Mike Rose – Nekupujte hry z G2A! – Radšej ich ilegálne stiahnite z Torrentov

Novinky Play-to-earn hry
Play-to-earn hry. Zdroj: Shutterstock.com/A. Solano a Shutterstock.com/Ira Lichi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O stránke G2A ste možno už počuli. Ide o portál, na ktorom môže bežný človek predávať softvér. Konkrétne ide o aktivačné kľúče hier, softvér od Mircosoftu, či skiny do hier. Tento projekt síce existuje už niekoľko rokov, lenže celý čas sa vedú spory o tom, či je tento internetový obchod legálny. 

Čo to vlastne je?

Ako som písal už v úvode. G2A.com je stránka, na ktorej možno zakúpiť softvérový obsah od iných používateľov či priekupníkov. A to je ten hlavný problém. Na webe možno nájsť hry za oveľa menšiu cenu, než za akú ich ponúka samotný distribútor alebo platforma Steam, Origin atď…

Pýtate sa, ako je to možné? Existujú dva spôsoby ako zohnať hru lacnejšie. Buď priekupníci nakúpia hry v zľavových akciách na platformách, nejaký čas ich podržia a potom predajú za väčšiu sumu ako ju kúpili. Druhý spôsob je možnosť, že tieto kľúče pochádzajú z rôznych nelegálnych činností. Či už hackovanie účtov používateľov a kradnutie tzv. giftov, či kradnutie z webových stránok, kde sa hry predávajú.

Mohlo by vás zaujímať: Tron spúšťa dlho očakávané projekty BitTorrent Speed a BitTorrent File System!

Nezničiteľné reklamy na Googli

Väčšina herných vydavateľov protestuje proti stránke G2A a radšej používateľom radí, nech ich hry sťahujú ako by ich kupovali. Skrátka, nech nedajú ani cent priekupníkom s kľúčmi. Na čele protestu stojí Mike Rose, ktorý publikoval cyklistickú hru Descenders. Rose na Twitteri podotýka, že je prakticky nemožné vypnúť reklamy G2A na jeho hru. Vyzdvihol aj fakt, že sa tieto reklamy objavujú nad odkazmi originálnej stránky vývojárov.

Kontroverzná história

Množstvo titulov predávaných prostredníctvom G2A a ďalších podobných distribútorov je neautorizovaných, čo znamená, že veľa hráčov nemusí kupovať skutočnú hru, ale iba kópiu. Stačí sa pozrieť na prípad Ubisoftu v roku 2015, ktorý deaktivoval viac ako 1 000 kľúčov Far Cry 4, ktoré sa predali prostredníctvom webových stránok. Keď sa vydavateľ dozvedel o kľúčoch a následne ich deaktivoval, vydal vyhlásenie, v ktorom povedal:

„Pravidelne deaktivujeme kľúče, ktoré boli podvodne získané a predané. V súčasnej dobe vyšetrujeme pôvod podvodu a o ďalších podrobnostiach Vás budeme informovať. Zákazníci by medzitým mali kontaktovať dodávateľa, od ktorého si kľúč zakúpili.”

Tieto kľúče sa predávali cez Kinguin, ktorý funguje rovnako ako G2A. Potom, ako Ubisoft zablokoval kľúče, Kinguin vrátil 165 312 $ zákazníkom, ktorí boli poškodení. Okrem Far Cry 4 to zahŕňalo 450 kódov Assassins Creed, The Crew a Watch Dogs.

Záver

Myslím si, že ten, kto vytvoril takéto stránky mal dobrý nápad. Môže sa tešiť veľkej obľube a tiež z profitu, ktorý je často väčší než má samotný vydavateľ hry. A to je ten problém, že sa peniaze nedostanú k tomu, čo venoval pokojne aj niekoľko rokov času na vytvorenie hry. Je to veľký problém pre herný priemysel a už veľa rokov sa diskutuje o tom, že takéto stránky by sa mali zakázať. Ale stále sa nič nedeje.

Čo čítať ďalej?

84 % nových investícií v kryptomenách tvoria inštitucionálni investori – Záujem aj napriek volatilite ďalej rastie

Zdroj:
ccn.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.