Majú Slováci dôvod na obavy? Tieto pracovné pozície ohrozuje umelá inteligencia

Ekonomika Umelá inteligencia a nezamestnanosť.
Umelá inteligencia a nezamestnanosť. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete/Gorodenkoff
Flockers PCBitmarkets

Proces digitalizácie pracovných úkonov naberá čoraz rýchlejšie tempo, ktoré má vrcholiť nástupom umelej inteligencie (AI). Existuje stále prebytok pracovných pozícií, kde je stále nevyhnutný ľudský faktor, no ich počet ubúda. Podľa správy denníka Pravda sú niektoré pracovné pozície v ohrození, no niektorých sa táto zmena nedotkne.

Ktoré pozície sú v ohrození?

O budúcnosti na trhu práce na Slovensku sa diskutovalo na konferecii TA3 Digitalizácia a umelá inteligencia. Ako prví sú v ohrození ľudia pracujúci v oblasti marketingu a médií, predovšetkým na juniorských pozíciách. Ďalšou oblasťou sú titulkovači v televízii, ktorí prepisujú znenie hovorového slova do textu pre nepočujúcich.

Zamestnanci pracujúci v oblasti kódovania v sektore IT sú tiež v ohrození, keďže umelá inteligencia bude v budúcnosti kódovať na základe hlasových pokynov. To znamená, že nahradení môžu byť aj tí najskúsenejší pracovníci.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Ľudský zásah je stále potrebný

Umelá inteligencia môže na druhej strane vytvoriť podmienky pre vznik nových pozícií. Navyše, ľudský zásah bude stále nevyhnutný aj v spomínaných profesiách, ktoré sú v ohrození. To znamená, že napríklad marketingové oddelenie bude mať možno menej zamestnancov, no ľudský dohľad nad prácou umelej inteligencie bude stále potrebný.

Zavedenie umelej inteligencie do pracovných postupov je nezvratný krok, pretože firmám to ušetrí množstvo nákladov. Zamestnávatelia nebudú musieť riešiť osobné problémy zamestnancov a zlyhanie v podobe ľudského faktora. Okrem toho, umelá inteligencia dokáže urobiť rovnakú prácu za zlomok času oproti ľuďom.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Umelá inteligencia musí mať hranice

Dôležité je povedať, že sa musia dopredu určiť hranice zavádzania umelej inteligencie na trh práce. A to nie len na pôde Slovenska, ale celosvetovo. Dokonca aj samozvaný otec umelej inteligencie, Elon Muskvaroval, že umelá inteligencia predstavuje pre civilizáciu riziko. Ak sa zaujímate o to, aké riziká AI prinesie, odporúčame Vám prečítať si článok Toto je 7 skutočne desivých faktov o umelej inteligencii.

AI prinesie množstvo výhod, ale aj nevýhod. Rovnako ako každá nová technológia. Je tu však jeden obrovský rozdiel. Technológia umelej inteligencie sa od všetkých ostatných odlišuje tým, že časom sa môže stať sebestačnou. To znamená, že sa môže dostať do bodu, keď už nebude potrebný ľudský zásah. Ak bude AI úplne sebestačná, nebudeme ju mať pod kontrolou.

Mohlo by ťa zaujímať: Umelá inteligencia je nebezpečná. Toto nám skutočne hrozí

Best Wallet PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.