Podľa posledných prieskumov americkej centrálnej banky kryptomeny už nepatria do TOP 10 rizikových aktív. Ide o pomerne prekvapivý výsledok vzhľadom na nedávne udalosti.
Kryptomeny nevzbudzujú riziko
Rok 2022 so sebou priniesol omnoho výraznejšie riziká, ako predstavujú kryptomeny. Napätie medzi Čínou a USA, konflikt na Ukrajine, hroziaca recesia, rastúca inflácia a mnoho ďalších faktorov považujú ľudia za omnoho väčšie a naliehavejšie riziká. Stále sa však nájdu odporcovia kryptomien, ktorí tvrdia, že ich treba zakázať.
Americká centrálna banka zrealizovala prieskum, ktorý sa zameral na Bitcoin a ďalšie kryptomeny. Z hľadiska rizík sa kryptomeny nedostali ani do TOP 10 najväčších finančných rizík. Väčšie obavy v ľuďoch vzbudzujú vyššie spomenuté geopolitické faktory.
Prečítaj si tiež: „Bitcoin bude v roku 2023 na cene 80 000 dolárov” tvrdí populárny analytik Moustache
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Ide o jasný dôkaz toho, ako investori postupne menia svoj pohľad na kryptomeny, a to aj napriek udalostiam z roku 2022, ktoré neutíchajú. Ak sa však pozrieme na investovanie do kryptomien, tu sa už naplno prejavil negatívny pohľad centrálnej banky. V prieskume sa totiž zdôrazňuje prepad Bitcoinu a Etherea o viac ako 75 %.
„Hodnota týchto kryptomien sa v porovnaní s historickými maximami z novembra 2021 znížila o viac ako 75 %. Ľudia majú chuť riskovať a špekulovať a to sú tie hlavné hnacie sily cien kryptomien, ktoré zažívajú veľké cenové výkyvy,” uvádza sa v správe.
Centrálna banka nezabudla ani na kolaps ekosystému Terra. Najnovšie by sa v prieskume určite spomenul krach druhej najväčšej kryptomenovej burzy FTX. Investori, ktorí vložili svoje prostriedky do týchto projektov, vo väčšine prípadov zbankrotovali.
Za zmienku však stoja aj pozitívne faktory, ktoré zvyšujú prijatie kryptomien po celom svete. Najnovším takýmto fundamentom je India, ktorá spustila digitálnu menu pre veľkoobchodný segment. Do tohto projektu sa zapojilo hneď niekoľko štandardných indických bánk ako napríklad State Bank of India, Bank of Baroda a ďalšie.