Bitcoin opäť padol
Bitcoin opäť padol. Zdroj: Shutterstock.com/nuttapon averuttaman

Bitcoin počas predošlého dňa klesol na niekoľkoročné minimum. Tento stav výrazne zmenil náladu investorov. Čo alebo kto spôsobil takýto prepad?

Bitcoin opäť klesol

Posledné týždne naznačovali, že by sa trh s kryptomenami na čele s Bitcoinom mohol dočkať obratu. Bitcoinu však v prekonaní korekcie opäť zabránil negatívny fundament, ktorý investorom spôsobil nemalé starosti. Je teda dôležité uvedomiť si, čo presne mohlo spôsobiť takýto výrazný prepad a či je za tým naozaj krach druhej najväčšej kryptomenovej burzy FTX.

Odpoveďou na túto otázku môže byť analýza spoločnosti Santiment, ktorá sa opiera o údaje v blockchainoch. Tie ukazujú, ako sa počas prepadu BTC niektorí investori snažili zvrátiť tento negatívny stav. V konečnom dôsledku však boli zlikvidovaní, čím prišli o nemalé finančné prostriedky.

Prečítaj si tiež: Historický moment! Binance kúpi skrachovanú burzu FTX

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Z celkového množstva likvidácií patrilo predávajúcim investorom až 26 %. Ide o prekvapivý výsledok. Takéto silné prepady však zvyčajne mávajú úplne iné štatistické údaje. Väčšinou sú zlikvidovaní nákupcovia, a to až v 90 %. Nedávny prepad tak ukázal, ako dokáže obrovská volatilita zamávať trhom. Celkový objem likvidácie bol 850 miliónov dolárov. Išlo o jeden z najväčších odlivov financií za posledný rok.

Výraznejší pokles záujmu v porovnaní so spotovými trhmi bol zaznamenaný aj v prípade derivátov. Tento stav môže signalizovať ďalší zvýšený odlev financií z trhu. Tento problém sa už môže priamo dotýkať aj veľkých hráčov na trhu. Ak by napríklad burza Binance musela zlikvidovať časť svojich podielov na pokrytie odlevu, na trhu by mohlo dôjsť k ďalšiemu prepadu.

Hoci presne nevieme, kto presne stál za včerajším prepadom, isté je jedno: keďže boli zlikvidované aj pozície relatívne veľkých subjektov, na trh prišli sily s ešte väčším objemom a tlakom na cenový prepad dole. Tie dokázali stlačiť cenu nižšie aj napriek nákupným pozíciám, ktoré počas predajú vznikali zo strany bohatých investorov. Aj na základe tohto prepadu možno prísť k záveru, že na neregulovanom trhu pôsobia sily, ktoré dokážu ľahšie manipulovať s cenou, ako by reálne malo byť dovolené.

Čítaj ďalej: Aktuálne: Bitcoin opäť klesá, začala finálna kapitulácia?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance