Kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu
Kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu. Zdroj: Shutterstock.com/Wit Olszewski

Celosvetová Rada pre finančnú stabilitu považuje nedávne udalosti na trhu s kryptomenami za veľmi nebezpečné. Kryptomeny podľa Rady ohrozujú finančnú stabilitu. Na správu upozornil denník Coindesk.

Kryptomeny ohrozujú finančnú stabilitu

Predseda pracovnej skupiny Rady pre finančnú stabilitu Steven Maijoor vyzval všetky svetové orgány, aby okamžite začali pracovať na reguláciách tohto kryptomien, ktoré čoraz viac ohrozujú finančnú stabilitu. Maijoor chce vytvoriť globálny konzistentný regulačný rámec.

Kryptomeny čoskoro dosiahnu bod, keď budú predstavovať hrozbu pre stabilitu globálneho finančného systému,“ povedal Steven Maijoor.

Dôvod týchto vyjadrení je jasný. Je ním krach kryptomenovej burzy FTX, ktorý zatriasol celým trhom. Úrad pre finančnú stabilitu vníma tieto udalosti veľmi negatívne, pričom poukazuje na podobnosť so štandardnými trhmi. Maijoor spomenul aj krach banky v Amsterdame pred tromi storočiami.

Dôvera sa buduje po kvapkách a stráca sa po vedrách. Musíme sa poučiť z minulosti. Kryptografické aktivity sa v mnohom podobajú aktivitám tradičných trhov. Tieto aktivity by mali byť regulované na základe zásady – rovnaká činnosť, rovnaké riziko,“ uviedol Maijoor.

Prečítaj si tiež: Toto je najviac podhodnotená kryptomena z TOP 10

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Trh s kryptomenami sa vyznačuje vysokou úrovňou informačnej asymetrie. Tento faktor podľa spomínaného úradu zásadne znemožňuje zistiť, ktoré subjekty konajú v dobrom či v zlom úmysle. Väčšina kryptomenových aktivít nie je v súlade s existujúcou reguláciou. Čoraz viac úradov zareagovalo na nedávne udalosti naliehaním zaviesť tvrdé regulácie. Tento faktor môže byť zásadný.