Boj proti jednorazovým plastom a ako na ňom zarobiť peniaze

Novinky Kríza zastihne celý svet.
Kríza zastihne celý svet. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na tomto webe málokedy píšeme o ekológii. To však neznamená, že sa o túto tému nezaujímame. Veľmi nás znepokojuje tempo, akým ničíme a pretvárame našu modrú planétu. Iste, industrializácia je dôležitá, ale jej najväčším vedľajším efektom je znečistenie pevniny a oceánov. Ak existuje spôsob, ktorým by sme mohli zmierniť negatívny vplyv, aký majú ľudia na celý ekosystém, radi ho podporíme.

V marci tohto roka bola schválená smernica Európskej Únie (znenie smernice tu), ktorá zakazuje predaj jednorázových plastov od roku 2021. Výrobky ako plastové príbory, poháriky, viečka na poháriky, mysky, slamky, plastové miešadlá a mnoho ďalších tak budú postavené mimo zákon. Cieľom tejto smernice je snaha znížiť rýchlosť, ktorou našu planétu zasypávame plastovým odpadom. Viac o probléme nižšie v článku.

Politici v europarlamente síce schválili novelu, ktorá skutočne pomôže a je nutné dodať, že to chcelo veľkú kuráž, pretože tlak od nadnárodných spoločností proti jej schváleniu bol obrovský, no teraz tu máme problém. V súčasnosti prakticky neexistuje náhrada jednorázových plastov. Iba ťažko si vieme predstaviť, že vo fastfoodoch vám namiesto plastovej vidličky dajú železnú a po dojedení pôjde do umývačky. A čím vám v Starbuckse zakryjú kávu, aby sa nevyliala a nevychladla?

Zachránia nás rozložiteľné bioplasty?

Mohlo by sa zdať, že rozložiteľné bioplasty sú odpoveď na tento problém, ale zdanie často klame. Súčasné “bioplasty” sú menej bio a viac plasty. Iste, nevyrábajú sa z ropy, ale majú podobné negatívne vlastnosti.

Rôzne metódy odlievania vo formách a žíhania sú časovo náročné extrémne dráhe a výsledkom je produkt, ktorý vyžaduje špeciálny kompost na to aby sa rozložil a v prírode sa jednoducho rozpadne na prach, ktorý je rovnako škodlivý ako mikroplasty.

Česká spoločnosť ReFork tvrdí, že má riešenie

A tu prichádza na scénu česká spoločnosť ReFork, ktorá v roku 2016 začala s výskumom alternatívnych bioplastov s lepšími vlastnosťami. Ich patentovaná zmes drevnej múčky a ďalších prírodných látok vyzerá veľmi sľubne. Výroba klasickej vidličky na jedno použitie z tejto zmesi stojí o cca 20% viac, než jej výroba z plastu. To je výrazne lacnejšie, než výroba z konkurenčných bioplastov.

Ďalšou obrovskou výhodou zmesi od spoločnosti ReFork je, že sa môže používať v starých továrňach na plastové výrobky bež väčšej modifikácie strojov. Spoločnosť ReFork má teda skvelú pozíciu na trhu. Najväčší konkurent jej zmesi (plast) bude čoskoro postavený mimo zákon a ReFork tak ostane ako jediná alternatíva pre výrobcov plastových výrobkov na jedno použitie.

Spoločnosť ReFork nemá záujem vytvárať vlastné produkty. Svoju patentovanú zmes bude dodávať aktuálnym výrobcom, ktorí už majú vytvorené siete odberateľov. Predaj výrobkov z bioplastov od ReForku tak nebude problém a výrobcovia už teraz vyjadrili záujem o spoluprácu.

(článok pokračuje pod videom)

ReFork a tokenizácia ekonomiky bioplastov

ReFork v súčasnosti tokenizuje veľkú časť svojich aktív, čím nasleduje spoločnosti ako je Tesla, Facebook či Whatsapp. Vytvorením vlastnej kryptomeny plánuje podporiť svoj biznis a dať ľuďom možnosť investovať do projektu, ktorý má reálnu hodnotu. Utility token nazývaný “EFK” je pevne zanesený biznis modelu spoločnosti. (Čo je to Utility token?) Tieto tokeny budú slúžiť partnerom k nákupu materiálu Refork a konečným užívateľom k nákupu koncových produktov čím sa zaistí reálna využiteľnosť a cirkulácia EFK.

Projekt získal podporu investičného fondu, ktorý zabezpečuje strategický rozvoj projektu.

ReFork bol vybraný odbornou porotou z 270 projektov do národného finále prestížnej súťaže E.ON Globe Awards v kategórii produkt.

Možnosť zaujímavej investície

V súčasnej dobe prebieha regionálny predpredaj EFK Utility tokenov v Českej a Slovenskej republike, ktorého sa môžete zúčastniť tu. V tomto predpredaji môžete tokeny získať za výrazne zvýhodnenú cenu.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktujte spoločnosť ReFork pomocou tohto formulára:

[contact-form-7 id=”34865″ title=”Kontaktný formulár ReFork”]

Odkazy

Chcete vedieť viac o probléme s plastami?

https://kryptomagazin.sk/refork-zbavme-sa-plastov-raz-a-navzdy-cesky-utility-token-s-realnym-produktom/