Je to šialené, no akciové trhy dosiahnu historické maximum – Tom Lee

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Známy analytik spoločnosti Fundstrat Tom Lee je známy svojimi predikciami pre Bitcoin. Tentokrát sa však vyjadril aj k akciovému trhu a mnohých určite prekvapil. Očakáva totiž, že akciové indexy sa plne zotavia z prepadu, ktorý sme videli v máji a na konci roka dosiahnu nové historické maximum. Znie to možno šialene, no na Tomovu obranu, NASDAQ Composite už atakuje ATH.

Prečítajte si našu analýzu – NASDAQ Composite takmer na historickom maxime! Je čas predávať?

SP-500-May-21 (1)

“Nekonečné peniaze” centrálnych bánk pomáhajú indexom rásť

Podľa Toma sa po NASDAQ Composite plne zotaví aj S&P 500. Tento index vidí na konci roka na hladine 3450 bodov. A pri pohľade na aktuálnu situáciu na trhoch to vôbec nie je nereálne. Fed poskytol rekordný peňažný stimulus a po ohlásení Unlimited QE si vytlačil 6200 miliárd. Teraz je to už viac než 7000 miliárd.

Podobné finančné machinácie robí aj EÚ, Veľká Británia či Japonsko. Do obehu sa tak dostávajú rekordné množstvá inflačných peňazí, ktoré trhu dodávajú likviditu a zaplnili bubliny na trhu, ktoré praskli vďaka koronavirusu. Veď… ako povedal šéf Fedu Jerome Powell v rozhovore pre CBS:

“Máme nekonečne veľa peňazí!”

Problém je len v tom, že tie “nekonečné peniaze” nevytvárajú novú hodnotu. Iba ju presúvajú od ľudí, ktorí hodnotu vytvárajú, do svojich rúk.

Ako funguje súčasná monetárna politika západných centrálnych bánk? Quantitative Easing sme spracovali v tomto článku.

Akciové indexy nereprezentujú ekonomiku

Akciové indexy boli vytvorené ako nástroj, ktorý má reprezentovať rast či pokles výkonu ekonomiky. Bohužiaľ, to už v dnešnej dobe nie je pravda. V USA ľudia kvôli koronavirusu strácajú prácu a malé podniky krachujú. Profitujú z toho však veľké firmy, ktorým síce v posledných mesiacoch klesli predaje, no obrovské finančné stimuly im to krásne vynahradili.

Stačí sa pozrieť na najväčšie “biliónové” firmy v USA. Akcie Amazonu sú na historickom maxime, Apple už tiež nie je ďaleko a Microsoft tak isto.

Iste, odolnosť technologických gigantov voči kríze koronavirusu sa dala očakávať. no podobne sú na tom aj ďalšie veľké firmy, ktoré majú veľký podiel na hodnote amerických akciových indexov.

Aj preto asi Tom Lee očakáva, že ešte v roku 2020 dosiahnu nové historické maximum. Ak bude Fed pokračovať v presúvaní hodnoty rovnakým tempom, ako doteraz, tak sa to v pohode môže stať. Takto totiž bohatí zarábajú na kríze.

Chcete vedieť viac? Nedávno sme spracovali prvý zo série článkov o mechanizme, ktorý zaisťuje presun hodnoty preč od pracujúcich ľudí vytvárajúcich hodnotu:

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/