Najlepšia obchodná stratégia na bitcoin, o ktorej sa takmer nehovorí

Titulky Najlepšia obchodná stratégia na bitcoin
Najlepšia obchodná stratégia na bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Viktoriia Hnatiuk/Tarasenko Andrey
Okazio PCBitmarkets

Do dnešného článku som vybral moju najlepšiu stratégiu na obchodovanie bitcoinu, ktorú používam už niekoľko rokov. Možno nie je najziskovejšia, ale z pohľadu pomeru rizika, potenciálneho zisku a náročnosti na používanie sa mi osvedčila ako najlepšia. Netreba zároveň ovládať zložité pravidlá, či sledovať 10 indikátorov. Vhodná je aj pre začiatočníka.

Úvod ku obchodnej stratégií, ktorú používam

Za viac ako 6 rokov čo sa venujem obchodovaniu na burze, sa ku mne dostalo niekoľko desiatok investičných a obchodných systémov. Väčšinou to ale skončilo na tom, že stratégia nebola zisková, alebo som kvôli vysokému cielenému zisku pomerne rýchlo prišiel o účet.

Neskôr som začal počúvať názory: držanie bitcoinu sa dá nastaviť tak, aby som mal stále rovnakú hodnotu a zároveň si každý mesiac časť peňazí vybral. Ako je to možné?

Držíme 2 kôpky, ktoré vyrovnávame

Základná podstata je mať 2 kôpky (napríklad po 500 dolárov). Jednu držíme v bitcoinovej hodnote a druhú v dolárovej hodnote. Keď cena bitcoinu padá, z dolárovej kôpky beriem časť z kapitálu a postupne nakupujem. Naopak keď cena najznámejšej kryptomeny rastie, tak ich odpredávam.

Uvediem jednoduchý príklad, ktorý sa dal použiť na jesenný prepad v dôsledku krachu burzy FTX. Obchodný systém spustíme na úrovni 20 000 dolárov, kde sa cena nachádzala pred krachom známej burzy. Počas poklesu na 16 000 sme realizovali niekoľko nákupov a náš pomer kapitálu, ktorý sme mali rovnomerne rozdelený za 500 dolárov sa zmenil na 600 dolárov v BTC a 400 zvyšok uložený v stablecoine, alebo dolári.

Misky váh

Misky váh. Zdroj: shutterstock.com/zendograph

Cena sa do konca roka vrátila späť na 20 000 dolárov a my sme rovnako, ako nakupovali, tak na vyššej cene ako vstupnej odpredávali, s posledným targetom napríklad na 21 000 dolárov.

Čo sa stalo po skončení celého cyklu?

Po skončení cyklu sa obidve kôpky vyrovnajú znovu na 500 a 500 dolárov. Rôzne nákupy, ktoré sme realizovali počas poklesu sa postupne pri spätnom pohybe podľa nášho nastavenia (napríklad 10 % targetu) odpredali. Finálne sme tak za 2 mesiace zarobili napríklad 40 dolárov (počítam z priemernej mesačnej ziskovosti, ktoré mám za 4 roky obchodovania tejto stratégie).

Celková hodnota účtu narástla na 1 040 dolárov. Výhoda tohto obchodného systému je, že zvyšný zisk si môžeme vybrať a obchodná stratégia nebude porušená. Ak cena bitcoinu rastie, tak rovnako odpredávame naše bitcoiny, nakúpené v hodnote 500 dolárov. Pri poklese naspäť znovu kupujeme, takže sa pomer znovu vyrovná. Po skončení cyklu by nám mal opäť zostať zisk.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo je táto stratégia veľmi podceňovaná?

Spomedzi stoviek obchodníkov, ktorých som mal možnosť vďaka svojej práci spoznať, iba zlomok z nich ju využíval. Vzhľadom na pomery náročnosti, rizika a zisku je to podľa mňa veľmi podcenená stratégia. Preto som sa o nej rozhodol napísať článok.

Ročné zhodnotenie, ak robíme všetko správne, sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 40 %. To sa môže zdať ako pomerne málo. U podobných systémov, ktoré vychádzajú z technickej analýzy a indikátorov, sa rovnako, pri priemernej miere rizika, pohybuje výnosnosť v menších jednotkách percent za mesiac. S&P 500 ako najväčší akciový americký index ročne rastie okolo 8 až 12 %.

Ako začať používať obchodný systém?

Je niekoľko možností. Môžeme ísť podľa prvej časti tohto návodu a urobiť si 2 kôpky po 500 dolárov alebo inej sumy podľa vašich finančných možností. Alebo druhá možnosť je ísť podľa štandardného nastavenia grid bota, ktorý nakupuje po každom poklese. Pri raste ceny bitcoinu iba posúvame vstupnú cenu neustále hore, aby sme zachytili každý pokles.

Ja používam na obchodovanie platformu 3commas. Na jedného bota mi stačí mať kúpené starter členstvo, ktoré stojí 14,5 eur na mesiac pri objednávke na rok alebo o 100 % drahšie pri mesačnej platbe. Pri registrácii ponúkajú aj členstvo na niekoľko dní zdarma. Môžeš použiť náš link a získaš 10 % zľavu pri prvej objednávke. Pri oboznámení s platformou ti pomôže naša video séria.

