Kryptomeny a obmedzenia zamestnancov vo finančných inštitúciách

Novinky Kryptomeny a obmedzenia zamestnancov vo finančných inštitúciách
Kryptomeny a obmedzenia zamestnancov vo finančných inštitúciách Zdroj: shutterstock.com/CraigHastings
BitmarketsOkazio mobil

Vrcholní manažéri sa pokúšajú zistiť, ako zvládnuť konflikty záujmov, ktoré by mohli vzniknúť pri obchodovaní zamestnancov s kryptomenami na svojich osobných účtoch. 

Šéfovia veľkých finančných inštitúcií sa zhodujú na tom, že  obchody s kryptomenami stále viac prenikajú do meinstreamu. A aj veľké spoločnosti sú stále hlbšie vťahované do obchodovania s kryptomenami.

Banky, brokeri a burzy sa do značnej miery vyhýbali “kryptošialenstvu”, napriek tomu, že investovali do blockchain technológie, ktorá je základom digitálnej meny č. 1 – Bitcoinu.

Rastúce ceny digitálnych mincí však vplývali na záujmy investorov a banky vrátane spoločnosti Goldman Sachs Group Inc a Morgan Stanley skúmali, ako vyčistiť obchody, zatiaľ čo burzy  CBOE Global Markets Inc a CME Group Inc spustili obchodovanie s Bitcoin futures.

Interné pravidlá

Obchodovanie s virtuálnymi menami je stále viac populárne a oddelenia pre dodržiavanie predpisov im venujú zvýšenú pozornosť.

“Videli sme spoločnosti, ktoré žiadajú o pomoc s pravidlami týkajúcimi sa kryptomien, pretože existuje reálne nebezpečenstvo obchodovania s dôvernými informáciami.”

Povedal Gregory Kaufman, partner advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland. Ďalej dodal:

“Zamestnanci by mohli mať pocit, že to môžu urobiť a ich zamestnávateľ to nezistí  kvôli pseudoanonymnej povahe kryptomien.”

Konflikty môžu vzniknúť, ak zamestnanci, ktorí sa podieľajú na krypto a blockchain projektoch, alebo tí, ktorí jednoducho chcú do nich investovať, využívajú neférovú výhodou. Uviedli advokáti a zamestnanci bánk, ktorí hovorili s agentúrou Reuters.

Kontrola zamestnancov pri obchode s kryptomenami

Zamestnanci musia vo všeobecnosti získať povolenie ešte pred obchodovaním s akýmikoľvek cennými papiermi. Firmy monitorujú majetok zamestnancov tým, že získavajú správy o ich osobných účtoch od maklérov.

Tieto pravidlá je však ťažké vynútiť pri obchodoch s  kryptomenami, ktoré používajú šifrovacie techniky na zabezpečenie anonymity  transakcií.

Obchody sa uskutočňujú prostredníctvom roztrieštenej siete kryptobúrz, niekedy anonymne, čím sa stávajú komplikovanými na sledovanie. Je predpoklad, že zamestnanci, ktorí pracujú s blockchainom, môžu mať majetky, ktoré predstavujú konflikty záujmov. Uviedli odborníci.

Riziká chcú eliminovať vopred

V súčasnosti sa do dnešného dňa verejne nevyskytli žiadne prípady obchodovania s citlivými informáciami v bankách. Riziko však možno vidieť v tom, ako sa zvyšujú ceny, keď veľké finančné spoločnosti oznámia svoju účasť na obchode s kryptomenami.

Napríklad Zcash vzrástol takmer o 129 % v posledný májový deň, keď JPMorgan Chase & Co oznámil, že použije túto kryptomenovú technológiu. Podobné to bolo aj pri zverejnení projektov na báze Ethereum a Ripple veľkými finančnými spoločnosťami.

Spoločnosť JP Morgan nemá konkrétne pravidlá týkajúce sa možných konfliktov záujmov týkajúcich sa kryptomien, hovorí hovorca Patrick Burton. Namiesto toho oddelenie dodržiavania pravidiel určilo, že sa budú uplatňovať existujúce pravidlá týkajúce sa obchodovania s využitím dôverných informácií:

“Zakazujeme obchodovanie na základe významných neverejných informácií a obchodov, ktoré vytvárajú skutočné alebo vnímané konflikty záujmov,”

uviedol Burton a poznamenal, že pravidlá boli zavedené v čase partnerstva Zcash a zabránili zamestnancom v obchodovaní s týmto tokenom.

Ak sa chcete dozvedieť o Zcash viac, pozrite si náš článok.

Banky vrátane Goldman, Banco Santander, Wells Fargo & Co, Royal Bank of Scotland Plc a Standard Chartered Plc prijali podobný postoj. Citigroup Inc a Morgan Stanley požadujú od zamestnancov, aby dodržiavali svoj kódex správania, ale stále skúmajú, ako zaobchádzať s kryptoinvestovaním zamestnancov, uviedli zástupcovia a ľudia oboznámení s ich politikami.

Spoločnosti k obmedzeniam pristupujú individuálne

Neexistujú jasné pravidlá od globálnych regulátorov, čo sťažuje finančným spoločnostiam nastaviť si svoje vlastné. Americká komisia pre obchodovanie s komoditnými futures považuje Bitcoin za komoditu, zatiaľ čo americká komisia pre cenné papiere a burzu tvrdí, že niektoré kryptomeny môžu byť považované za cenné papiere bez toho, aby určili ktoré.

“Pre mnohé firmy je najjednoduchšie nedovoliť svojim zamestnancom obchodovať so žiadnymi kryptomenami, alebo tokenmi,”

povedal Ben Kozinn, partner v spoločnosti Lowenstein Sandler LLP, pracujúci s finančnými klientmi, ktorí sa zaoberajú riešením tejto problematiky.

Príklady opačného prístupu

Napríklad spoločnosť Nordea Bank AB od konca februára zakáže zamestnancom obchodovať s kryptomenami.

Naopak, švajčiarska spoločnosť UBS Group AG nepovažuje kryptomeny za cenné papiere a zamestnanci nie sú povinní tento mesiac zverejniť účty alebo získať povolenie. To by sa ale mohlo zmeniť, keď sa zmenia predpisy.

Záver

Vidíme, že v súčasnosti si ani najvyšší manažéri nevedia poradiť s tým, ako sa na kryptomeny majú pozerať. Väčšina z nich v podstate čaká, že im prídu “noty” zhora. Takýto stav potom nahráva rôznym vyhláseniam a správam (či už podloženým, alebo nie), ktoré hýbu kryptomenami.

Nenechajte si preto ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.