Analýza európskych indexov Europe 50, DAX – Trhy si držia silu, ale na nové ATH si ešte počkáme

0

Máme viac ako tri týždne od predošlej analýzy na akciové indexy Europe 50 a DAX. Čo sa týka vtedajších štruktúr trhu, tak to bola vcelku solídna expanzia, pri ktorej sa podarilo zmazať podstatnú časť predošlých strát z prelomu februára/marca.

Tento mesiac však až tak veľmi európskym akciovým indexom neprial a prebehla týždeň trvajúca korekcia. A to na oboch indexoch – DAX a Europe 50. Potom zase nastal mierny rast, a aby sa mohlo pokračovať oveľa vyššie, tak musí byť pokorené predošlé lokálne high.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Europe 50 (Futures)

DAX, Analýza európskych indexov Europe 50, DAX – Trhy si držia silu, ale na nové ATH si ešte počkáme

Ako sami vidíte, po strednodobej expanzii došlo 11. júna k breakdownu zakreslenej trendovky. Keď bolo prerazenie definitívne, tak sa predajný tlak zvyšoval, čo hodnotu kurzu poslalo tvrdo dole.

Prvá padnutá hladina po prerazení trendovky je na 3 180 bodoch, ale vlastne išlo aj o jediný stratený level. Nasledujúci support na hranici 3 103 bodov prepad zastavil. Po zastavení nasledoval impulz up, ale z predošlej úrovne na 3 180 bodov sa stala rezistencia, od tej sa kurz zase odrazil späť.

Hladina podpory mala namále, ale nakoniec sa podarilo 15. júna zavrieť jednu zo 4H sviec ako bullish hammer. Čo nenechal trh bez povšimnutia a zareagoval nákupom, vďaka čomu kurz vyrástol po S/R level 3 270 bodov. Od tej doby vidím na trhu skôr iba stranový pohyb, ktorý vytvoril na trhu pattern – tzv. megafón.

V literatúre to môže byť aj nazývané broadening wedge a v našom prípade je to býčí útvar. Teda je tu skôr predpoklad na to, že trh bude chcieť pokračovať vo svojom strednodobom trende a čoskoro sa dočkáme nového lokálneho high.

Indikátory

Z RSI indikátora možno znamenať, že je trh nejaké dva týždne dosť neutrálny. Respektíve, ako som aj hovoril, pohyby krivky RSI naozaj potvrdzujú, že je ten trh predošlých 14 dní bez trendu. To potvrdzuje aj správanie indikátora MACD, ktorý za tie dva týždne vygeneroval dosť falošných signálov (prekríženie kriviek).

Aktuálna situácia na 4H TF indexe DAX (Futures)

DAX, Analýza európskych indexov Europe 50, DAX – Trhy si držia silu, ale na nové ATH si ešte počkáme

Na indexe nám kurz posilňuje v rámci rozmedzia danom zakresleným trendovým kanálom. Ten korekčný pohyb tu trval približne rovnako dlho ako na predošlom trhu a v blízkosti spodnej hrany kanála sa vývoj zase otočil.

Respektíve, nasledoval krátky rast a potom máme zase skôr taký kvázi-sideways, a to zase po spodnú hranu channela. Zároveň tu máme aj S/R hladinu 12 154 bodov. Tu nie je čo riešiť, a buď prebehne odraz, alebo trh tú hranu prepáli.

Keby ju prepálil, tak to určite automaticky znamená minimálne podobný výpredaj, aký sme videli v prvej polovici tohto mesiaca. Kým je ale kurz mimo kanála, index môže iba expandovať.

Indikátory

Tu je tá situácia obdobná ako na predošlom trhu – vývoj krivky RSI akurát potvrdzuje, že po technickej stránke sa trh v druhej polovici mesiaca nikam neposunul. Pri MACD sa schyľuje k bullish v crossu, čo v konotácii na to, že je kurz pri spodnej hrane kanála, možno brať aj ako prípadný signál pre long.

Záver

Ako som v titule analýzy načrtol, tak si určite ešte nejakú dobu na nové historické maximum počkáme. Ale hlavne nemecký index DAX je celkom blízko k ATH hodnotám. Ak sa tá aktuálna štruktúra v podobe rastúceho kanála aj naďalej udrží, na prelome júla/augusta môžeme ATH ceny atakovať.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Blížiace sa prezidentské voľby v USA – Poškodí kapitálové trhy výhra demokratického kandidáta?


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav Jarolím.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre