Investovanie a kryptomeny
Investovanie a kryptomeny. Zdroj: Shutterstock.com/grandbrothers

Mnoho investorov si kladie otázku, či je stále výhodné investovať do kryptomien. Rok 2022 sa jednoznačne zaradí medzi jeden z najhorších rokov v histórii tohto odvetvia. Nespočetné množstvo kryptomenových spoločností skrachovalo, čo spôsobilo obrovské straty veľkému množstvu účastníkov trhu. Oplatí sa stále nakupovať kryptomeny, alebo by mali investori od týchto aktív dať ruky preč?

Bitcoin klesol v najnižšom bode korekcie od svojho historického maxima o približne 77 %. Keď sa pozrieme na graf nižšie, zistíme, že súčasný pokles nie je ani zďaleka ten najväčší. Dokonca by sme mohli povedať, že prebiehajúca korekcia je zatiaľ najmenšia spomedzi všetkých majoritných z minulosti.

Investori sa obávajú recesie a vznikajú obavy, že kryptomeny tak skoro rásť nebudú. Situácii neprospieva ani nedávny krach burzy FTX, pričom výbery z búrz sa stále stupňujú. Baníci taktiež nie sú výnimkou a ťažba sa stáva stále menej rentabilnou. Existujú v takomto prostredí dôvody na investovanie do kryptomien?

Bitcoin: súčasná korekcia v porovnaní s predošlými
Bitcoin: súčasná korekcia v porovnaní s predošlými. Zdroj: TradingView

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Čakajú akcie dobré časy? Nižšia inflácia v USA môže stimulovať v najbližších týždňoch rast!

Kryptomeny môžu klesnúť aj napriek 70-percentnej korekcii

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kryptomeny sú vysoko volatilné digitálne aktívum. Z krátkodobého hľadiska je obchodovanie vysoko rizikové a pravidelné nakupovanie alebo predávanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Kopírovať trh z dlhodobého hľadiska je nereálne a obchodník nedokáže trafiť všetky lokálne minimá alebo maximá.

Je potrebné pochopiť, že kryptomeny môžu priniesť predovšetkým dlhodobé zisky. Zatiaľ sa nepreukázalo, že by mal Bitcoin porušiť 4-ročný cyklus a je možné, že trh opäť zažije bullrun pred ďalším halvingom, ktorý sa pravdepodobne uskutoční v marci 2024. Kryptomeny sú z dlhodobého hľadiska stále lukratívnou investíciou, ktorá vie priniesť slušné zisky. Je ale potrebné brať na vedomie, že investor by mal vkladať do kryptomien iba peniaze, o ktoré môže prísť.

Dlhodobé investovanie nepredstavuje držanie mincí po dobu niekoľkých rokov za jednu nákupnú cenu. Aj dlhodobý držiteľ by mal predovšetkým investovať v období pesimizmu a hlbokej korekcie. Práve v takejto situácii sa kryptomenový trh nachádza presne teraz. Všeobecne sa navyše odporúča investovať do najviac kapitalizovaných mincí, akými sú Bitcoin alebo Ethereum.

Napriek tomu, že kryptomeny stratili viac ako 70 % svojej hodnoty od historických maxím, neznamená to, že nemôžu zo súčasných cien klesnúť o ďalších 70 %. Preto by mal mať každý účastník trhu na pamäti, že nikde nie je zaručené, že trh bude opäť rásť. Ak ale zhodnotíme potenciálne riziko voči potenciálnemu výnosu z dlhodobého hľadiska, investovanie do kryptomien je stále výhodné. A to aj napriek tomu, že percentuálne zisky sú v každom cykle menšie a menšie.

Prečítaj si tiež: Kryptomeny opäť sklamali a investori sa nepoučili. Ako sa sektor vyrovná s rokom 2022?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance