhodne nemá taký priebeh. Respektíve, netrvá len pár týždňov, ale pokojne aj celú dekádu. Tí, čo nakupovali na prelome marca/apríla, tak sa im to samozrejme (ako vidno) vyplatilo, ale strašne riskovali. Občas sa neuvážený gambl oplatí, ale dlhodobo vás to nakoniec spláchne. 

Čo čítať ďalej?

Striebro vs. zlato – Ktorý vzácny kov sa oplatí nakúpiť v tejto kríze?


Ako použiť túto analýzu?

Trading11 nie je stránka, na ktorej vám povieme, kedy nakúpiť a kedy predať. Naším cieľom je dať vám dostatok informácií, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Ak sa chcete naučiť lepšie obchodovať, skúste našu Školu (ZDARMA).

Ak nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu, určite vám pomôže náš slovník.


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorá pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre