Prečo Bitcoin zažil tak veľký a rýchly pád?

Analýzy Prečo Bitcoin zažil tak veľký a rýchly pád?
Prečo Bitcoin zažil tak veľký a rýchly pád? Zdroj: shutterstock.com/CKA
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nepochybne ste si všimli, že Bitcoin zažil od Decembra minulého roka prudký zostup. Prečo? Nad tým si lámu hlavy mnohí laici aj odborníci. Patria medzi nich aj Martin D. Weiss a Juan M. Villaverde z agentúry Weiss Rattings, ktorá nedávno prvýkrát, vydala rating kryptomien a Bitcoinu udelila známku C+.

Viac sa o tom môžete dočítať v našom článku.

Prečo bol pád Bitcoinu taký rýchly?

Vzhľadom na to, čo sa v súčasnosti deje, nie je možné presne povedať, aké sú dominantné faktory. Ale je dôležité tie hlavné pomenovať:

1. Merateľné nedostatky

Konkurenčné kryptomeny vytláčajú Bitcoin z vedúceho postavenia. To nie je nový fenomén. Weiss to vo svojom Whitepaper vysvetľuje takto:

“Pri pohľade späť môžeme vidieť, že  dominancia Bitcoinu klesla z takmer 90% na začiatku roka 2017 na dnešných približne 33%. Keď sa pozrieme dopredu, náš model nám hovorí, že tento trend by mohol pokračovať. Je poháňaný nielen náhodnými špekuláciami a nedôverou investorov, ale aj regulačnými hrozbami alebo inými vonkajšími faktormi.”

Dokazuje to náš článok

2. Vplyv špekulantov

Ešte znepokojujúcejšie je, že mimoriadne veľké percento podporovateľov Bitcoinu  obchoduje špekulatívne. To vyvoláva viacero otázok:

  • Do akej miery budú verní títo “podporovatelia” počas pretrvávajúceho poklesu?
  • Aký vplyv budú mať na životaschopnosť Bitcoinu?
  • Čo ak špekulanti prejdú z Bitcoinu na altcoiny (tento presun kapitálu sme mohli sledovať už v minulom roku)?

Súvisiacu otázku sme preberali v našom článku

3. Iracionálne jednanie

Iracionálny pocit bohatstva vedie vždy k iracionálnej panike. Ľudia si ľahko zvyknú na vysoké čísla na svojich krypto-kontách a pády znášajú veľmi ťažko.

Keďže trh prechádza parabolickými výkyvmi, neinformovaní jednotlivci tlačia trh do výšky s vidinou bohatstva, bez toho, aby skutočne pochopili, čo nakupujú. Sú to “slabé ruky” a ako také väčšinou jednajú zbrklo.

Stačí niekoľko spúšťačov a panika je na svete

V tomto prípade spúšťače zahŕňali náhodné správy, ako napríklad “Facebook zakazuje krypto reklamy” alebo India, ktorá tvrdí že kryptomeny nie sú “platnou formou peňazí”.

Ďaľšími  sú udalosti, ako je napríklad Coincheck hack, najväčší v dolárovom vyjadrení, alebo kauza Tether.

Viac sa môžete dozvedieť v našej správe

Je to dôvod na obavy?

Nie. Z dlhodobého hľadiska a pre informovaného investora určite nie. Tieto faktory nemajú trvalý vplyv na fundament kryptomien.

Ale pozor! Keď dominujú “slabé ruky”, trh sa stáva zraniteľným. Nepochybne sa takto davy správajú aj na iných trhoch a budú to robiť aj naďalej. Stačí byť teda múdrejší ako dav.

A ako múdry človek kedysi povedal:

Bojte sa, keď sú všetci chamtiví a buďte chamtivý, keď sa ostatní boja.”

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.