Najväčšie fámy o kryptomenách – Bitcoin nemá žiadnu hodnotu

Novinky Poznáte fámy o kryptomenách?
Poznáte fámy o kryptomenách? Zdroj: shutterstock.com/PeopleImages.com - Yuri A
BitmarketsBitmarkets

,,Jak zapletenou spletem síť, když lží je její první nit…” Môj obľúbený verš Sira Waltera Scotta si opakujem v hlava zakaždým, keď uvažujem nad súčasným stavom poňatia pravdy a lži. Lož akoby dnes už nestojí pravde v opozícii, ale usadá na “čestné” miesto vedľa ako rovnocenná, a stáva sa jej obľúbenejšou a slávnejšou alternatívou.

Ak je lož prezlečená za pravdu, dokáže napáchať nesmierne škody. Ak je ale pravda prehliadaná, stráca zmysel, a ako taká je navždy odsúdená k zániku. Snáď mi preto odpustíte trochu pátosu a parafrázy a zamyslíte sa, či to, čo považujete za lož, nie je len obyčajná, a možno trochu unavená pravda.

Tip redakcie: Žijeme v úžasnej dobe, nebuďme slepí

Hodnota

Keď som pred rokmi po prvýkrát počul o Bitcoine, kládol som si najprv dve jednoduché otázky, aké asi v podobnej chvíli napadli každému z nás. Po prvé: “Čo je to Bitcoin?”, a po druhé: “Kde je Bitcoin?”. Od tej doby som počul mnoho rôznych odpovedí. Najčastejšie, že Bitcoiny sú virtuálne peniaze, peniaze pre internet, alebo ešte lepšie, že sú to len “jednotky a nuly”. A rovnaké sú vlastne aj odpovede na otázku, kde sú, pretože “reálne” predsa neexistujú. S tým nakoniec súvisí aj tretia dôležitá, často opakovaná a nedôsledne vysvetľovaná otázka: “Kde, a aká je ich hodnota?”. Pravda je, ako to tak väčšinou býva, veľmi jednoduchá.

Virtuálne peniaze?

Bitcoin nie sú virtuálne peniaze. Za virtuálne môžete považovať 80 % všetkých peňazí, ktoré sú práve na svete v obehu. Peňazí na vašich bankových účtoch a paypalových peňaženkách, peňazí, s ktorými obchodujú svetové burzy, peňazí, ktoré riadia, rozdeľujú a požičiavajú si medzi sebou štáty, aby udržali rozbehnutý ekonomický stroj v chode. To sú virtuálne peniaze, obyčajné čísla na obrazovkách našich monitorov, kolónky v excelovských tabuľkách, do ktorých je možné ľubovoľné zapisovať a meniť z minúty na minútu ich množstvo a hodnotu.

Bitcoin nie sú virtuálne peniaze. Bitcoin je surovina, ktorej je už navždy nemenné obmedzené množstvo a ako taká môže byť využitá ako deflačná mena. Bitcoin je derivát. Je odmenou za tvrdú prácu ťažiarov zaisťujúcich chod bitcoinovej siete. Jeho existencia je bezpečne uložená v blockchaine a dokým bude jeho blockchain existovať hoci na jedinom harddisku, Bitcoin nezmizne. A predovšetkým, Bitcoin nie je samoúčelný. Nie je iba ďalším prostriedkom výmeny. Avšak môže a mal by byť, pretože oproti súčasným metódam ponúka množstvo výhod. Toto je naozaj dôležité. Odpoveď na otázku, o aké výhody ide, je totiž zároveň aj odpoveďou na otázku o jeho hodnote, pretože definícia hodnoty nie je hmatateľnosť, nie je to materiálna veličina. Hodnota vzniká prínosom, dôležitosťou, výhodami, vzťahom. Len sa zamyslite, je možné dotknúť sa múdrej a inšpirujúce myšlienky či krásnej spomienky alebo pocitu, ktorý vo vás vyvolá dobré umenie? A pritom o ich hodnotách by málokto z nás pochyboval.

