LUNA šialene rastie: je tento rast udržateľný?
LUNA šialene rastie: je tento rast udržateľný? Zdroj: https://www.shutterstock.com/SOROKAJPG

Kryptomena LUNA je natívny token spoločnosti Terra. Začiatkom roku 2021 bola cena tokenu 0,83 USD. ATH dosiahol projekt nedávno, 9. marca 2022, pričom cena kryptomeny urobila až gigantické 12 596-percentné zhodnotenie. Napriek týmto ziskom token vykazuje stále silu.

Je tento rast zdravý a dlhodobo udržateľný, alebo nás očakáva v blízkej dobe veľká korekcia? Na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Rast kryptomeny LUNA

Token LUNA zaznamenal v posledných mesiacoch výrazný rast. Vďaka masívnym investíciám a popularizácii blockchainu sa projekt spoločnosti Terra zaradil medzi top 10 kryptomien s najväčšou kapitalizáciou na trhu.

Napriek korekciám, ktoré na grafe môžeme vidieť bežne, sa LUNA rýchlo vrátila do uptrendu a aj v súčasnosti nie je ďaleko od ATH. To vyvoláva otázky, kam až rast môže pokračovať.

Graf: LUNA/USD. 1D.
Graf: LUNA/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Začínajú sa vynárať prvé hlasy, ktoré varujú pred udržateľnosťou celého projektu a samotného rastu. Anonymnný obchodník s názvom „Sensei Algod“ stavil 1 milión amerických dolárov na to, že sa LUNA do 14. 3. 2023 bude obchodovať za menej ako 88 USD. Stávky sa chytil CEO a zakladateľ Terraform Labs, Do Kwon, ktorý sa rovnako vsadil o 1 milión, ale presne opačne: LUNA sa podľa neho bude obchodovať určite vyššie, ako 88 USD.

Čítaj tiež: Bitcoin analýza – cena ukončila dvojmesačný trojuholník. Toto je ďalší target!

Daniel Santos, generálny riaditeľ spoločnosti Woonkly, decentralizovanej finančnej (DeFi) siete sociálnych médií, je presvedčený, že stávky poukazujú na rastúcu popularitu tokenu LUNA.

„Čím je projekt populárnejší, tým má viac fanúšikov a neprajníkov. Jeden z neprajníkov vsadil na LUNU a zakladateľ spoločnosti Terra túto stávku prijal, a prečo nie – je to také jednoduché,“  povedal pre Cointelegraph.

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Udržateľnosť Anchor protokolu

Anchor Protocol (ANC), decentralizovaná pôžičková ekosystému Terra, ktorá v súčasnosti umožňuje investorom držiacim TerraUSD – pôvodný stablecoin platformy v Spojených štátoch amerických – získať ročný percentuálny výnos (APY) vo výške takmer 20 %. Teoreticky sú takéto vysoké úrokové sadzby umožnené tým, že vložené stablecoiny sú združené a požičiavané dlžníkom, aby sa im pripísali úroky.

To vyvoláva prirodzene otázku, čo ak bude viac ľudí, ktorí budú do Anchoru vkladať svoje mince, než si z neho požičiavať? Toto sa už v súčasnosti deje. Kryptomenová pokladňa protokolu sa medzi koncom decembra a polovicou februára scvrkla zo 70 miliónov dolárov na len niečo viac ako 6,50 milióna dolárov.

Jack Tao, generálny riaditeľ kryptomenovej burzy Phemex, pre Cointelegraph povedal:

Musíme poznamenať, že kryptotrh je veľmi volatilný a takto vysoké výnosy je určite ťažké dlhodobo udržať, pretože veľa z nich môže byť nafúknutých pre špekulácie. Teraz, keď existuje viac UST ako kedykoľvek predtým, už existujú kritici, ktorí veria, že LUNA nebude schopná udržať svoju cenu, pokiaľ Terra nezmení svoj súčasný model.

Lim tiež verí, že súčasná APR Achoru je dosť neudržateľná. Poukázal na to, že protokol funguje rovnako ako každý iný peňažný trh. Ak sa rezerva výnosov vyčerpá, APR sa upraví na udržateľnú sumu, okolo 12 – 15 % ročne, čo je pre stablecoiny celkom dobré.

Záver

Podobne ako pri ostatných kryptomenách, aj pri projekte LUNA spoločnosti Terra je nutná opatrnosť. Vedenie spoločnosti sa chystá riešiť otázku vyplácania úroku z Anchor protokolu prostredníctvom nákupu bitcoinov (písali sme o tom v článku Terra ekosystém sa bude vo veľkom rozširovať – zakladateľ plánuje kúpiť bitcoiny v hodnote 3 miliárd), ktoré už boli avizované. Aj naďalej však platí, že nie je na mieste idealizácia žiadnej kryptomeny. Sledujte signály na trhu a nikdy nevsádzajte len na jednu kartu.

Čítaj ďalej: Je to oficiálne! Fanúšikovia kryptomien si môžu vydýchnuť, EÚ totiž odmietla ustanovenia obmedzujúce Bitcoin

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre