Európska centrálna banka (ECB) na poslednom monetárnom zasadnutí vo Frankfurte opäť zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov, ukazujú údaje Tradingeconomics. Zdá sa, že zdražovanie bankových produktov sa ešte neskončilo a už v súčasnosti drahé úvery sa pravdepodobne ešte viac predražia. Navyše, ukončenie reštriktívnej menovej politiky neznamená, že úrokové sadzby začnú okamžite klesať.
ECB zvýšila úrokovú sadzbu na 22-ročné maximum
Napriek tomu, že inflácia v eurozóne klesla už na úroveň 5,3 %, ECB pokračuje v prísnej menovej politike. Očakáva sa, že inflačný cieľ 2 % tak skoro centrálna banka nedosiahne a navyše, mnohé členské štáty majú značne vyššiu mieru inflácie v porovnaním s priemerom eurozóny. Najhoršie je na tom Slovensko s hodnotou 8,9 %.
Sadzba hlavných refinančných operácií dosiahla v eurozóne 22-ročné maximum 4,5 %. Priemerná úroveň inflácie za rok 2023 bude na úrovni približne 5,6 %, zatiaľ čo v roku 2024 na úrovni 3,2 % hlavne pre vysoké ceny za energie. Tento pesimistický scenár potvrdila aj šéfka ECB Christine Lagardeová, ktorá predpovedala, že inflačný cieľ nedosiahneme ani za 2 roky.
Na Slovensku narástla od začiatku roka 2022 priemerná úroková sadzba úveru na bývanie z hodnoty 0,99 % na 3,93 %. Rast sa však ešte neskončil a čoskoro prekoná aj štvorpercentnú hranicu. Napriek tomu je Slovensko pomerne lacná krajina v tejto oblasti v porovnaní so susedmi.
Koniec rastu úrokových sadzieb neznamená ich okamžitý pokles
Rada guvernérov usúdila, že súčasná výška úrokovej sadzby je dostatočne vysoká na to, aby sa z dlhodobého hľadiska inflácia znížila na 2 %. Z tohto dôvodu je vysoko pravdepodobné, že súčasné úrokové sadzby sa nezmenia najbližší rok až dva. Ak sa zaujímate o konkrétne úrokové sadzby slovenských komerčných bánk, odporúčame prečítať článok Vieme koľko stoja hypotéky. Veľký prehľad úrokových sadzieb slovenských bánk.
Dostupnosť vlastného bývania na Slovensku klesla na úroveň spred 15 rokov. Rast úrokových sadzieb nedokáže kompenzovať ani pokles cien nehnuteľností. Nedávno sme informovali o tom, že Slováci dokonca musia vynaložiť až 14,1 ročných platov v hrubom na to, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie. Je to najhorší údaj spomedzi všetkých krajín v Európe.
Mohlo by ťa zaujímať: Štát razantne zasahuje do trhu s hypotékami. Aké to má dôsledky?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.