Mohlo by vás zaujímať: Aká je pridaná hodnota investície do kryptomien oproti iným investíciám?

Ilúzia vlastníctva

Výhody sa najlepšie demonštrujú tak, že sa ukážu nevýhody alternatív. Ak budeme o Bitcoine uvažovať ako o prostriedku výmeny, jeho najbežnejšie používanou alternatívou sú peniaze, ako ich poznáme z každodenného života. Naše peniaze ležia na účtoch bánk a banky nám k nim dajú prístup, kedykoľvek to potrebujeme. Radi nám pomôžu ich previezť, napríklad v prípade platby, na iný účet. Máme nad nimi kontrolu a považujeme ich za naše vlastníctvo. Bohužiaľ, to je omyl.

Prvým dôkazom je fakt, že banky s prostriedkami, ktoré ste im poskytli do správy, operujú bez vášho vedomia. Keby ste prišli do banky práve v rovnakej chvíli, kedy by sa rozhodla aj väčšina ich ostatných klientov, zistili by ste, že banka nemá dostatok peňazí na to, aby všetkých vyplatila. Ako je to možné? Každý z vás jej predsa dal určitý obnos na opatrovanie a čiastky by tak mali byť na svojich miestach. Nie sú. Banka ich požičala niekomu inému. Ak má niekto moc bez vášho zvolenia využívať ľubovoľne prostriedky, ktoré mu zveríte, ako ich môžete naďalej považovať za vaše vlastne?

Myslíte, že je to nepravdepodobné? Možno. Poďme však ďalej.

Odporúčame náš seriál: História papierových peňazí

Znehodnotenie

Inflácia je stav, kedy peniaze strácaj svoju hodnotu. Nie však preto, že by si ich človek menej vážil a menej ich využíval, ale jednoducho preto, že pribúdajú. A pribúdajú rýchlo a neorganicky zo svojvôle centrálnych bánk, ktoré majú právomoc peniaze množiť jedným rýchlym kliknutím.
Nezodpovedná vláda môže tento stav dohnať do tak absurdných výšin, že pre jeden peceň chleba budete musieť do obchodu prísť s kuframi plnými bankoviek, čo je aktuálny stav venezuelského bolívaru.
Bitcoin je oproti tomu zo svojej podstaty prakticky nenamnožiteľný. Je to pravidlo ukryté v samotnom srdci jeho kódu. Jeho cenu nie je možné riadiť znižovaním alebo navyšovaním množstva mincí v obehu. Cenu určuje trh. Organické a (hoci nie vždy spravodlivé) slobodné médium.

Pripomeňme si: 6 dôvodov, prečo sme presvedčení, že tu s nami kryptomeny budú aj naďalej

Menová reforma

Skutočné osobné vlastníctvo všetkých finančných prostriedkov predstavuje určitú výzvu, ale zaručuje slobodu rozhodovania a útechu bezpečia. Keď v Československu prebehla finančná reforma, pripravila obyvateľov o približne 13 miliárd korún tým, že boli jednoducho odčerpané peniaze z ich účtov. To sa nestalo v nejakom hlbokom stredoveku, ale v roku 1953, pred nedávnymi 65 rokmi. Myslím, že to nie je nutné, ale pre istotu to zdôrazním: “S Bitcoinmi, ku ktorým vlastníte privátne kľúče iba vy, sa to nikdy stať nemôže.”

Záver

Hodnota je určená vzťahom a prospešnosťou. Ak teda nabudúce budete počuť námietku, že Bitcoin je nič, nemá žiadnu hodnotu a prakticky neexistuje, spomeňte si na výhody, ktorá prináša – slobodu a bezpečnosť – a spýtajte sa, ako hodnotné a skutočné tieto dve vlastnosti sú.

Ďalším klbkom poloprávd, fám a lží, ktoré sa nabudúce pokúsime rozpliesť, budú hrozby a temné vízie budúcnosti Bitcoinu.

Mind of Pepe PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.