Inštitúcie, inštitúcie a ešte raz inštitúcie. Tak by sa momentálne dal nazvať kryptopriestor jednou vetou. Inštitúcie sa stali svätým grálom terajšej kryptomenovej komunity. Sú naozaj tak kriticky dôležité pre budúcnosť kryptomien?

Inštitúcie na výslní

Najprv si môžeme predostrieť fakty. Inštitúcie sa až do nedávnej doby o Bitcoin a kryptomeny zaujímali skôr okrajovo a teraz sa im otvára priestor pre lepší vstup do sveta blockchainu. Kryptomenové burzy ponúkajú svoje profesionálne verzie. Klasický prípadom je Coinbase PRO.

Úloha stablecoinov: Je budúcnosť kryptomien v rukách stablecoinov?

Ďalším prípadom sú spoločnosti ako Bakkt či Fidelity, ktoré z finančného sektora zabŕdli aj do kryptomien. Potom tu máme technologických gigantov typu Samsung, ktorí investujú do infraštruktúry a vyrábajú nové telefóny s už funkčnými peňaženkami. Za zmienku isto stoja aj napr. spoločnosti Nestlé, Starbucks, Porsche alebo BMW, ktoré experimentujú s blockchainom.

Všetky tieto veľké spoločnosti signalizujú vstup do neprebádaných vôd blockchainu a s nimi prichádzajú aj veľké peniaze. Investície do Bitcoinu sú potom kľúčovou mantrou, ktorú si teraz krypto fanúšikovia odriekavajú. Veľké investičné fondy získajú so službami ako Bakkt a Fidelity bezpečný a regulovaný prístup ku kryptomenám. A s veľkou pravdepodobnosťou so sebou prinesú aj veľké peniaze.

Spasitelia BTC

V poslednej dobe som mnohokrát narazil na názor, že inštitúcie spasia Bitcoin. Je to rozprávka, ktorá sa v kryptopriestore rozpráva a replikuje. „Cena porastie iba vtedy, ak prídu inštitúcie.“ „Akoby obyčajní malí investori vôbec mohli vytiahnuť cenu nahor?“ „Bez inštitúcií by sa Bitcoin nikam ani nepohol.“

Informácie o trhu: [PREHĽAD TRHU] Pomsta altcoinov – Začína nové rallye alebo ide o anomáliu?

Keď som si tak čítal diskusie a názory, došlo mi, že formovanie tejto mentality je vlastne očakávateľné. Ľudia radi snívajú rozprávky o iluminátoch, o mocných a slávnych a o tom, že svet niekto riadi. Inštitúcie sú tým dobrým cieľom, ktorý teraz môže priniesť spásu, pretože ako inak si vyložiť cenový vzostup BTC?

Ako ľudský druh sa radi spoliehame na iné entity, ktoré nám pomôžu dosiahnuť vytýčený cieľ. Môj názor je však taký, že je to len ďalší príbeh, ktorý sa momentálne javí ako veľmi lákavý a čím viac sa opakuje, tým viac sa mu tiež verí.

Inštitúcie nie sú potrebné, sú však vítané

Inštitúcie totiž skutočne vôbec nie sú potrebné. S veľkou pravdepodobnosťou je v dnešnom kryptopriestore väčšina tých, ktorí ešte zažili rok 2017. Žiadne inštitúcie (okrem niekoľkých výnimiek) a cena Bitcoinu rástla o tisíce dolárov za mesiac. Pri poslednom ťažení na 20K to bolo 10 000 dolárov za 17 dní.

Technická analýza BTC: 19.09.19 Technická analýza BTC/USD – Konečně průraz pod 10 000 $, už bylo na čase

Zvládlo sa to aj bez inštitúcií. Zvládlo sa to na neregulovaných burzách a zvládlo sa to s bežnými malými investormi. História nám jasne ukazuje, že inštitúcie a ich príval nie sú potrebné. Budú vítané pre držiteľov kryptomien, pretože môžu priniesť veľa peňazí a to pomerne rýchlo, ale predstava, že na nich stojí budúcnosť kryptomien, je mylná.

Osobne považujem za zaujímave, ako rýchlo a ako silno si získavajú práve takéto príbehy pozornosť a stávajú sa z nich mantry. Pravdepodobne to patrí k špekulatívnemu prostrediu, pretože sa investori obávajú toho, že robia veľkú chybu a zaštítenie sa inštitúciami dáva vnútorný pokoj. Ten by však nemal byť potrebný. Kryptomeny sú neuveriteľne hodnotnou a extrémne potrebnou technológiou. Preto aj uspejú, a nie kvôli tomu, že ich bude chcieť nakupovať JP Morgan alebo Deutsche Bank.

Čo čítať ďalej:

[STREAM] Altcoiny sa zobudili! Facebook Libra má problémy + vaše otázky

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of