Slováci musia zarábať na vlastné bývanie najdlhšie spomedzi všetkých krajín v Európe

Kategorie: Ekonomika
Slováci musia zarábať najdlhšie na vlastné bývanie
Slováci musia zarábať najdlhšie na vlastné bývanie. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/fizkes

Nepomer medzi výdavkami a príjmami Slovákov je jeden z najzávažnejších problémov krajiny. Slováci musia vynaložiť až 14 ročných platov v hrubom na to, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie, čo je najviac zo všetkých krajín v Európe. Podľa Aktuality.sk prišiel s touto analýzou Property Index, ktorý mapuje náklady na bývanie v európskych štátoch.

Slovákom trvá najdlhšie zarobiť si na vlastné bývanie

Analýza predpokladá, že na kúpu bytu s rozlohou 70 m2 potrebujú Slováci v priemere 14,1 hrubých ročných miezd, čo je medziročne o 1,4 roka viac. Pre porovnanie, Česi na to potrebujú 13 ročných miezd. Na druhej strane sú na tom najlepšie krajiny ako Belgicko a Nórsko, kde občanom stačí menej ako 5 ročných miezd.

Pri porovnaní veľkých miest sú na tom najlepšie Oslo a Rím (8 ročných miezd), zatiaľ čo Bratislava je na tom po Amsterdame najhoršie s hodnotou 14,6 ročných miezd. Na Slovensku je zásadným problémom obrovský nepomer životnej úrovne a nákladov naprieč všetkými krajmi.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah 

Slovensko má vysoký nepomer naprieč krajmi

Zatiaľ čo v Bratislavskom kraji musia obyvatelia v priemere zaplatiť 3 138 eur za m2, v Nitrianskom kraji je to len 1 454 eur za m2. Druhý najdrahší kraj je Košický (2 111 eur za m2) a tretiu priečku obsadil Žilinský (1 953 eur za m2). Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) bola priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v druhom kvartáli na úrovni 2 498 eur za m2.

Priemerné ceny za domy a byty

Priemerné ceny za domy a byty. Zdroj: NBS

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Skutočným problémom sú veľmi nízke platy

Aj keď ceny nehnuteľností už vyše roka neustále klesajú, mnohí Slováci si vlastné bývanie nemôžu dovoliť. V súčasnosti sú hodnoty nehnuteľností na Slovensku stále nadhodnotené o 10 % až 20 %. Medzikvartálny pokles je oproti marcu takmer o polovicu nižší, no napriek tomu ceny nehnuteľností klesajú viac než sa očakávalo.

V ekonomicky najvyspelejších krajinách Európy sú náklady na bývanie podstatne vyššie ako na Slovensku. No napriek tomu občanom stačí zarábať omnoho kratší čas na to, aby si mohli dovoliť kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Problém totiž nie je v tom, že by ceny nehnuteľností boli na Slovensku príliš vysoké, ale skutočným problémom sú nízke platy. Kým náklady za bývanie a energie pre slovenskú domácnosť tvoria až 31 % výdavkov, priemer eurozóny je 25 %. Chudobné krajiny totiž míňajú viac na bežné spotrebné tovary a služby.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko má vážny problém. Vláda zavedie od ďalšieho roku riešenie