Cena elektriny. Zdroj: shutterstock.com/myella

Slovenská vláda dnes schválila návrh o výške ceny za elektrinu. SPP bude predávať megawatthodinu (MWh) za 67,32 eura.

Výsledná cena za dodávku elektriny agentom pre oprávnených dodávateľov bude teda 67,3285 eura za megawatthodinu,“ informuje ministerstvo hospodárstva.

Cena elektriny pre domácnosti nie je známa

Minister hospodárstva Karel Hirman však upozornil, že schválený návrh neobsahuje konkrétnu cenu elektriny pre domácnosti:

„Stále sa bavíme o silovej elektrine. To je cena, ktorá odchádza od SPP.

Dôvodom zastropovania cien elektrickej energie sú rastúce ceny energií v celej EÚ pre vojenský konflikt na Ukrajine a západné sankcie na ruské energetické a fosílne zdroje. Vládny návrh čaká ešte na schválenie Európskou komisiou, ten by mal prísť v najbližších týždňoch.

Cena elektriny za rok.
Cena elektriny za rok. Zdroj: Kurzy

Na finálnu sumu za elektrinu si preto bežní ľudia budú musieť ešte počkať. Tá bude zahŕňať ďalšie poplatky, ktoré môžu cenu ďalej zvýšiť.

„Pri zohľadnení aktuálnych trendov vývoja trhovej ceny by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 235 %. V pomere k celkovým príjmom by takéto zvýšenie ceny elektriny predstavovalo zásadnú položku, pričom u veľkého počtu domácností mohlo dôjsť k prepadu do tzv. energetickej chudoby,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance