História papierových peňazí – Okolnosti vzniku prvých papierových peňazí

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Svet, v ktorom žijeme, je zvláštny. Denne trávime 8-10 hodín v práci a na konci mesiaca dostaneme na oplátku zopár farebných papierikov. Je naozaj pozoruhodné sledovať, ako funguje ľudská myseľ. Od výmenného obchodu sme sa dostali až k vzácnym kovom a napokon sme skončili pri niečom, čo je de facto absolútne bezcenné. V tomto seriáli sa pozrieme na históriu papierových peňazí – na ich vznik, vývoj a, samozrejme, budúcnosť.

Na začiatok by sme sa ešte chceli poďakovať nášmu sponzorovi – DigiPay – ktorý financoval náklady spojené s vytvorením tohto seriálu. Budeme radi, ak si pozriete ponuku tejto zaujímavej firmy a podporíte tak vznikajúcu krypto-ekonomiku. Viac info nájdete v tejto tlačovej správe.

Od vzácnych kovov k fiatu

Peniaze vždy boli (a sú) pre ľudí niečím vzácnym – kľúčom, ktorý vám splní všetky vaše túžby. Môžete ho vymeniť za čokoľvek, za domov, jedlo, zábavu… Táto každodenná realita „priemerného občana” je však relatívnou novinkou. Papierové peniaze tu s nami nie sú veľmi dlho. No aj napriek tomu ľudstvu odomkli cestu k budúcnosti plnej prosperity, bohatstva, ale aj kríz.

Bývalý riaditeľ Deutsche Bank očakáva rast Bitcoinu – V máji spúšťa BTC trading desk!

Ešte predtým – od bartru k vzácnym kovom

Barter alebo výmenný obchod bol v minulosti primárnym spôsobom výmeny tovaru. Väčšina obchodov sa odohrávala na centrálnom trhovisku, v ktorom ste mohli nájsť všetko, od rýb, alkoholu, zvierat, až po trvalejšie výrobky, ako napr. oblečenie…

Vymieňať výrobky kus od kusu a zakaždým sa dohadovať na cene však zaberalo množstvo času, a tak naši predkovia začali experimentovať s prvými menami. Menu môžeme charakterizovať ako nosiča hodnoty, teda predmet, ktorý „v sebe” ukrýva niečo, čo je pre ľudí inherentne vzácne.

Nosič hodnoty má tieto vlastnosti:

  • musí byť vzácny (t. j. nesmiete ho nájsť len tak na kraji cesty)
  • musí sa dať deliť
  • jeho pravosť sa musí dať jednoducho overiť
  • nesmie byť príliš krehký (napr. sklenené mince nie sú veľmi dobrým nosičom hodnoty, pretože sa ľahko rozbijú)

Inými slovami, naši predkovia hľadali niečo, čo vydrží, čo je vzácne a čo by sa dalo používať v každodennom živote. Prvými menami sa stali mušle, kly, kosti… no väčšie civilizácie začali čoskoro používať drahé kovy ako zlato či striebro.

Budúcnosť financií – Čo je to DeFi – Decentralizácia finančného systému prinesie lepšie zajtrajšky pre celý svet


Zaujímavosť: Na ostrove Yap sa napríklad ako oficiálna mena používali gigantické vápencové „koblihy”, ktoré boli také veľké, že s nimi nikto nepohol a každý si radšej pamätal, komu patria. Niektoré vážili desiatky ton! Na ostrove neexistoval prirodzene sa vyskytujúci vápenec, takže tieto obrovské kamene boli skutočne vzácne a neduplikovateľné.

Jeden z týchto „vzácnych” kameňov sa počas prevážania stratil v mori. Loď sa počas búrky potopila, no posádka prežila a ich nešťastný príbeh bol známy po celom ostrove. Tamojšia spoločnosť však kameň na dne mora neprestala používať a naďalej s ním obchodovala.

Do dnešného dňa niekto vlastní tento gigantický vápencový kameň!!!


Drahé kovy ako nevhodný nosič hodnoty v modernej spoločnosti

Vo vtedajšej dobe šlo o ideálne nosiče hodnoty. Bol tu však jeden problém – drahé kovy sú prakticky všade a nikto nad nimi nemá kontrolu. Ak ste vládca a chcete vytvoriť stabilnú krajinu s kvalitnou armádou a efektívnym poľnohospodárstvom, potrebujete „buffer” medzi obrovskou silou zlata a vašou ekonomikou. V opačnom prípade skončíte ako Egypt po návšteve panovníka africkej ríše Mali – Musa Keita (známeho aj pod menom Mansa Musa), ktorý do krajiny vpochodoval s takým veľkým objemom zlata, že v podstate položil egyptskú ekonomiku. Pre zaujímavosť, cena ťavy v zlate sa po jeho návšteve zdesaťnásobila!

„Meny založené na nedostatku čelia problémom spojeným so zmenou
„vzácnosti” komodity, ktorá im dodáva hodnotu. V preklade to znamená, že ekonomika, ktorá je založená na zlate padne, ak bude zaplavená zlatom.”

Kúpa nehnuteľnosti v ČR za Bitcoin? Realitná kancelária začína prijímať kryptomeny

Nebolo by lepšie, keby štát „vlastnil” svoju oficiálnu menu?

Drahé kovy sú navyše vcelku nepraktické. Ak máte veľa zlata, musíte ho schovať pred zlodejmi. Nie je to až taký veľký problém, pravdaže, za predpokladu, že dané zlato nechcete minúť, resp. neustále nosiť pri sebe.

Nebolo by lepšie vytvoriť inštitúciu, ktorá vaše zlato uchová v bezpečí a zároveň vám dovolí používať ho? Samozrejme, že bolo! Stačí, ak vám inštitúcia vydá akýsi doklad o tom, že dané zlato vlastníte a v prípade potreby vám doklad vymení späť za zlato. A tak vznikli prvé papierové peniaze.

Pretože „peniaze sú prostriedok, pomocou ktorého sa vymieňa tovar a nie hodnota, ZA ktorú za vymieňa tovar”. A presne toto je myšlienka, ktorá transformovala svet a dovoľuje nám vytvoriť hodnotu prakticky z ničoho (tak, ako to robíme my v Medial Base). Práve na tejto myšlienke je založená moderná ekonomika.

O vývoji papierových peňazí, ich transformácii na fiat a napokon aj o ich budúcnosti budeme písať nabudúce. V ďalšej časti sa pozrieme na problémy, ktoré priniesli prvé papierové peniaze a povieme si viac o ekonomike založenej na fiate. Ak si nechcete nechať ujsť ďalšie diely tohto seriálu, sledujte nás na facebooku, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu).+

https://kryptomagazin.sk/drogy-zbrane-obchod-s-ludmi-anonymne-kryptomeny/