Pri objednávke bota si treba uvedomiť, že mesačne musíme zarobiť aspoň 15 eur, čo si vyžaduje obchodovať s aspoň 1 000 dolármi. Odporúčame preto si zakúpiť 3commas členstvo pri obchodovaní s vyšším kapitálom. Obchody sa pri rozložení menšieho množstva objednávok dajú manažovať na burze aj ručne. Je to náročnejšia práca, ale je úplne zadarmo.

Môže ťa zaujímať: Z 10 na 10 000 eur – návod, ako úspešne zarábať na kryptomenách

Vysvetlenie princípu

Obchodný systém sa spolieha na opakovanie cyklov na trhu. Ak začneme obchodovať na cene 20 000 dolárov, tak naše spodné nákupné objednávky budú napríklad rovnomerne rozložené na 10 príkazov. Začneme na 18 000 dolárov, 16 000 dolárov, až po 2 000 dolárov. Target bude vždy o jeden order vyššie. V poslednom cykle, ak cena spadla z 20 000 dolárov na 15 000 dolárov, tak sme celkovo otvorili 2 obchody, ktoré sme oba, v niečo viac ako 10 % zisku, zatvorili.

Druhá možnosť je okrem poklesu nastaviť obchodný systém aj na rast. V tomto prípade 500 dolárov držíme v bitcoine a zvyšok v stablecoine alebo vo fiat mene. Nastavíme si výpredajové objednávky napríklad na 25 000, 30 000 až napríklad 100 000 dolárov. A ak sa cena pohne akýmkoľvek smerom, vždy budeme realizovať rôzne obchody a zarábať.

Obidva spôsoby majú rovnaké fungovanie a je na vás, ktorý si vyberiete. Ja osobne používam systém, ktorý sa používa iba na pokles a pri raste celý zoznam objednávok posúvam hore, aby som okamžite po poklese vedel chytiť ziskové obchody.

Ako nastaviť systém na 3commas?

Prejdeme do sekcie GRID Bot a vľavo si vyberieme hneď na úvod obchodný pár a burzu. Môžeme obchodovať aj s demo účtom a vyskúšať si obchodný systém. Ja osobne som pri aktuálnej cene zadal najvyššiu úroveň 25 000 dolárov a najnižšia 5 000 dolárov, pretože neočakávam, že by sa cena prepadla nižšie. Kto ale chce úplne eliminoval riziko, tak môže posledný vstup nastaviť napríklad na 100 dolárov a aj pri najväčšom poklese bude bot stále obchodovať.

Grid obchodný systém

Grid obchodný systém. Zdroj: 3commas.com

Na grafe sa nám už objavia objednávky a teraz stačí iba kliknúť pre vytvorenie bota a v dolnom rozhraní ho spustiť. Odporúčam niekoľko dní počkať a zistiť či všetko funguje správne. Časom každý aj sám zistí, aké optimálne nastavenie preferuje a koľko kapitálu je ochotný do systému vložiť.

Riziká grid obchodovania

Aj grid systém má svoje riziká, s ktorými treba počítať. Väčšinou ale ide o chybu človeka a nie trhu. Napríklad si nastavíme posledný nákupný order na 15 000 dolárov a keď cena spadne, tak niekoľko mesiacov neotvoríme žiadny obchod, lebo už nemáme likviditu. Druhý problém je, že obchodný systém prestávame obchodovať ešte pred dokončením cyklu alebo si peniaze vyberieme skôr. Najlepšie je počkať, kým sa všetky obchody zatvoria. Alebo kým sa v druhom nastavení vyrovná pomer 500 na 500 dolárov.

Nezabúdajte, že otvorené obchody môžu mať niekoľko mesiacov, dokonca aj rokov otvorenú stratu. Preto odporúčame urobiť vklad a peniaze nechať na niekoľko rokov v tomto systéme.

Záver a moje zhodnotenie

Tento obchodný systém vnímam ako vysoko podcenený a veľmi málo používaný. A to aj napriek jeho jednoduchosti a minimálnemu riziku voči potenciálnemu zhodnoteniu. Niekoľko rokov som sa pokúšal obchodovať cez rôzne indikátory, ale grid systém sa mi zatiaľ zdá časovo najjednoduchší, keďže všetko nechám bežať cez bota. Zároveň každý mesiac sa zatvoria obchody v zisku, takže mám aktívny príjem. Čo u ostatných obchodných systémov je rôzne, podľa aktuálnej fázy trhu.

Peniaze, ktoré som vložil ako vklad musím v rámci dodržania systému až do dokončenia cyklu nechať bez zásahu. Zvyšný zisk z každého ziskového obchodu si môžem už vyberať a prakticky minúť na mesačné náklady. Aby som ale z toho mesačne vyžil, potrebujem aspoň 50 000 dolárov a viac.

Ak máš záujem sa dozvedieť viac, alebo sa pridať do našej komunity grid obchodníkov, napíš mi mail na: [email protected], kde uvedieš niečo o sebe a prečo sa chceš pridať do komunity na Discorde. Vstup nie je spoplatnený a ani nikdy nebude. Rád by som budoval k tomuto obchodnému systému československú komunitu netoxických ľudí, ktorí si radi navzájom zdieľajú skúsenosti o obchodovaní. Pokiaľ to vnímaš rovnako, tak  ťa rád uvítam v našej Discord skupine.

Prečítaj si aj: Chcete zarobiť na kryptomenách? Toto by ste mali robiť

Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.