Technológia blockchainu
Technológia blockchainu. Zdroj: Shutterstock.com/Production Perig

Blockchain, technológia distribuovanej (zdieľanej) databázy, ktorú používa Bitcion a ďalšie kryptomeny, má moc zmeniť svet od základu, aspoň podľa jej propagátorov. Táto technológia stojí za úspechom Bitcoinu a je to rovnako revolučná myšlienka, ako bol kedysi internet. Už si získala pozornosť aj svetových lídrov v Davose. 

Zatiaľ čo Blockchain a digitálne aktíva boli široko diskutované na hlavnej scéne Davosu, možno najzaujímavejšie rozhovory sa odohrávali v priebehu vedľajších sprievodných akcií, ktoré organizujú skupiny ako Global Business Council (GBC). Generálna riaditeľka GBC Jamie Smith a predseda Tomicah Tillemann sa objavili ako globálni vyslanci, ktorí pomáhajú Blockchainu preniknúť do mainstreamu.

(Viac o Jamie Smith a ďalších zaujímavých ženách v oblasti kryptomien v niektorom z nasledujúcich článkov – nezabudnite sledovať náš facebook)

Je tak stále jasnejšie, že digitálne aktíva a technológia distribuovanej databázy, ktorá ich podopiera, tu zostanú. Na základe týchto trendov na trhu môžu riešenia založené na Blockchaine vstúpiť do obdobia využitia. A to v širokej škále drvivých problémov, od finančného začlenenia až po elektrifikáciu vidieckych oblastí.

Vojna proti neprehľadnosti, stretu záujmov a inštitucionálnej nedôvere, ktorá je v celosvetovom merítku na najvyššej úrovni, je teraz vyzbrojená silným novým nástrojom v podobe Blockchainu.

Krajiny, ako je napríklad Estonsko, ktoré podporujú nové riešenia založené na Blockchaine, sa stanú dôkazom úplne nových foriem správy založenej na dôvere a decentralizovaných hospodárskych štruktúrach.

Možno najväčšiu myšlienkovú zmenu načrtol Valery Vavilov. Generálny riaditeľ The Bitfury Group, uviedol, že s Blockchainom sa môžeme presťahovať do sveta, kde ľudia budú  centrom svojich aktív, záväzkov a osobných údajov, namiesto toho aby boli odsunutí na okraj.

Blockchain už nie je v beta fáze

Jedno je ale po všetkých tých diskusiách v Davose jasné – Blockchain už dávno nie je v beta fáze.

V Ázií už firmy ako Chong Sing Holdings FinTech Group úspešne využívajú Blockchain pre spracovanie miliónov bankových a iných regulovaných transakcií. Generálny riaditeľ Phang Yew Kiat, ktorý je horlivým zástancom digitálnej transformácie, prehlásil:

„Ak sa svet transformuje z analógového na digitálny a z digitálneho na decentralizovaný, firmy ako Chong Sing ukazujú dôležitosť jasného vedenia a rýchleho nasadenia prototypov, keď ide o využitie potenciálu Blockchainu.“

Ak sa pozrieme mimo finančné služby a digitálnu identitu, čo sú základné možnosti využitia Blockchainu, aj v iných oboroch prebiehajú niektoré priekopnícke práce s využitím tejto technológie. Napríklad v oblasti elektrifikácie, merania energií, podielového spoluvlastníctva majetku a dodavateľských reťazcov.

V každom prípade technológia, ktorá môže zvýšiť dôveru, znížiť napätie a pomôcť dostať marginalizované osoby a zdroje do globálnej ekonomiky v bezprecedentnom merítku, by bola v súčasnom svete veľkým prínosom.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.