Adopcia kryptomien je v poslednej dobe obľúbená téma na diskusiu. Nie je to však náhoda, pretože o čo iné by sa mali kryptomeny snažiť, ak nie o fungovanie ako platidlo. Adopcia celosvetových rozmerov je momentálne nedohľadne. Sú mnohé technológie, ktoré by mohli tento proces urýchliť. Segwit a Lightning Network určite patria medzi hlavné z nich. No a práve druhá spomínaná technológia čelí aktuálne častým útokom, ktoré sú však cielené a majú LN preveriť.
Cielené útoky
CoinDesk obdržala správu od bitPico, ktorá potvrdzovala, že to, čo si mnohí čitatelia rôznych fór všimli, je pravda. Ide o skutočnosť, že Lightning Network býva zaplavovaná rôznymi útokmi.
„Áno, vytvorili sme štruktúru, ktorá má za cieľ pravidelne útočiť na Lightning Network.”
V rovnakom čase sa niekoľko vývojárov vyjadrilo, že zaznamenali početné crashe (výpadky, chyby) spájajúce sa s Lightning uzlami (nodes). Negatívny efekt to malo na celú sieť, ktorá dočasne nebola schopná vykonávať prevody.
Útok za cieľom nezarobiť. Prečo?
Vývoj Lightning Networku sa zdá byť nezastaviteľný najmä kvôli faktu, že je LN využívaný stále viac a viac ľuďmi na posielanie transakcií. Podľa dostupných informácií, však útoky na Lightning Network boli cielené. Nemalo ísť o žiadne využívanie hackov a útokov na obohatenie, práve naopak. Počas daných útokov nikto neprišiel o žiadne peniaze ani kryptomeny. Navyše je možné, že práve útočník/útočníci by mali patriť medzi ľudí, ktorí o finančné prostriedky prichádzajú.
Práve spomínaný fakt prilákal pozornosť. Prečo by niekto útočil na Lightning Network, ak by nechcel získať peniaze? Touto otázkou sa začínal zaoberať hlavný vývojár spoločnosti Bitrefill, Justin Camarena. Najprv jednoducho opravil napadnutý uzol spoločnosti a neskôr sa vyjadril, že je zmätený z toho, prečo by to niekto robil.
„Nerozumiem, prečo niekto, kto nájde chybu, neoznámi vývojárom na GitHube, čo sa stalo. Myslím si, že naozaj nešlo o útok, ktorý mal za cieľ ukradnúť financie.”
Tak znelo oficiálne vyjadrenie Camarenu pre CoinDesk. Veľa vývojárov malo podobnú otázku, a tak na seba vyhlásenie spoločnosti bitPico nenechalo dlho čakať. Tá dáva do pozornosti fakt, že hlavným cieľom je overenie bezpečnosti a pripravenosti Lightning Network.
„Ako jedni z hlavných podporovateľov danej technológie a Bitcoinu sa snažíme mať istotu v tom, že bude daná technológia stále aktuálna a nevyjde z kurzu. A takéto útoky nám umožnia nadobudnúť istotu, že vývoj ide dopredu a je pripravený na adopciu.”
Práve z pozície hackera sa snaží bitPico odhaliť pripravenosť siete. Ide o stress-testing danej siete, ktorý má za cieľ zistiť, či je sieť pripravená zvládnuť väčší nápor používateľov. Útoky trvajú viac ako 10 dní a z istého hľadiska sú úspešné. Je to najmä kvôli tomu, že dané útoky ukázali až 22 rôznych negatívnych efektov, ktoré mali tieto útoky na LN sieť. Práve kvôli takejto úspešnosti budú útoky pravdepodobne pretrvávať aj v najbližších týždňoch.
Väčšina vývojárov vníma tieto útoky ako príležitosť na rast siete, ale aj technológie obklopujúcej kryptomeny. Napríklad podľa vývojára Alexa Boswortha, Lightning Network môže vnímať dané útoky ako príležitosť.
„Práve takéto útoky môžeme vnímať ako výbornú príležitosť na zlepšenie peer-to-peer stratégií.”
Záver
Akákoľvek skúška per Lightning Network môže byť v tejto fáze vnímaná pozitívne. Pokým nie je LN celosvetovo rozšírená a adaptovaná, tak má potenciál na to, aby sa stále vylepšovala. To môže zaručiť, že v momente, keď sa LN začne využívať masovo, bude pripravená. Mohlo by to umožniť aj rýchlejšiu a efektívnejšiu adopciu kryptomien samotných.
Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.
Zdroj:
coindesk.com