Na čo je vlastne Distributed Ledger a IOTA? (2. časť)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V prvej časti tohto seriálu sme si povedali, čo je vlastne Distributed Ledger a aké výhody nám prináša, v tomto diele sa zase posunieme o trošku ďalej a zameriame sa na implementáciu DLT a protokol IOTA.

Implementácia Distributed Ledger

Je dôležité si uvedomiť, že samotná oblasť DLT nediktuje konkrétnu implementáciu. Z tohto dôvodu sa jednotlivé implementácie DLT značne líšia.

Odlišujú sa spôsobom ukladania informácií, spôsobom dosiahnutia konsenzu, kapacitnými obmedzeniami a priepustnosťou, líšia sa odolnosťou voči rôznym typom útokov a v dôsledku tiež rýchlosťou a energetickou náročnosťou.

V súčasnej dobe je možné jednotlivé implementácie DLT rozdeliť do dvoch základných skupín:

  • Implementácie založené na technológii blockchain
  • Ostatné implementácie založené napr. na orientovanom acyklickom grafe

Technológia blockchain sa stala určitým synonymom celej oblasti DLT. Je najstaršia, stála za dynamickým nástupom oblasti a tým pádom je najrozšírenejšia. Avšak trpí jedným závažným nedostatkom. Pre dosiahnutie konsenzu využíva kryptografický rébus, ktorého riešenie je energeticky náročne, pomalé a drahé. S tým súvisia ďalšie nedostatky, ktoré bránia rozvoju v podnikovej oblasti a dlhodobej udržateľnosti. Pre koncových používateľov to znamená, že poslanie transakcie prostredníctvom blockchainu je spojené s transakčnými nákladmi a vyžaduje zapojenie medzičlánku vo forme tzv. „ťažiarov”. Používateľ sa tak paradoxne zbavil medzičlánku vo forme bankových inštitúcií, ale nahradil ho medzičlánkom iným, ktorý môže transakcie značne priorizovať podľa výšky poplatkov, ktoré mu z toho pramenia.

Z týchto dôvodov sa začala rozvíjať skupina alternatívnych DLT technológií, ktoré sú založené na inom spôsobe dosiahnutia konsenzu. Jednou z týchto technológií je práve IOTA protokol, ktorý si predstavíme na nasledujúcich riadkoch.

IOTA protokol a IOTA

IOTA protokol a naviazaná kryptomena IOTA existujú formálne od roku 2017. Vývoj protokolu zaisťuje nezisková nadácia IOTA Foundation registrovaná v Nemecku. Ide o plne open-source implementáciu Distributed Ledger technológie založenej na úplne inom princípe než blockchain. Dôvodom vzniku IOTY bola nevhodnosť technológie blockchain pre nasadenie v „Machine-to-Machine” oblasti a IoT oblasti všeobecne, z dôvodu vyššie zmienených nedostatkov. Ultimátnym cieľom IOTA Foundation je vytvoriť DLT novej generácie, ktorá je plne škálovateľná a nevyžaduje poplatky.

Súčasnú verziu IOTA protokolu môžeme charakterizovať nasledujúcimi parametrami:

  • Otvorený (permissionless) a bez centrálnej autority (trustless)
  • Bez poplatkov (feeless)
  • Open source (vývoj je verejný s otvoreným kódom)
  • Škálovateľný (scalable)
  • Využívajúci kryptografickú schému OTS (One Time Signatures), ktorá je všeobecne považovaná za schému odolnú hrozbe kvantových počítačov
  • Obsahuje bezpečnostnú poistku vo forme tzv. Koordinátora
  • Dlhodobo udržateľný (umožňuje realizovať redukciu databázy a tým nie je nutné alokovať veľkú kapacitu na prevádzku uzlov siete)

Navyše, oproti zmieneným parametrom, ktoré vychádzajú z jadra dizajnu protokolu, existujú tiež aplikačné nadstavby, ktoré využívajú IOTA protokol na niektoré špecifické úlohy, napr. zabezpečený komunikačný kanál na komunikáciu medzi zariadeniami (Masked Authentication Messaging). Ten ponúka niektoré zaujímavé vlastnosti na budovanie novej éry digitálnej komunikácie.

V poslednej dobe bolo možné tiež zaznamenať nový projekt pod názvom IOTA Coordicide. Ide o evolučný projekt s cieľom inovovať IOTA protokol a posunúť ho ešte bližšie k vízii DLT budúcnosti. V softvérovej terminológii by to bolo možné prirovnať k upgradu z IOTA 1.0 na IOTA 1.5.

IOTA Coordicide zmení spôsob dosiahnutia konsenzu, ktorý bude ešte viac škálovateľný a nenáročný na výpočtové prostriedky. Inovovaný IOTA protokol bude tiež plne modulárny a tým umožní ešte pestrejšie spôsoby integrácie do podnikových aplikácií a podnikových procesov.

Celý projekt je možné zhrnúť nasledujúcim spôsobom. Vlastnosti, ktoré na súčasnej verzii protokolu jeho používatelia oceňujú, zostanú v platnosti (škálovateľnosť a bez poplatkov), ale cesty k ich dosiahnutiu sa značne zefektívnia. K už zmieneným vlastnostiam naopak pribudnú ďalšie, napr. vysoká imunita siete proti útokom od útočníkov s vysokou výpočtovou (hashovacou) kapacitou alebo natívna možnosť rozdeliť sieť do menších celkov so špecifickými vlastnosťami (rôzne regióny, rôzne dátové štruktúry, rôzne domény, atď.).

Ak vás tento článok zaujal a máte záujem sa dozvedieť viac o programovaní IOTA, pod týmto odkazom na vás čaká škola IOTY, ktorá vám ponúka možnosť školenia, konzultácie či priamo online kurz.

 

Čo čítať ďalej?

Týždeň tradingu končí a máme pre všetkých ďalšiu skvelú správu!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.