Bitcoin profituje z bankovej krízy
Bitcoin profituje z bankovej krízy. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/jira pliankharom

Bankový sektor je jeden zo základných pilierov globálnej ekonomiky a nedávne udalosti spôsobili krach viacerých spoločností. Podľa správy Finbold, investori hľadajú rôzne alternatívy, ktoré im pomôžu ukryť kapitál pred nákazou, ktorá postihla banky. Výsledkom je odliv trhovej kapitalizácie do rizikových aktív, ako je bitcoin.

Ktoré banky zaznamenali odliv?

K 20. marcu 5 popredných amerických bánk stratilo v roku 2023 kumulatívnu trhovú kapitalizáciu až vo výške 108,92 miliardy dolárov. Na druhej strane, bitcoin zaznamenal príliv 219,86 miliardy dolárov. Najväčšie zmeny popredných bánk môžete vidieť nižšie:

  • Charles Schwab (NYSE: SCHW) – strata 50,09 miliardy dolárov
  • Bank of America (NYSE: BAC) – strata 43,72 miliardy dolárov
  • Wells Fargo (NYSE: WFC) – strata 15,74 miliardy dolárov
  • JPMorgan Chase (NYSE: JPM) – strata 4,59 miliardy dolárov
  • Morgan Stanley (NYSE: MSCI) – zisk  5,22 miliardy dolárov
Odliv kapitálu z bánk
Odliv kapitálu z bánk. Zdroj: Finbold
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin profituje v časoch neistoty

Finančná nestabilita a nedôvera v bankový sektor narastá a práve takéto prostredie vyhovuje bitcoinu a kryptomenám najviac. Je ale pozoruhodné, že BTC udržal vzostupnú trajektóriu aj napriek tomu, že Silvergate a Silicon Valley boli obrovskí poskytovatelia úverov na kryptomenovom trhu.

Ak sa viac zaujímate o súčasné dianie v ekonomike, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bitcoin sa odpútal od akciového trhu

Pozitívna korelácia bitcoinu s tradičnými financiami je v súčasnosti na 20-mesačnom minime čoho dôkazom je aj nepomer v trendoch počas marca. Napriek tomu neodporúčame naskakovať do bitcoinu s vysokým objemom kapitálu, pretože je to stále rizikové aktívum, ktoré dokáže vymazať zisky v priebehu jediného dňa.

Je otázne, či bitcoin naozaj reaguje na dianie v bankovom sektore alebo je príčinou halving, ktorý je naplánovaný na 14. apríla 2024, podľa údajov Buybitcoinworldwide. Podľa štvorročných cyklov totiž bitcoin stále začal rásť presne v rovnakom období.

Nič to ale nemení na fakte, že 5 najväčších bánk čelilo odlivu viac ako 100 miliárd dolárov len v priebehu roka 2023 a profitovali predovšetkým kryptomeny, zlato a striebro.

Mohlo by ťa zaujímať: Súčasný rast bitcoinu je údajne manipulovaný