Mzdy budú naďalej padať – Aká je predpoveď na slovenskom trhu práce?

1

Vrchol krízy je pravdepodobne za nami, no dôsledky hlbokého prepadu ekonomiky sa ešte len prejavia a to rastom nezamestnanosti a poklesom mzdy. Prognózy sa z týždňa na týždeň zhoršujú. V tomto trende sa bude niesť trh práce celý zvyšok roka.

Čítajte tiež na Kryptomagazín FB.

Všeobecne platí, že krajiny strednej a východnej Európy už prestávajú byť iba montovacími dielňami a rozdiely miezd sa dlhodobo vyrovnávajú. Firmy preto strácajú motiváciu presúvať fabriky. Navyše, firmy budú obmedzovať investície na maximum.

Na Slovensku sa už dlhodobo zvyšujú náklady. Od roku 2008 do 2018 rástli náklady až o 66 %, a tak sme sa dostali na tretie miesto v rámci únie. Produktivita práce miernila tento rast iba minimálne. Produktivita pritom narástla o 19 % a priemerná mzda rástla o 38 %. Minimálna mzda dokonca narástla o 72 %, čo nie je dlhodobo udržateľné.

Za prvé tri mesiace v roku 2020 rástli mzdy o 6,2 %. V porovnaní s rokom 2019 ide o spomalenie, kedy rast miezd bol 6,9 %.

Čítajte tiež – Vodiči budú mať lacné leto – Zastaví sa rast cien benzínu a nafty?

Čo nás čaká ďalej ?

Nezamestnanosť by mala stúpnuť z momentálnych 7,2 % na 8,8 % koncom roka. Niektorí však predpokladajú pokles až na 10 %. Narastie tak počet ľudí bez práce.

Zvýšenie hodinovej mzdy nás podľa Eurostatu dostalo na 3. miesto v únii, avšak budúce mesiace tak pozitívne nevyzerajú. Predbehlo nás Bulharsko a Litva.

Počas pandémie sa dôsledky na trhu práce hneď neprejavili. Prvý pokles sme zaznamenali až v marci, keď sa ekonomika prepadla o 3,7 %. Mzdová situácia sa má upokojiť až ďalší rok a v tomto roku sa očakáva zníženie priemernej mzdy. Najviac rástli mzdy vo verejnom sektore a v tomto trende sa plánuje pokračovať. Dopady sa samozrejme prejavia aj tu a nebude už priestor na také tempo rastu ako doteraz.

Slovensko je menej konkurencieschopné v porovnaní s okolitými krajinami. Dôvodom môže byť práve rast minimálnej mzdy. Ak stúpne minimálna mzda, tak narastajú aj náklady spoločností. Výsledok je, že cena práce stúpala oveľa viac ako produktivita práce.

Viac o konkurencieschopnosti Slovenska sa dočítate tu – Zažívame historický prepad konkurencieschopnosti Slovenska – kde najviac zaostávame?

Záver

Najbližšie mesiace nás čakajú na trhu práce dôsledky koronakrízy v podobe zvýšenia nezamestnanosti a poklesu priemernej mzdy. Firmy momentálne eliminujú nepotrebné investície a snažia sa ušetriť. Stimulovanie minimálnej mzdy viedlo k zníženiu konkurencieschopnosti Slovenska. Situácia sa má upokojiť až ďalší rok.

Čítajte ďalej

Dotácie na nájomné sú spustené – žiadatelia by sa mali poponáhľať

 

 

 

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
hal

Mzdy budu padat?Potom vznika otazka,kto bude ochotny pracovat za nizke mzdy popri zvysujucich sa zivotnych nakladoch.Nastastie mladi uz nie su ochotni driet za „misku ryze“.Tie casy uz pominuli,takze kto?!