FTX: kolaps. Zdroj: shutterstock.com/Daboost

Krachy veľkých spoločností v sektore kryptomien majú veľký dominový efekt. Po kolapse Terry sme boli svedkami bankrotu niekoľkých veľkých krypto-fondov a spoločností ako Celsius zameraných na poskytovanie krypto-úverov. Bankrot burzy FTX môže naštartovať podobnú špirálu, preto je pre investorov dôležité vedieť, ktoré spoločnosti mali priame napojenie na burzy FTX a jej dcérsku spoločnosť Alameda Research.

11. novembra FTX vyhlásila bankrot, no právne a finančné následky s dosahom na viacero firiem a spoločností, ktoré boli vo finančnom vzťahu s FTX, sa prejavia v dlhšom časovom horizonte. Okrem jedného milióna investorov, ktorí prišli o svoje peniaze, mali voči FTX expozície aj známe mená z celého sektoru.

Binance

Na prvom mieste je nutné spomenúť najväčšiu burzu Binance, ktorá držala 580 miliónov dolárov v tokene FTT. Keďže burza do krachu stihla odpredať len malú časť svojich zásob tokenov a kryptomena medzitým stratila väčšinu svojej hodnoty, Binance je v prípade FTT vo veľkej strate.

Graf: FTT/BUSD. 1D
Graf: FTT/BUSD. 1D. Zdroj: Tradingview

BlockFi

Burza a poskytovateľ krypto-úverov BlockFi pre vysokú expozíciu voči FTX smeruje k bankrotu. Po krachu spoločnosti Celsius mal BlockFi prvé ťažkosti, no pomohla mu finančná injekcia od FTX vo výške 400 miliónov dolárov. Po prvých náznakoch ťažkostí s FTX firma pozastavila výbery kryptomien klientom, čím sa v podstate pochovala. V prípade BlockFi môžu klienti očakávať podobný scenár ako pri Celsiuse.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Hrozí kryptomenám skutočne koniec? Podľa niektorých áno

Coinbase

Najväčšia americká burza Coinbase má expozíciu voči FTX vo výške približne 15 miliónov. Informovala o tom 8. novembra. Podľa burzy však nemajú žiadne pôžičky voči burze. Napriek tomu je to nedobrá správa, keďže popularita burzy Coinbase klesá každým mesiacom a budúcnosť burzy je otázna.

Graf: CRO/USD. 1D
Graf: CRO/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Crypto.com

Známa burza Crypto.com počas roka 2022 previedla na burzu FTX približne 1 miliardu dolárov. Hoci väčšina prostriedkov bola začiatkom novembra späť na burze, na FTX ostalo približne 10 miliónov.

CoinShares

Správca digitálnych aktív CoinShares informoval 10. novembra, že má expozíciu voči FTX vo výške viac ako 30 miliónov dolárov. CoinShares disponuje hodnotou aktív viac ako 282 miliónov, ako ukázala správa za tretí kvartál.

Z ďalších spoločností, ktoré zasiahne bankrot burzy FTX, treba spomenúť firmy ako Genesis Trading, Galois Capital, Galaxy Digital, Multicoin Capital, Pantera Capital, Celsius Network či Voyager Digital. Rozsah škôd je nemožné zmapovať, keďže stovky ďalších spoločností mali investície v tokene FTT. Situáciu budeme pre vás aj naďalej sledovať.

Čítaj ďalej: Nový šéf skrachovanej kryptomenovej burzy FTX: Firmu v takto zlom stave som ešte nevidel!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance