Na Slovensku nemá kto piecť chlieb. Ministerstvo práce prichádza s riešením

  • Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny začalo riešiť nepriaznivú situáciu pekárov.
  • Nové projekty budú financované z európskych zdrojov.
  • Pekárov je však na trhu stále nedostatok.
Ekonomika Rezort práce predstavil program pomoci
Rezort práce predstavil program pomoci. Zdroj: shutterstock.com/Juice Verve/Evgeny Atamanenko
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny na čele s ministrom Erikom Tomášom (Hlas-SD) sa rozhodol riešiť aj neľahkú situáciu v pekárenskom a cukrárenskom priemysle. Na pomoc predstavil ďalšiu formu pomoci. O téme informoval portál HNonline.

Nový plán pomoci predstavil minister osobne na rokovaní v Tatranskej Lomnici so zástupcami Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov. Najväčším problémom je nedostatok pekárov.

Minister Erik Tomáš tak prišiel do Tatier so štyrmi programami pomoci pre sektor potravinárov. Ide o konkrétne programy financované z európskych zdrojov, ktoré by sa mali začať realizovať v najbližších týždňoch. Podľa slov ministra tieto projekty prispejú k vzdelávaniu, zapracovaniu a následnému umiestneniu na trh práce.

Pekárov je stále nedostatok

Pekárov je stále nedostatok. Zdroj: shutterstock.com/RossHelen

Zároveň sa ministerstvo zameralo aj na doterajšie odvodové úľavy pre potravinárov, ktoré platí zamestnávateľ za svojich zamestnancov. Predĺženie tohto nariadenia vláda schválila už 10. januára na svojom rokovaní.

Novela zákona o sociálnom poistení z dielne tohto ministerstva mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára 2024. Cieľom vlády je teraz v dohľadnej dobe schváliť predĺženie platnosti odborovej úľavy, inak to môže mať vplyv na odbytové ceny.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Situácii napomohol odliv pekárov do predčasného dôchodku

V hre je aj novelizácia zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Predseda Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, Milan Lapšanský, kritizoval vládu premiérov Matoviča a Hegera.

Tí totiž zvýhodnili obchodné reťazce. Od tohto kroku ich neodradil ani verejný nesúhlas celej odbornej potravinárskej verejnosti. Tieto kroky by mala nová vláda pod premiérom Robertom Ficom (Smer-SSD) zmeniť.

Odchod penzistov do predčasného dôchodku začína byť čoraz väčším problémom. Ide o vysoký počet zamestnancov, ktorí z mesiaca na mesiac odídu z práce do dôchodku a zamestnávatelia nemajú čas alebo dostatok kvalifikovaných ľudí, aby takéto prázdne miesta dokázali opäť kvalitne obsadiť.

Niektoré spoločnosti sa dostali až do takého bodu, že žiadajú o pomoc vládu. Odliv zamestnancov sa týka predovšetkým profesií ako sú vodiči autobusov a vlakov či práve vyššie spomínaných pekárov. Je to aj tým, že zamestnanci využili možnosť odchodu do predčasnej penzie, ktorej podmienkou je 40 odpracovaných rokov.

Druhým dôvodom je to, že predčasný dôchodok vyjde finančne lepšie ako ten klasický. Týkajú sa ho totiž dve dôležité veci a to dvojnásobná valorizácia a 13. dôchodok z dielne politickej strany Hlas-SD.

Prečítajte si aj: Cena najzákladnejšej potraviny môže čoskoro extrémne porásť. Pekári volajú o pomoc

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.