Benzín aj nafta opäť zlacnie.
Benzín aj nafta opäť zlacnie. Zdroj: shutterstock.com/Karolis Kavolelis/AKlion

V poslednom týždni ceny ropy prudko klesli a reagovali tak na rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšiť úrokové sadzby o ďalších 50 bázických bodov podľa údajov ECB. Okrem reštriktívnej menovej politiky ovplyvňuje trh s ropou aj turbulentné prostredie zapríčinené problémami v bankovom sektore.

Nedávno sme vás informovali, že problémy ohlasuje aj Credit Suisse, ktorá bude čerpať finančné prostriedky od švajčiarskej centrálnej banky v hodnote 50 miliárd dolárov. Napriek tomu, že na trhu vládne do istej miery panika z dôvodu skrachovaných amerických bánk, ECB považovala infláciu za kľúčovú, o čom sa viac môžete dočítať v článku ECB tvrdo pritlačila v boji s infláciou v Eurozóne – aké sú výsledky?

Na grafe nižšie môžete vidieť cenu ropy WTI a Brent. Cena klesla za posledný týždeň až o 14 % a v nepriaznivom makroekonomickom prostredí sa to odzrkadlilo v najnižšej cene od decembra 2021. Napriek tomu tankujeme drahšie v porovnaní s týmto obdobím.

Ropa prudko klesla
Ropa prudko klesla. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Lacnejší benzín aj nafta

V decembri 2021 sme platili za 95-oktánový benzín 1,461 €/l, 98-oktánový benzín 1,655 €/l, zatiaľ čo za naftu 1,364 €/l. Podľa údajov statdat.statistics sa ceny v 9. týždni v roku 2023 pohybovali za 95-oktánový benzín na úrovni 1,564 €/l, 98-oktánový benzín za 1,749 €/l a nafty 1,545 €/l. 

Ako vidíme, ceny sú v súčasnosti mierne drahšie ako v decembri 2021 a to aj napriek tomu, že je cena ropy na rovnakej úrovni. Nesmieme ale zabúdať na fakt, že inflácia v priebehu posledného roka dosiahla extrémne hodnoty, ktoré sme nevideli desiatky rokov.

Je potrebné brať do úvahy, že ide o štatistiku, ktorá je zverejnená s približne dvojtýždňovým oneskorením. Najnovší pád ropy nie je v týchto cenách zahrnutý. Preto môžeme očakávať, že v najbližšom období by ceny benzínu aj nafty mali opäť mierne klesať.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci pozor: Aj vaše pracovné miesto môže byť v ohrození