Lacným hypotékam je definitívny koniec. Úroky atakujú historické maximá

Novinky Hypotéky už lacné nebudú
Hypotéky už lacné nebudú. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Andrii Yalanskyi
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Od roku 2015 do 2021 bolo požičiavanie cudzích peňazí dostupné a lacné. Dlžníci mali priaznivé podmienky na hypotéky a úrokové sadzby boli blízko nule. Tieto časy sú preč a v súčasnosti úroky útočia na najvyššie úrovne v histórii eurozóny. Experti sa dokonca zhodujú v tom, že lacných hypoték sa tak skoro nedočkáme, uvádza správa Trend.

Hypotéky už lacné nebudú

Európska centrálna banka (ECB) zvýšila od leta 2022 úrokovú sadzbu až 10-krát na súčasnú úroveň 4,50 %. Na poslednom zasadnutí však túto sadzbu nezmenila, čo naznačuje, že ďalší nárast kľúčovej úrokovej sadzby nás už zrejme nečaká. Napriek tomu zdražovanie úverov na bývanie môže ešte pokračovať v prípade, že výnosy slovenských dlhopisov pôjdu opačným smerom ako sadzby ECB. Ak totiž Slovensko dosiahne pokles ratingu, veritelia nám zvýšia úroky a to sa odzrkadlí aj na hypotékach.

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená

Úroková sadzba v eurozóne ostala nezmenená. Zdroj: Tradingeconomics

Aj keď sa zdá, že úrokové sadzby sú blízko vrcholu neznamená to, že ECB začne okamžite s ich znižovaním. Očakáva sa, že s miernym poklesom sadzieb sa stretneme až v druhej polovici roku 2024. To znamená, že väčšina dlžníkov bude musieť svoju hypotéku chtiac či nechtiac refixovať, keďže skoro každý si volí fixáciu na 3 až 5 rokov. Tieto refixované hypotéky budú mať sadzbu vyššiu o 3 až 4 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Dostupnosť bývania paradoxne mierne rastie

Dostupnosť bývania je napriek vysokým úrokovým sadzbám stimulovaná dvomi základnými faktormi. Prvým je dobiehanie inflácie rastom reálnych miezd. Medziročne má dôjsť k nárastu reálnych miezd o 2 až 3 % v druhej polovici roku 2023. Rovnaký vývoj má pokračovať aj nasledujúce roky v očakávanom tempe rastu 3 % ročne.

Druhým faktorom je pokles cien nehnuteľností. Podľa správy od Národnej banky Slovenska (NBS) došlo medzikvartálne k poklesu cien v 3. štvrťroku na úrovni 2,3 %, zatiaľ čo medziročne je to až o 10,1 %.

Ceny nehnuteľností podľa krajov

Ceny nehnuteľností podľa krajov. Zdroj: United Classifieds, NARKS, NBS

Zdá sa, že hypotéky budú najbližšie roky drahé. Tí ktorí si vzali úvery na bývanie, budú musieť čeliť výraznému zvýšeniu úrokov hneď po ukončení fixácie. Rast ceny splátky hypotéky dokonca prevýšil tempo zvyšovania nájomného. Dostali sme sa tak do situácie, keď už hypotéka nie je jednoznačne lepšou voľbou v porovnaní s podnájmom. V skutočnosti bude súčasná drahá hypotéka stáť klienta viac peňazí, ako keby si kúpil byt v čase, keď boli ceny nehnuteľností na vrchole.

Mohlo by ťa zaujímať: Úroky za hypotéky rastú raketovým tempom. Slovenská banka zdražovala až dvakrát počas 10 dní

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.