Môže problémy ako korupcia a devastovanie štátu zastaviť technológia kryptomien – blockchain?

BitmarketsBest Wallet mobil

Korupcia je problém, ktorý mal prinajmenšom v minulosti značne negatívny vplyv na naše životy. Všetci máme určite v živej pamäti niektoré korupčné kauzy a vládne aféry, ktoré sa prevalili na verejnosť. Okrem toho všetci vidíme, že súčasný systém nestojí na príliš pevných základoch. Politici majú byť akýmsi výberom tých najkompetentnejších. Namiesto toho to však často vyzerá, že im ide len o vlastný prospech a všetku energiu a snahu spotrebujú v konkurenčnom boji medzi sebou. Blockchain do budúcnosti prináša určitú príležitosť, ako to zastaviť.

Úvodom

Každý z nás má svoj vlastný dôvod, prečo sa začal zaujímať o kryptomeny a stal sa súčasťou kryptokomunity. Motivácia mnohých z nás však môže byť veľmi podobná. Chceme sa finančne oslobodiť a možno aj pomôcť tomu, aby sa vďaka kryptomenám mohli oslobodiť aj ďalší ľudia. Blockchainová technológia môže vďaka decentralizácii a dôveryhodnej technológii priniesť, prinajmenšom po ekonomickej stránke, doslova revolúciu a zmeniť svet na lepší a slobodnejší.

Blockchain

Ako všetci viete, blockchain vďaka svojej decentralizácii zaručuje, že akákoľvek informácia doň zapísaná tu už zostane, a to v úplne nemennej podobe. To prináša veľkú dôveru a overiteľnosť, vďaka čomu si každý môže byť istý, že akýkoľvek proces využívajúci decentralizovanú kryptomenu, založenú na blockchainovej technológii, je úplne preukázateľne nezmanipulovaný a povedzme „čistý.”

Kryptomeny túto vlastnosť využívajú na svoje projekty, vďaka ktorým sa táto revolúcia postupne šíri prakticky do všetkých odvetví hospodárstva, vrátane štátneho sektora, kde všeobecne panuje najväčšia korupcia, manipulácia informácií a technologický pravek. Kryptomeny vďaka svojej technológii na tom môžu všeličo zmeniť. Ďalšou vlastnosťou, ktorá má práve pri riadení štátu obrovskú hodnotu, je transparentnosť.

Korupcia, rozkrádanie, devastovanie

Čo si budeme nahovárať, vlády často pracujú skôr pre svoj vlastný prospech ako pre svojich občanov, od ktorých si za svoju prácu nechajú kráľovsky platiť. Obidve naše krajiny, teda Česká republika i Slovensko, si v tomto smere prešli mnohým. Za čias prezidenta Masaryka sme boli veľmoc. Zdecimovali nás však vojny spôsobené politikmi a politický diktát, nech už bol z ktorejkoľvek strany.

Keď sme zaradili článok o popravenej Milade Horákovej, našli sa aj takí ľudia, ktorí sa nás snažili pošpiniť. Fakt, že sme informovali o zločinoch komunizmu, bol pre nich dokonca aj po toľkých rokoch od revolúcie neprijateľný. Všetci však vieme, čo tu komunisti za čias totality napáchali a aké stigmy nám po sebe zanechali.

Ak naši vlastní politici hľadia viac na svoje vlastné záujmy než na nás, ako na tom asi budeme, pokiaľ o nás budú rozhodovať politici z iných krajín? Veľmi dobre asi nie. Naša história je toho plná, stále prichádzal niekto, kto nás chcel ovládať. Či už to boli Sovieti, Nemci, Američania, či ktokoľvek iný. Za seba môžem povedať, že som hrdý na všetky veľké osobnosti, ktoré sa postavili na odpor nespravodlivosti. Niektorí z nás by radšej zomreli za pravdu, než sa len nečinne pozerať na to, ako našu krajinu ovládajú zradcovia a zloduchovia. Hovoríte si, dobre, ale ako tento kúsok pasuje do našej skladačky? Hneď sa k tomu dostaneme.

Transparentnosť rozhodovacích procesov

Tu sa dostávame späť k jednej obrovskej výhode a potenciálnemu prínosu blockchainu, a tým je transparentnosť. Vďaka tejto vlastnosti v spojení so spomínanou dôveryhodnosťou dát, môže byť decentralizovaná technológia kryptomien mocným nástrojom, ktorý doslova navráti moc do rúk ľudí. Spôsobov, ako by to celé mohlo fungovať, je viacero. Ja vám dnes nepoviem, ktorý je ten pravý, ale môžem uviesť príklad.

Všetci platíme dane a niektorí z nás chodia voliť. Prostredníctvom volieb dávame svoju moc do rúk ľuďom, ktorí by mali rozhodovať v našom záujme. Často ale zisťujeme, že peniaze z daní sú rozkradnuté alebo že sa nimi plytvá. Tu sa už dostávame k jadru tohto článku a k tomu, prečo je blockchain taký skvelý.

Vďaka transparentnosti by táto technológia mohla vytvoriť úplne nový nástroj pri výbere daní. Všetky financie by mohli byť pod neustálym dohľadom nás všetkých. Blockchain by mohol umožniť aj spoločné rozhodovanie o použití týchto prostriedkov. Na blockchaine by mohli fungovať voľby alebo by sme vďaka nemu mohli zmodernizovať stáť a o mnohých veciach rozhodovať sami.

Záver

Blockchain má potenciál zastaviť rozkrádanie a devastovanie štátu skorumpovanými vládami. Stačilo by ho využiť len na odkrytie toku štátnych financií, na štátne zákazky a všetkých súvisiacich procesov. Potenciál tejto technológie dokonca siaha ešte oveľa ďalej a pre štáty predstavuje skutočný nástroj v boji proti korupcii. Dnes sú podobné úvahy len sci-fi, ale to bol telefón v hodinkách kedysi tiež, a vidíte…

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.