Meta (Facebook) predstavila plány vlastnej kryptomeny. O čo ide?
Meta (Facebook) predstavila plány vlastnej kryptomeny. O čo ide? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Rokas Tenys

Technologický gigant Meta (bývalý Facebook) údajne vypracoval plány pre súbor nových kryptomien a tokenov. Podľa správ z Financial Times sa šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg a jeho ľudia snažia diverzifikovať svoje zdroje príjmov pomocou metód, ktoré dokážu prilákať a udržať nových používateľov, aby tak oživili slabnúcu popularitu Facebooku a Instagramu.

Meta a kryptomeny

Meta Financial Technologies, finančná odnož Facebooku, zvažuje vytvorenie novej metaverzovej kryptomeny, aby tak čelila poklesu príjmov z reklamy na svojich platformách. Podľa Financial Times sa nová virtuálna mena doteraz nazývala „Zuck Bucks“. Zdroje Financial Times tvrdia, že Meta pravdepodobne nezaradí Zuck Bucks na žiadny druh blockchainu a namiesto toho sa rozhodne nasledovať iné obchodné modely, ktoré používajú tokeny v aplikácii, ktoré sú centrálne kontrolované spoločnosťou.

Spoločnosť tiež skúma vydávanie vlastných sociálnych tokenov alebo tokenov, ktoré predstavujú podiel v danej skupine, komunite alebo kultúre, čo by sa dalo pravdepodobne použiť vo veciach, ako sú skupiny na Facebooku. Meta sa tiež pozerá na „mince pre tvorcov“, ktoré by influenceri alebo populárne stránky na Instagrame mohli používať  ako súčasť  svojich produktov v rámci svojej komunity.

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov. Návod ako kúpiť a obchodovať kryptomeny nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Čo ukázalo prvé stretnutie Bitcoinu s vysokou infláciou?

Meta a NFT

Minulý mesiac Zuckerberg uviedol, že na programe sú aj nezameniteľné tokeny (NFT). Odhalil, že sa stanu súčasťou Instagramu.

Hovorili sme o veciach ako NFT a spôsobilosti, viete, z dlhodobého hľadiska; dúfam, že oblečenie, ktoré nosí váš avatar v metaverze, môže byť vyrazené ako NFT a môžete si ho vziať na rôzne miesta,“ povedal na podujatí SXSW v Austine v Texase Zuckerberg.

Správa o novej kryptomene spoločnosti Meta prekvapila, keďže Meta sa už v minulosti myšlienkou vytvoriť vlastnú kryptomenu zaoberala. Začiatkom tohto roka sa objavili správy, že plány pre kryptomenu Diem, pokus Mety o stablecoin krytý dolármi, ktorý sa pôvodne volal Libra, sa rozpadli v dôsledku zvýšenej regulačnej kontroly. Meta má aj vlastnú digitálnu peňaženku, ktorá po spustení pilotného programu koncom minulého roka šla do úzadia.

Peňaženka Novi mala pôvodne používať ako svoj hlavný token Diem, ale namiesto toho bola nútená použiť doláre PAX. Peňaženka čelila tvrdej kritike, pričom americkí zákonodarcovia vynaložili veľké úsilie, aby bol ich odpor voči tomuto projektu Mety úspešný. Meta nakoniec myšlienku s kryptomenou Diem vzdala, no ako ukazuje dnešná správa, veci sa opäť rozbehli smerom k tvorbe vlastnej mince.

Zo zatiaľ dostupných informácií to však vyzerá tak, že kryptomena Mety bude marketingový ťah, ktorý má zvýšiť, resp. zachrániť zisky spoločnosti. Zároveň je nutné podotknúť, že minca bude prísne centralizovaná, čo je v rozpore s myšlienkou decentralizovaných digitálnych peňazí, ktorými sa kryptomeny ako Bitcoin inšpirovali.

Čítaj ďalej: Významný investor prezradil dôvod, prečo Ethereum dosiahne 10 000 USD