ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) exceluje a naberá zotrvačnosť – Je tu prieraz?

0

V týždeň starej analýze na zlato (XAUUSD) sme si ukázali, že pre žltý kov je veľmi dôležité, aby trh konečne prerazil jednu z kľúčových rezistencií. Čo sa po relatívne krátkej konsolidácii pod rezistenciou naozaj podarilo a momentum na zlate získava čoraz väčšiu zotrvačnosť. Teda moja logika nad trhom sa zdá byť správna.

Nemyslím si totiž, že sa im bude dariť dlhšiu dobu držať infláciu na vyššej úrovni. Lenže úplne stačí, aby stav s vyššou infláciou vydržal 2 – 3 mesiace a trh vďaka tomu nabral také potrebné momentum. Potom bude dosť ťažké rozbehnutý vlak zastaviť a zlato môže preraziť až k all time high. Po technickej stránke teda trh vyzerá veľmi priaznivo, ale ešte nemáme nič isté.

Aktuálna situácia na 1W TF XAUUSD (zlato)

zlato

Ako bolo spomenuté v úvode, kurz konsolidoval pod S/R levelom 1 786 USD/uncu a vlastne sa tu tvorila býčia vlajka. Aspoň to tak na vyššom časovom rámci vyzeralo. V každom prípade zlato dokázalo veľmi pekne preraziť a vôbec prvýkrát sme sa tento rok dočkali impulznej sviečky. Ak týždenná sviečka v tejto podobe naozaj zatvorí, je to nesmierne bullish a osobne sa prikláňam k tomu, že trh nakoniec prerazí zo zakreslenej downtrendovej štruktúry.

Z technickej hľadiska hrá zlatu do kariet, že sa na S/R leveli 1 678 USD/uncu vytvoril obratový pattern Dvojité dno. Takéto štruktúry fungujú ako nosné piliere pre uptrend. Trh sa má skrátka o čo oprieť, a keď všetci takú trhovú štruktúru v grafe vidia, hneď si dvakrát rozmyslia, či si proti trhu vsadia. Naopak, býci majú potom oveľa ľahšie rozhodovanie.

Ak sa teda nič počas dneška nepokazí, môžeme kalkulovať s tým, že zlato je dosť bullish a čaká nás možno definitívne obnovenie uptrendu. Je však ešte potrebné rozhodné prerazenie hornej steny zakresleného kanála. Tým sa downtrendová štruktúra zborí ako domček z kariet a je to „definitívne“.

Indikátory

Indikátorom nemožno nič vytknúť. MACD má celkom čerstvo po bullish crosse a trh na to zareagoval impulzom up. Na RSI sa drží pozitívna zotrvačnosť a naberá silu. Ak sa to trhu skutočne podarí udržať, ideme skrátka hore. No nezabúdajte, že na finančných trhoch nie je nič isté.

Aktuálna situácia na 1D TF GC1 (futures na zlato)

Čo sa týka denného grafu, v rozmedzí 1 756 – 1 678 USD/uncu sa vytvorila veľmi pekná rovnováha, z ktorej kurz slušne prerazil, čo vieme z predošlej analýzy. Podarilo sa preraziť pásmo okolo 1 770 USD/uncu, čo následne zlato využilo ako silný support. Lenže tu bola konfluencia, pretože spomínaná hladina bola zároveň high patternu Dvojité dno.

Vytvorila sa nová, ale menšia rovnováha a včera sme sa dočkali prerazenia. Okrem toho sa podarilo zase preraziť cez EMA 55 a udržať sa nad touto dynamickou úrovňou. Určite tá spomínaná rovnováha znamenala reamuláciu, ako si môžete všimnúť z Volume Profile. Trh nabral silu a mohlo sa to zasa odpáliť.

Štvrtková sviečka je v každom prípade solídna, preto je logické, že býci zareagovali stupňujúcim sa nákupným tlakom. V podstate sa podarilo prekonať ďalšiu zakreslenú rezistenciu, ale na potvrdenie je nutné, aby sa sviečka na pásme aspoň zavrela. Vlastne stále existuje akási šanca, že cenu zostrelí. Ale zdá sa mi to v týchto chvíľach skôr ako nepravdepodobné.

Indikátory

Čo sa týka indikátorov, tie sú tiež dosť bullish. Na dennom RSI vo mne vyvolávala obavy medvedia divergencia, ale nakoniec sa ju podarilo úplne zneplatniť, čo je naopak, silný býčí signál. Bohužiaľ, na histograme MACD divergenciu stále vidieť.

Na záver

Ako neustále opakujem, na trhoch žiadna 100 % istota neexistuje. Lenže z analýzy vyplýva, že máme dosť signálov, ktoré nám hovoria, že trh so žltým kovom čaká obnovenie uptrendu, na čo sme veľmi dlho všetci čakali. Uvidíme teda, ako to dopadne a ak budú býčie signály pribúdať, pravdepodobnosť rastu vzrastie.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) druhýkrát v rizikovej oblasti – Tentokrát môže padnúť

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.